Verslas

2013.02.12 22:51

Jei galėtų, trečdalis lietuvių socialinio draudimo sistemoje nedalyvautų

Per mažos mokamos pensijos ir pašalpos, didelė biurokratija ir deficitinis biudžetas. Tokias pagrindines „Sodros“ problemas įvardija dauguma Lietuvos gyventojų, parodė bendrovės „Sprinter tyrimai“ atlikta apklausa.

Per mažos mokamos pensijos ir pašalpos, didelė biurokratija ir deficitinis biudžetas. Tokias pagrindines „Sodros“ problemas įvardija dauguma Lietuvos gyventojų, parodė bendrovės „Sprinter tyrimai“ atlikta apklausa.

Apklausos dalyviai paprašyti įvardyti pagrindinius socialinio draudimo sistemos trūkumus. 56 proc. nuomone, per mažos „Sodros“ mokamos pensijos ir pašalpos. Per mažas mokamas pensijas ir pašalpas dažniau paminėjo vyrai ir didmiesčių gyventojai.

Po 40 proc. įvardijo didelę biurokratiją ir deficitinį „Sodros“ biudžetą. Didelę biurokratiją dažniausiai įvardijo moterys, vidutines pajamas (501–1000 Lt) turintys respondentai ir kaimo vietovių gyventojai.

32 proc. respondentų nuomone, per didelės socialinio draudimo įmokos, 16 proc. įvardijo „Sodros“ darbuotojų piktnaudžiavimus. 15 proc. apklaustųjų mano, kad visuomenei teikiama per mažai informacijos. Deficitinį „Sodros“ biudžetą ir per dideles socialinio drausimo įmokas įvardijo didžiausias pajamas (per 1500 Lt) gaunantys apklaustieji bei didmiesčių gyventojai.

Jei galėtų, trečdalis socialinio draudimo sistemoje nedalyvautų

Žmonių klausta, ar jie dalyvautų valstybinio socialinio draudimo sistemoje, jei tai būtų neprivaloma. 64 proc. nurodė, kad dalyvautų, 36 proc. atsakė neigiamai. Teigiamai dažniau atsakė aukščiausio išsimokslinimo atstovai ir didmiesčių gyventojai.

66 proc. respondentų nuomone, socialinis draudimas turi būti valstybinis, 21 proc. su tuo nesutinka. Nuostatos, kad socialinis draudimas turi būti valstybinis, dažniau laikosi 36 metų ir vyresni tyrimo dalyviai.

Tyrėjai žmonių klausė, koks, jų manymu, geriausias būdas apsirūpinti senatvei. 33 proc. nuomone, geriausia savo įmoką paskirstyti „Sodrai“ ir privačiam pensijų fondui ir pensiją gauti iš abiejų. 30 proc. apklaustųjų mano, kad geriausia visą įmoką mokėti tik „Sodrai“ ir pensiją gauti tik iš jos. 18 proc. pasisako, kad geriausia senatvei taupyti lėšas savarankiškai, 13 proc. pirmenybę teikia tik privačiam pensijų fondui.

Nuomonės, kad senatvės pensijai geriausia apsirūpinti savo įmoką paskirstant „Sodrai“ ir privačiam pensijų fondui, dažniau laikosi jauniausi (18–25 m.) tyrimo dalyviai. Už tai, kad visą įmoką reikia mokėti tik „Sodrai“, dažniau pasisakė 46 metų ir vyresni respondentai, mažesnių miestų bei rajono centrų gyventojai.

Respondentų klausta, kokie valdžios veiksmai dalyvavimą socialiniame draudime padarytų patrauklesnį. 50 proc. nurodė didesnes išmokas senatvėje, ligos bei nedarbo atveju. 40 proc. respondentų manymu, dalyvavimą socialiniame draudime padarytų patrauklesniu įsitikinimas, kad prireikus išmokų „Sodra“ turės lėšų jas išmokėti. 29 proc. įvardijo mažesne įmokas „Sodrai“.

„Spinter tyrimai“ gyventojų nuomonės tyrimą atliko praėjusių metų gruodžio 12–23 dienomis. 75-iose šalies vietovėse iš viso apklausta 1007 18-75 metų amžiaus gyventojų.

www.DELFI.lt