Verslas

2020.05.26 15:28

Žalia šviesa uždegta: prezidento siūlymas mažinti pajamų mokestį stumiasi į priekį

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.05.26 15:28

Seimas po pateikimo pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymams 5 proc. mažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir 50 eurų padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Vis dėlto abejojama, ar galutiniame balsavime Seimas pritars mažinti GPM.

Po pateikimo Seimas pritarė prezidento siūlymams. Už balsavo – 62, prieš – 5, susilaikė – 15 Seimo narių.

Prezidento siūlymams Seimas dar turės pritarti galutiniame balsavime.

Siekiant padidinti gyventojų disponuojamas pajamas bei paskatinti ekonomiką, praėjusią savaitę prezidentas Gitanas Nausėda pateikė pasiūlymą pusei metų nuo liepos 1 d. iki 15 proc. sumažinti GPM tarifą, kuris būtų taikomas pajamoms iki 3 vidutinių darbo užmokesčių (3 723 eurų popieriuje).

Taip pat siūlė dar šiais metais 50 eurų – iki 400 eurų padidinti NPD.

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta Seime pristatydamas projektą teigė, kad darbuotojų atlyginimų prognozės nėra džiuginančios, o atlyginimai šiais metais Lietuvoje gali smukti bene daugiausiai visoje Europos Sąjungoje (ES): „Europos Komisija prognozuoja, kad atlyginimai gali sumažėti 8,2 proc. ir gali būti artimi 2009 metų tendencijoms. (...) Negalima leisti, kaip atsitiko per praėjusią krizę, kada netekome apie 10 proc. savo darbingo amžiaus žmonių“, – pažymi S. Krėpšta.

Anot jo, jei GPM nebus mažinamas, tikėtina, kad gali padidėti šešėlis bei išaugti emigracija.

S. Krėpšta teigia, kad didžiausią naudą NPD didinimo, GPM sumažinimo ir išmokų vaikams didinimo, kuriai Seimas jau pritarė po pateikimo, patirtų mažiausias pajamas gaunantys.

Prezidento patarėjas taip pat mini, kad buvo svarstoma galimybė didinti NPD 100 eurų ir nemažinti GPM, tačiau gaunantiems 1 VDU, tai atlyginimą į rankas padidintų vos 14 eurų per mėnesį, o dabartinis siūlymas pajamas į rankas padidintų 62 eurais.

Biudžeto deficitas, anot S. Krėpštos, 2020 m. sieks 6,9 proc., o tai yra mažiau negu ES vidurkis, todėl Lietuva turi galimybę įgyvendinti prezidento pasiūlymus: „Turime fiskalinės erdvės imtis ekonominių skatinimo priemonių“, – pažymi jis.

Konservatorius Mykolas Majauskas pastebi, kad prieš tvirtinant prezidento siūlymus turi būti iš naujo peržiūrėtas valstybės biudžetas, kadangi prezidentūra nemano, kad tai yra būtina. S. Krėpšta patikino, kad jei pasiūlymams bus pritarta, 2020 m. biudžetą reikės patikslinti.

M. Majauskas taip pat ragina nepritarti prezidento siūlymams, nes valstybės biudžetas netektų 400 mln. eurų, didžiausią naudą pajustų didesnes arba didžiausias pajamas gaunantys asmenys, skolas reikėtų grąžinti ateityje, o pasiūlymas būtų tik laikina priemonė, kuri neturėtų išliekamojo poveikio Lietuvos viduriniai klasei ar konkurencingumui.

„Valstietis“ Tomas Tomilinas teigė, kad pasiūlymai svarbūs, tačiau nemano, kad reikia mažinti GPM, tačiau pritartų NPD didinimui.

„Norėčiau pagirti prezidentą už aktyvumą socialiniais ir ekonomikai klausimais, kadangi per metus padaryta dagiau nei per visus prezidentės kadencijos metus. Tačiau ar jūs pats tikite tuo, kad 2021 m. mes grįšime į 20 proc. GPM tarifą. Mano galva, svarstyti alternatyvas būtų svarbiau“, – siūlo T. Tomilinas.

Seimo narė Gintarė Skaistė taip pat abejoja ar 2021 m. bus grįžta prie 20 proc. GPM, taip pat teigia nemananti, kad pinigai padidintų vartojimą ir grįžtų į biudžetą.

Tačiau S. Krėpšta sako, kad GPM mažinimas 5 proc. padidintų vartojimą, kuris lemtų, jog pridėtinės vertės mokesčio ir akcizų būtų surenkama daugiau.

Didžiausią naudą gautų daugiausiai uždirbantys

Pritarus prezidento siūlymui 5 proc. mažinti GPM ir 50 eurų didinti NPD, minimalų mėnesinį darbo užmokestį (MMA) – 607 eurų popieriuje (437 eurus į rankas) – gaunantiems gyventojams pajamos į rankas nuo liepos 1 d. padidėtų 20,3 euro. Tai asmenų pajamas į rankas padidintų apie 4,5 proc.

Uždirbantiesiems vidutinį darbo užmokestį – 1241 eurą popieriuje (apie 800 eurų į rankas) – atlyginimas jau nuo liepos 1 dienos galėtų būti 55,5 euro didesnis. Toks pokytis pajamas į rankas kiekvieną mėnesį pirmus 6 mėnesius padidintų apie 6,8 proc.

Finansų ministerijos pateikti skaičiavimai rodo, kad pritarus prezidento siūlymams, metinė pasiūlymų nauda (NPD didinimas ir GPM mažinimas kartu) gaunančiam 1 MMA siektų apie 182 eurus, būtent tiek daugiau pinigų į rankas per visus 2020 m. gautų asmuo. Uždirbančiam 1 000 eurų popieriuje – 303 eurus, o gaunančiam daugiau nei 4 000 eurų – 1 117 eurų.

Jegu būtų pritarta tik NPD didinimui iki 400 eurų, tuomet gaunantys iki 1 MMA per 2020 metus iš viso gautų 120 eurų daugiau. Gaunantys 1 000 eurų popieriuje – 101 euru daugiau, o uždirbantys daugiau nei 2 700 eurų popieriuje – naudos visai nepajustų.

Finansų ministerija nepalaiko prezidento siūlymų

Kritiką prezidento siūlymui yra išreiškęs finansų ministras Vilius Šapoka, jis abejoja, ar didžiausią naudą dėl minimų pokyčių gaus tie, kurie uždirba mažiausiai, pasak jo, taip pat tai būtų per didelė našta šalies biudžetui.

„Vertinu labai atsargiai bet kokius mokestinius siūlymus, o ypač gyventojų pajamų mokesčio mažinimą. Nežinome, kiek laiko tęsis pandemija, todėl negalime švaistytis valstybės lėšomis“, – Vyriausybės nuotolinėje konferencijoje antradienį teigė V. Šapoka.

Prezidento siūlymams nepritaria ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukurtais, nes, jo teigimu, prezidento pasiūlytos priemonės nepadėtų spręsti socialinės atskirties ir skurdo problemų.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad dėl GPM sumažinimo per likusius metus būtų surinkta apie 400 mln. eurų mažiau mokesčių, o dėl NPD didinimo – dar papildomai 84 mln. eurų mažiau.