Verslas

2020.05.22 15:15

Pasirodžius užrašams, kad vyresni klientai nepageidaujami, rekomendacijas ketinama keisti

Rekomendacijos, susijusio su vyresnio amžiaus žmonėmis, taikomos karantino metu, bus formuluojamos iš naujo, penktadienį spaudos konferencijoje patvirtino operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Tokį sprendimą paskatino atvejai, kai kavinės bei kitos įstaigos prie įėjimų platino informaciją, jog vyresnių klientų nepageidauja.

„Taip, svarstoma ir net neabejoju, kad jos [rekomendacijos] bus keičiamos. Kaip ir sakiau, labai keistas fenomenas, kaip žmonės skaito tą patį lietuvišką žodį ir mato ten skirtingą reikšmę. Man sudėtinga lįsti į tuos lingvistinius subtilumus, bet, kadangi kilo tokia diskusija, tikrai sureaguosime“, – spaudos konferencijoje sakė ministras A. Veryga.

Jis pabrėžė, kad siūlymai ir rekomendacijos nėra susijusios su diskriminacija ir nesukuria darbdaviams pagrindo vyresnio amžiaus žmonių, pavyzdžiui, nepriimti į darbą.

Ministras taip pat akcentavo, kad rekomendacijos vyresnio amžiaus žmonėms, siekiant juos apsaugoti, išliks, tačiau jos bus formuluojamos kitaip.

Jis tikisi, kad internete plitę užrašai, kuriuose buvo nurodoma, kad vyresni amžiaus žmonės yra nepriimami ar neaptarnaujami, buvo pavieniai atvejai.

„Kad norime pasaugoti šią grupę ir turime labai aiškius argumentus dėl ko tai norime padaryti, tai aš jau esu minėjęs. Tai yra mūsų pačių lietuviška mirčių statistika“, – sakė A. Veryga.

Jis pridūrė, kad tai nėra priežastis stigmatizuoti vyresnio amžiaus žmonių: „Juo labiau kad kai kurie buvo supratę, kad tai yra grupė, kuri platina ligas. Sveiku protu nesuvokiama interpretacija, bet ką padarysi. Kiek žmonių, tiek, matyt, skaitančių ir skirtingai perskaitančių.“

Ragino nutraukti ribojimus

Penktadienį viešu kreipimusi pasidalino ir Nacionalinio susivienijimo valdyba. Žiniasklaidai išplatintame pranešime teigiama, kad nurodymas prie viešojo maitinimo, pasilinksminimo ir kitų įstaigų iškabinti ženklus, rekomenduojančius nesilankyti vyresnio amžiaus žmonėms, yra atvira piliečių diskriminacija dėl amžiaus.

„Atkreipiame dėmesį, kad vyresnio amžiaus piliečiai, kaip ir bet kurie kiti asmenys, turi konstitucinę teisę laisvai pasirinkti darbą, teisę dalyvauti šalies visuomeniniame gyvenime ir naudotis socialine aplinka. Draudimai jiems naudotis vienodomis teisėmis su kitais piliečiais negali būti dangstomi rizika jų pačių sveikatai – jei ir kyla tokia rizika, tai ją kelia atitinkama aplinka, o ne patys vyresniojo amžiaus žmonės.

Vyresniojo amžiaus žmonių informavimas apie jiems kylančias rizikas negali būti tapatinamas su draudimais jiems lankytis viešojo maitinimo įstaigose arba dėstyti švietimo ir aukštojo mokslo įstaigose. Prisidengiant tariama vyresniojo amžiaus žmonių sveikatos apsauga, tuo iš esmės įteisinama atvira žmonių diskriminacija dėl amžiaus, kuri prieštarauja pamatinėms žmogaus teisėms ir laisvėms. Netoleruotina piliečių pastebėta tendencija, jog karantino apribojimų laikymąsi vertinantys pareigūnai sistemingai nekreipia dėmesio į tai, rekomendacijas ar draudimus vyresnio amžiaus asmenims iškabina valstybės įstaigos ir verslo subjektai“, – rašoma Nacionalinio susivienijimo valdybos pranešime.

Susivienijimas reikalauja nedelsiant iš teisės aktų ir institucijų praktikos panaikinti visas vyresniojo amžiaus piliečius diskriminuojančias nuostatas.

Taip pat buvo raginama skirti itin didelį dėmesį rekomendacijas iškreipusiems ir tokiu būdu žmogaus teises pažeidusiems verslams ar institucijoms, o pažeidėjams skirti bausmes.

„Taip pat reikalaujame, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba aktyviau vykdytų stebėseną ir kontrolę, užtikrintų konstitucinę visų piliečių lygybę prieš įstatymą“, – teigiama pranešime.