Naujienų srautas

Verslas2020.05.26 22:38

Auga vyresnio amžiaus asmenų nedarbingumas – baiminamasi, kad į darbus jie nebegrįš

Karantinas nubraukė jau didėjusį vyresnių žmonių darbą. Vieni, bijodami dėl sveikatos, išeina patys, kiti – atleidžiami.

Ekonomistų teigimu, padėtis darbo rinkoje pensininkams arba arti pensijos esantiems žmonėms kasdien tampa rimtesnė ir, jeigu jie į darbo vietas negrįš po pusmečio, negrįš niekada.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristabdyti senjorų atleidimus ketina subsidijomis darbdaviui už į prastovą išleistus vyresnius nei 60-ies metų žmones.

Kelias mintinai žinomas. Zigmas Jurgaitis autobusą vairuoja pusę amžiaus ir dirbti norėtų dar bent 5 metus. 71-erių vyras užsikrėsti virusu nebijo, sako, keleivių reise – tai trys, tai penki. Bendrovei tušti autobusai nuostolis, todėl darbuotojams – prastova ar atostogos. Z. Jurgaitis ką tik po jų.

„Ką veikt namuose? Nors ir sode gyvenu. Bet sveikata leidžia dar, norisi padirbėt dar. Ką aš, kaip galiu pasakyt, kad dar tik penkiasdešimtus metus pradėjau šitam darbe“, – pasakoja vairuotojas.

Apie 40 proc. „Kautros“ vairuotojų – vyresni kaip 60-ies.

Ekonomistas Tadas Povilauskas sako, ne visi vyresni darbuotojai išliks rinkoje.

„Padėtis darosi rimtesnė ir nepalankesnė vyresnio amžiaus asmenims. Statistika to taip greit neparodys, bet matome iš atskirų istorijų ir gyvenimo“, – pripažįsta ekonomistas.

Vieni iš darbo išeina patys, baimindamiesi dėl sveikatos. Kitus atleidžia. Mažiau nei per 3 mėn. bedarbiais užsiregistravo beveik 3,5 tūkst. vyresnių kaip 60-ies žmonių ir iš viso jų dabar – beveik 21-as tūkst. – 8 proc. visų bedarbių.

„Dedam visas pastangas, kad ta rizika dėl sveikatos netaptų socialine rizika diskriminuojančia prasme, kurios apraiškas jau mes matome visuomenėje“, – apie situaciją kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Ministro teigimu, taikli priemonė išlaikyti senjorus neatleistus turėtų būti subsidija už juos darbdaviui.

„Jeigu vyresni žmonės dėl įvairiausių priežasčių negali dirbti tiesioginio darbo su klientu ar dėl kitų priežasčių negali dirbti, tai (reikia – LRT.lt), kad jis būtų neatleidžiamas, bet išleidžiamas į prastovą tuo laikotarpiu, kol jis negali atlikti darbų. Ir valstybė kompensuotų šitas prarastas pajamas“, – nurodo L. Kukuraitis.

„Kautros“ atstovas sako, blogų darbuotojų subsidija neišgelbės, bet apskritai ji – gerai.

„Tikrai apie darbuotojų mažinimą nebuvo tokių minčių, kad ar pensinio amžiaus, ar vyresnio amžiaus. Bet tokiu atveju, bet kokia parama darbdaviui šiuo metu yra svarbi, aktuali ir tai padėtų mums tiesiog gyventi, išgyventi“, – aiškino „Kautros“ eismo tarnybos vadovas Alvydas Periokas.

Subsidijų dydžiai pagal rengiamą pagalbos senjorams planą būtų panašūs į dabar mokamų. Didesnė – 100 proc. – numatoma tiems, kas gauna iki minimalios algos arba minimalią.

Kaip ten bebūtų, T. Povilausko teigimu, jeigu vyresni žmonės savo noru ar po atleidimų į darbo vietas negrįš per pusmetį ar metus, negrįš niekada.

„Jie tiesiog iš darbo rinkos išnyks, kaip sakoma. Jie tiesiog bus, kaip vadina statistikos departamentas, ekonomiškai neaktyvūs asmenys“, – tvirtino ekonomistas.

Seimui teikti senjorų gelbėjimo planą norima kuo greičiau, kad patvirtintas jis būtų ypatingos skubos tvarka.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi