Naujienų srautas

Verslas2020.05.22 12:43

Išmoka dirbantiesiems savarankiškai kelia sumaištį: su Užimtumo tarnybos konsultantu siūloma susitikti tik rudenį

Užimtumo tarnyba paaiškina situaciją

Savarankiškai dirbantiems, bet ir darbo sutartį turintiems žmonėms galimybė gauti fiksuotą 257 eurų išmoką, jeigu per karantiną sumenko jų pajamos, tapo dar vienu galvos skausmu. Socialiniuose tinkluose žmonės ėmė dalytis istorijomis, kaip, užsiregistravus Užimtumo tarnyboje, norint gauti išmoką, jiems susitikimas su konsultantu paskiriamas vasaros pabaigoje ar net rudenį.

Būtent taip dirbantis Evaldas LRT.lt pasakoja į Užimtumo tarnybą kreipęsis po to, kai buvo priimtas nutarimas, kad paramos gali prašyti ir pagal individualią veiklą dirbantys, bet darbo santykius turintys asmenys.

Susitikimas su tarnybos konsultante Evaldui buvo paskirstas gegužės 18-ąją. Tiesa, kadangi dėl karantino susitikimai nevyksta, su konsultante pasikalbėti jis turėjo telefonu.

„Pasiskambinęs supratau, kad to skambučio nelabai kas ir laukė. Nurodyta specialistė, kontaktinis asmuo kaip ir šiek tiek nustebo, bet pasitikrino turbūt savo grafike, kad tikrai paskirtas susitikimas. Ji tiesiog pasakė, kad dabar negali nieko pasakyti, nes sistema, kuri turi funkcionuoti, įtraukti besikreipiančius asmenis, šiuo metu neveikia ir ji negali nieko pasakyti, ar aš atitinku kriterijus, ar ne. Kadangi šiuo metu ji negalėjo niekuo padėti, pasakė, kad gali paskirti kitą susitikimą. Tai tą susitikimą paskyrė rugsėjo 24 d.“, – pasakoja Evaldas.

Pašnekovas teigia ir nesantis tikras, ar jis patenka į sąrašą gyventojų, užsiimančių individualia veikla ir galinčių gauti paramą. Kaip sako pats Evaldas, pagal apibrėžimą, jo vertinimu, parama jam priklausytų, tačiau Užimtumo tarnyboje tikslios informacijos apie tai jis negavo.

„Pagal darbo sutartį dirbdamas pusę etato telpu į tą sumą. Tai, mano paties asmeniniu vertinimu, lyg ir turėčiau teisę kreiptis dėl paramos, nes esu netekęs didesnės dalies savo pajamų pagal individualią veiklą“, – svarsto Evaldas.

Jo teigimu, paramos sistema šiuo metu nėra itin aiški. Vyras nėra įsitikinęs, kad paskirtą dieną rugsėjį jam jau bus pateiktas galutinis atsakymas, ar tai bus dar vienas susitikimas, kuriame reikės pateikti papildomos informacijos.

„Aš nežinau, ar yra kažkokie kiti kriterijai, gal dar į kažką yra atsižvelgta, kokios informacijos reikėtų, gal kažkokių dokumentų ar pan. Kadangi man niekas to nepaaiškino, tai tiek ir žinių. Aš supratau, kad nėra svarbu, ar čia aš kažkuo domėsiuosi, ar dėl kažko kreipsiuosi. Galbūt yra kažkoks mechanizmas, kurio aš nežinau. Tie sprendimai bus priimti, ar aš dalyvausiu, ar nedalyvausiu“, – sako Evaldas.

Jis teigia šiuo metu nematantis kitos išeities, kaip laukti paskirtos datos, nes jokia kita alternatyva nebuvo suteikta.

Užimtumo tarnyba: konsultacija skirta ne išmokai gauti

Vis dėlto Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė LRT.lt teigia, kad gyventojams paskirti susitikimai neturi nieko bendra su parama.

„Užimtumo tarnyboje užsiregistravęs asmuo internetu automatiškai gauna kontrolinę žinutę apie nuotolinio susitikimo laiką, kuris siūlomas visiems besiregistruojantiems darbo ieškantiems asmenims internetu. Tačiau toje pačioje žinutėje asmuo yra informuojamas, kad atvykti į Užimtumo tarnybą nereikia

Akcentuojame, kad šiuo metu savarankiškai dirbantiems asmenims, pateikusiems prašymą išmokai gauti, nieko daryti nereikia, sprendimai dėl išmokos skyrimo priimami per 3 dienas nuo dokumentų, patvirtinančių asmens atitiktį nurodytoms sąlygoms, gavimo Užimtumo tarnyboje dienos“, – paaiškina M. Jankauskienė.

Kitaip tariant, pranešimas apie susitikimą ar, karantino laikotarpiu, pokalbį su konsultantu telefonu, siunčiamas dėl to, kad žmogus užsiregistravo Užimtumo tarnyboje.

Paprastai ši konsultacija skirta darbo ieškantiems žmonėms, todėl, jeigu gyventojams kreipiasi ne dėl darbo paieškos, o dėl paramos, su konsultantu bendrauti jam nėra būtina, nebent jis norėtų dėl ko nors pasitikslinti.

M. Jankauskienė patvirtino, kad dalį laiko buvo sutrikusi sistemų veiklą, apie kurią Evaldui užsiminė konsultantė.

Kaip paaiškina Užimtumo tarnybos atstovė, taip nutiko dėl to, kad, įsigaliojus tam tikriems pakeitimams, turėjo būti atlikti programavimo darbai bei sisteminiai pakeitimai, kad „Sodroje“ būtų galima patikrinti, ar gyventojas atitinka reikalavimus.

M. Jankauskienė patikino, kad šiuo metu sistema jau veikia sklandžiai.

Jos teigimu, sutrikimus lėmė gegužės 8 d. įsigaliojusios Užimtumo įstatymo pataisos, kurios numatė, kad išmoką gali gauti ne tik savarankiškai dirbantieji ar užsiimantieji nekilnojamojo turto nuoma, bet ir savarankiškai dirbantys asmenys, kurie turi ir darbo sutartis ar dirba su nuomos verslo liudijimu.

Norint gauti išmoką, savarankiškai dirbantis asmuo turi nusiųsti užpildytą prašymą elektroniniu paštu į Užimtumo tarnybos skyrių, aptarnaujantį klientus, kuriame jis yra registruotas.

Kaip nurodo M. Jankauskienė, Užimtumo tarnyba iki šių metų gegužės 18 d. gavo 79 156 savarankiškai dirbančių asmenų prašymus išmokai gauti.

Išmok paskirta 70 342 asmenims. Suformuoti mokėjimai už kovą – 69 183 ir už balandį – 57 660. Savarankiškai dirbantiems asmenims išmokas moka „Sodra“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi