Verslas

2020.05.22 10:26

„Bitė“ iš Telecentro už daugiau kaip 20 mln. eurų perką „Mezon“ verslą

atnaujinta 13.36
BNS2020.05.22 10:26

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ už daugiau kaip 20 mln. eurų iš Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) perka interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu. Sandoriui dar turės pritarti Konkurencijos taryba ir rinkos priežiūros institucijos.

Telecentro teigimu, bendrovės pasirašė pardavimo sutartį, o „Bitė Lietuvos“ pasiūlymas buvo pasirinktas, nes ji už pirkinį pasiūlė didžiausią sumą ir geriausiai atitiko pirkėjui keltus reikalavimus.

„Telecentras parduoda „Mezon“ verslą, nes savo ateitį sieja su kertine veikla – televizijos ir radijo programų siuntimu – bei valstybės informacinės-telekomunikacinės infrastruktūros vystymo projektais“, – pranešime teigia Telecentro valdybos pirmininkas Vidas Danielius.

Pasak jo, kintant situacijai rinkoje, bendrovės administracija ir valdyba nusprendė orientuoti įmonę į valstybei svarbių infrastruktūrinių projektų vystymą. Tam, kad bad bendrovė galėtų efektyviai įgyvendinti šiuos projektus, ji privalo nebeteikti paslaugų mažmeninėje rinkoje. Dėl to dar pernai buvo priimtas sprendimas jas atskirti į atskirą turtinį vienetą ir parduoti.

„Mezon“ verslą planuojama palaipsniui integruoti į bendrovę „Bitė Lietuva“. „Mezon“ interneto paslaugomis naudojasi 97 tūkst. klientų.

„Mezon“ prekės ženklu Telecentras teikia 4G LTE neribotų duomenų interneto paslaugą fiziniams asmenims ir smulkiam bei vidutiniam verslui. Ji yra techniškai pažangesnė už 3G, tačiau formaliai neatitinka 4G ryšiui keliamų kriterijų. 4G LTE paslaugas „Mezon“ pradėjo teikti 2015-ųjų pabaigoje.

Telecentras“ 2016 metais ketino dalyvauti 4G ryšio dažnių aukcione, tačiau planų atsisakė. „Telecentro“ vadovas Remigijus Šeris tuomet sakė, kad Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) patvirtintos aukciono sąlygos neleidžia dėl dažnių varžytis smulkiesiems rinkos dalyviams.

Tuomet 4G dažnius išsidalino trys didžiausi telekomunikacijų rinkos žaidėjai – tuometinis „Omnitel“ (dabar – „Telia“), „Tele2“ ir „Bitė Lietuva“.

„Infobalt“ vadovas: „Mezon“ pardavimas – lauktas žingsnis

Telekomunikacijų bendrovei „Bitė Lietuvai“ pranešus iš Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) už daugiau nei 20 mln. eurų perkant interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą „Mezon“, asociacijos „Infobalt“ vadovas tai vadina natūraliu žingsniu.

Mindaugas Ubartas mano, jog valstybės įmonė neturi užsiimti veikla, labiau tinkančia komercinėms bendrovėms.

„Tikrai sveikinu šitą žingsnį, nes iki tol irgi buvo keista, kad valstybinė įmonė užsiiminėja veikla, kurią gali atlikti rinka. Įvyko tai, kas turėjo įvykti. Ta veikla su tokia nedidele abonentų baze, su tiek daug darbuotojų ir visa kita, mano akimis žiūrint, buvo arba labai mažai rentabili, arba visiškai nerentabili“, – BNS sakė nacionalinio informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus asociacijos „Infobalt“ direktorius Mindaugas Ubartas.

Jo teigimu, tikėtina, kad iš sandorio gautus daugiau kaip 20 mln. eurų Telecentras investuos į pagrindines funkcijas, o valstybė apskritai susilaikys nuo ėjimo į sektorius, kuriuose geriau sekasi verslui.

„Dabar rinka pas mus yra labai sveika ir konkurencija labai aukšta, tai šitas „Bitės“ raumenų pasistiprinimas, manau, duos labai teigiamą postūmį vystymuisi tiek mobilaus interneto, ir tada Lietuvos radijo ir televizijos centras gali susikoncentruoti į tas veiklas, kurios yra jam ir paskirtos pirminės, kurios reikalingos, o ne skaidyti resursus ir nė vienoje vietoje nebūti geriausiam (...) Tikiuosi, kad tai nebus bandymas eilinį kartą eiti į tas rinkas, kur nėra šansų būti sėkmingiems“, – kalbėjo M. Ubartas.

Jis teigia abejojantis, jog Telecentro sprendimas parduoti „Mezon“ yra susijęs su 5G ryšio diegimu Lietuvoje.

„Manau, kad 5G niekaip neturi įtakos. 5G vystymasis prasidės tada, kai bus išdalyti arba išaukcionuoti dažniai. Šiuo metu tų dažnių negalima aukcionuoti, nes nėra sutarimo su mūsų rytų kaimynėmis ir jos blokuoja bet kokią mūsų technologinę plėtrą. Tai šioje vietoje stipriai dirba ir RRT (Ryšių reguliavimo tarnyba – BNS), kad būtų pasiekti tie tarptautiniai susitarimai“, – teigė „Infobalt“ vadovas.

„Buvo čia irgi tokių pasvarstymų, kad turi būti valstybinis 5G tinklas, tai šitoje vietoje mano labai paprastas pasakymas: nereikia valstybei investuoti ten, kur nereikia“, – pridūrė jis.

Jis santūriai vertino prielaidą, kad „Mezon“ perleidimo priežastis gali būti planai kurti, pavyzdžiui, valstybinį telekomunikacijų tinklą.

„Čia yra susiję su kitais dalykais. Sklando tokia nuostata, kad Lietuvoje reikia įkurti kažkokį valstybinį telekomunikacijų ar duomenų perdavimo tinklą. Toks gandas yra pasklidęs. Ar to reikia, ar nereikia, norėčiau pradžiai pamatyti, kokie yra planai“, – teigė M. Ubartas.

Jis pabrėžė, kad šiuo metu telekomunikacijų išsivystymas Lietuvoje yra labai gero lygmens.

„Valstybinio operatoriaus sukūrimas, jeigu tai turima omenyje, nematau, kad prisidėtų prie mūsų gerovės“, – argumentavo „Infobalt“ vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.