Verslas

2015.10.29 13:14

N. Mačiulis: Finansų ministerijos planas padės kovoti su neteisėtu praturtėjimu

BNS 2015.10.29 13:14

Finansų ministerija imasi priemonių kovai su neteisėtu praturtėjimu. Ministerijos siūlymu, gyventojai privalėtų deklaruoti naujai įsigytą turtą, apie kurį Mokesčių inspekcija negali gauti informacijos.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad tai padėtų kovoti su nelegaliu praturtėjimu ir šešėline ekonomika.

„Aš manau, kad tai yra viena iš priemonių, kuri padėtų kovoti su šešėline ekonomika, mokesčių vengimu ir korupcija. Lietuvoje yra įsisenėjusi ir gerai žinoma problema, kad didelė dalis gyventojų turi neoficialių pajamų, kartais labai didelių, nemoka jokių mokesčių ir po to sugeba įsigyti labai brangaus nekilnojamojo turto. Tokius neoficialaus praturtėjimo atvejus identifikuoti reikia, ir aš manau, kad šis Finansų ministerijos siūlymas yra viena iš priemonių, kuri galėtų padėti kovoti su tokiu reiškiniu“, – BNS sakė N. Mačiulis.

Jo teigimu, nauja tvarka būtų taikoma nedidelei gyventojų daliai ir nesukurtų jai papildomos naštos.

„Tų sandorių vidutinis pilietis per savo gyvenimą sudaro labai mažai ir neatsiranda didelė papildoma našta. (...) 5 tūkst. eurų, manau, yra pakankamai aukšta kartelė, kuri nesukurtų didelei daliai gyventojų prievolės kiekvienais metais deklaruoti įsigyjamą turtą. Tai labiau nukreipta į didesnius sandorius ir didesnio nelegalaus praturtėjimo atvejus“, – kalbėjo „Swedbank“ ekonomistas.

Finansų ministerija BNS pranešė, kad siūloma panaikinti informacijos apie didesnį gyventojų turtą spragas, kai jie įsigyja turto, būdami vyresni nei 18 metų arba įgyja teisę nuolat gyventi Lietuvoje.

Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pakeitimais siūloma įpareigoti žmones kasmet deklaruoti naujai įgytą turtą, kuris nėra įregistruotas Lietuvos registruose ir kurio vertė viršija 5 tūkst. eurų. Taip pat siūloma deklaruoti ne Lietuvoje laikomus pinigus ar vertybinius popierius, iš užsienio piliečių ar įmonių pasiskolintas lėšas, meno kūrinius, brangakmenius, juvelyrinius dirbinius, kurių vertė viršija 5 tūkst. eurų.

Finansų ministerijos teigimu, turtas turės būti deklaruojamas tik tada, jei žmogus metų pabaigoje turės įgijęs tokio turto.

Dabar gyventojai turtą privalo deklaruoti tik vieną kartą – sulaukę 18 metų arba įgiję teisę nuolat gyventi Lietuvoje. Turtą, be to, kasmet privalo deklaruoti politikai, valstybės tarnautojai, kariai, žiniasklaidos priemonių vadovai ir redaktoriai, teisėjai, biudžetinių įstaigų bei valstybės įmonių vadovai, notarai, prokurorai ir jų šeimų nariai bei kiti.

Deklaruoti pajamas kasmet gali gyventojai, norintys susigrąžinti dalį išlaidų, pavyzdžiui, už būsto paskolas, gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokas, už pirmąsias studijas.

VMI duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 2,39 mln. 18 metų ir vyresnių gyventojų. 2014 metų pajamų ir turto deklaracijas šiemet pateikė 965 tūkst. žmonių – 115 tūkst. daugiau nei pernai.