Verslas

2020.05.21 14:36

Prezidentas apie Vilniaus stadiono statybas: negalime taškyti pinigų vien dėl to, kad reikia ištaškyti

atnaujinta 15.33

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) teisėtai sustabdė 156 mln. eurų vertės nacionalinio stadiono statybos ir valdymo koncesijos sutarties pasirašymą tarp Vilniaus savivaldybės ir koncerno „Icor“ įmonės „Axis industries“, nusprendė teismas. Tai komentuodamas prezidentas Gitanas Nausėda sprendimą palaikė. Anot jo, ir Vilniaus meras turėtų sutikti, kad negalima to daryti bet kokia kaina.

Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį atmetė savivaldybės skundą.

„Pagal Koncesijų įstatymą tarnybai pavesta vykdyti jo ir kitų susijusių teisės aktų pažeidimų prevenciją, o, įtariant pažeidimus, įpareigoti stabdyti procedūras. Bylos medžiaga aiškiai patvirtina, kad koncesijos suteikimo procedūra buvo vykdoma pažeidžiant teisės aktus, tad tarnyba turėjo kompetenciją stabdyti sutarties sudarymą, be to, turi būti apgintas viešasis interesas“, – BNS informavo teismas.

Teismo sprendimą per 30 dienų galima skųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT).

Teisme savivaldybė siekia, kad būtų panaikintas kovą priimtas VPT sprendimas neleisti pasirašyti stadiono statybų ir valdymo sutarties.

Kovą teismas atmetė savivaldybės prašymą panaikinti draudimą pasirašyti sutartį laikinai, kol ginčas bus išnagrinėtas iš esmės. LVAT balandį šį sprendimą paliko nepakeistą.

Šią savaitę VPT įpareigojo Vilniaus valdžią nutraukti konkursą, nes sutartis negali būti laikoma koncesine. Anot tarnybos, sutartimi turėjo būti išskaidytos valstybės ir savivaldybės rizikos, tačiau, pakeitus projekto finansavimo modelį, visa rizika teko joms, o ne koncesininkui.

Sutarties pasirašymą tarnyba sustabdė, o vėliau procedūras įpareigojo nutraukti po to, kai į ją kreipėsi Generalinė prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, siekdamos išsiaiškinti, ar koncesijos vertės padidėjimas po derybų yra pagrįstas ir teisėtas.

Po VPT įpareigojimo nutraukti procedūras ketvirtadienio teismo sprendimas neturi prasmės, anksčiau sakė sostinės meras Remigijus Šimašius. Jis taip pat teigė, kad savivaldybė svarstys galimybę statyti tik stadioną, be kitų objektų, taip pat vertins ir kitas galimas jo statybos vietas.

Po kelerius metus trukusių konkurso procedūrų koncesijos sutartį su konkursą laimėjusia „Axis industries“ bei projekto finansuotoju „Baltcap“ savivaldybė planavo pasirašyti dar kovą. Tam pritarė tiek savivaldybės taryba, tiek Vyriausybė.

Prezidentas palaiko Viešųjų pirkimų tarnybą: ji pademonstravo stuburą

Spaudos konferencijoje ketvirtadienį prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė pritarimą Viešųjų pirkimų tarnybai. Jo teigimu, tarnyba pademonstravo stuburą.

„Viešųjų pirkimų tarnyba kaip tik pademonstravo stuburą, išreiškė principinę poziciją. Aš jos nekvestionuoju, nes tai yra Viešųjų pirkimų tarnybos priedermė. Kaip dabar matome, teismas pritarė šiam sprendimui. Manau, kad visi turi dirbti savo darbą.

Jeigu galvojama, kad vis dėlto šis sprendimas buvo nepagrįstas, galima skųsti, bet, kaip matote, net ir to dabar negalima padaryti“, – sakė G. Nausėda.

Jo vertinimu, kompetentingos institucijos turi rūpintis ne tik pačių projektų reikalingumu, bet ir tuo, kokiomis sąlygomis projektai įgyvendinami.

„Tikrai turėjome daug liūdnos patirties praeityje. Šioje vietoje, vadovaudamiesi tuo, kad reikia greičiau ir efektyviau padėti ekonomikai, turbūt visi sutiksite ir pats Vilniaus meras sutiks, kad negalime to daryti bet kokia kaina ir taškyti pinigų vien dėl to, kad reikia ištaškyti“, – tvirtino prezidentas.