Verslas

2020.05.21 10:39

Europos Komisija įvertino: Lietuva su pandemija susitvarkė gerai, bet ekonominės krizės ir socialinių bėdų neišvengs

Europos Komisija (EK) nekritikuoja to, kaip Lietuvoje ir visose Baltijos valstybėse buvo suvaldyta koronaviruso pandemija. Tai buvo padaryta gerai. Taip spaudos konferencijoje kalbėjo EK atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius. Vis dėlto pastabų EK Lietuvai turėjo. Panašu, kad pandemija dar kartą išryškino senas problemas.

„Tos rekomendacijos pristatomos kasmet ir tai yra kasmetinis Europos semestro procesas. Tačiau šie metai yra kitokie nei bet kurie kiti. Dėl to ir rekomendacijos yra kitokios, jos paveiktos tiek globalios pandemijos, tiek labai nemažos ekonominės krizės, kuri šiuo metu vyksta“, – teigė A. Pranckevičius.

Anot jo, dėl šios priežasties Lietuvai, kaip ir daugeliui Europos Sąjungos valstybių, numatoma nemaža ekonominė krizė.

„Apie 7,4 proc. ekonominio susitraukimo šiemet ir beveik identišką atsigavimą kitąmet. Tačiau taip pat 3 proc. nedarbo išaugimą iki 10 proc. Taip pat su ekonomikos gelbėjimo planu susijusį deficito didėjimą iki 7 proc. ir nacionalinės skolos didėjimą iki 48,5 proc. Turint omenyje visą šią ekonominę situaciją, Komisija siūlo Lietuvai tris rekomendacijas“, – nurodo A. Pranckevičius.

Pirmoji rekomendacija susijusi su kova su pandemija. Antroji – su socialiniais aspektais. Trečioji – su ateities investicijomis.

A. Pranckevičius rekomenduoja Lietuvai naudotis visomis EK ir ES suteikiamomis priemonėmis bei visais aktyvuotais finansiniais instrumentais.

„Kai jau leis ekonominės sąlygos, stengtis sugrįžti į tvarią fiskalinę politiką. Taip pat, kovojant su pandemija, ypatingas dėmesys visose valstybėse sutelktas į sveikatos sektorių. Čia Lietuvoje taip pat skatiname didinti sveikatos sistemos atsparumą“, – sakė A. Pranckevičius.

Jo teigimu, to būtų galima pasiekti sektoriui suteikiant adekvatų finansavimą ir sprendžiant sveikatos priežiūros darbuotojų ir svarbių medicinos reikmenų trūkumo problemą.

„Labai svarbu ir ilgalaike prasme gerinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir kokybę. Noriu pabrėžti, kad mes jokiu būdu nekritikuojame Lietuvos pandemijos suvaldymo. Pandemija Lietuvoje ir Baltijos šalyse suvaldyta labai gerai.

Ką mes sakome – kad ši pandemija yra labai gera galimybė imtis struktūrinių ir sisteminių pokyčių sveikatos sektoriuje, kurie yra labai reikalingi. Tai būtų turbūt geriausia padėka mūsų medikams, kurie šiuo metu taip pasiaukojančiai dirba“, – tvirtino A. Prenckevičius.

„Taip pat ir didesnis finansavimas šio sektoriaus, galėtų būti geriausias atsakas į šią situaciją“, – pridūrė EK atstovybės Lietuvoje vadovas.

Jo teigimu, Komisija taip pat siūlo atsižvelgti į socialinius klausimus. Kaip atkreipia dėmesį A. Pranckevičius, ir prieš pandemiją socialinės atskirties ir pajamų nelygybės klausimai buvo opūs.

„Labai svarbu šios krizės akivaizdoje švelninti pandemijos poveikį užimtumui. T. y. bandyti išsaugoti darbo vietas, didinti aktyvios darbo rinkos politikos priemonių finansavimą ir skatinti žmonių įgūdžius: skatinti mokymąsi visą gyvenimą, persikvalifikavimą ir galimybę sugrįžti į aktyvią darbo rinką“, – teigė A. Pranckevičius.

Pasak jo, taip pat turėtų būti užtikrinama minimalios socialinės apsaugos aprėptis ir adekvatumas bei padidinti mokesčių, socialinių išmokų sistemos veiksmingumą.

„Apie tai šnekame jau ne kartą, kad ta sistema padėtų apsaugoti žmones nuo skurdo“, – sakė A. Pranckevičius.

Kalbėdamas apie ateitį, EK vadovybės Lietuvoje vadovas pabrėžė, kad labai svarbu palaikyti įmonių likvidumą. „Ypač mažųjų ir vidutinių įmonių ir į eksportą orientuotų sektorių likvidumą. Siekiant paremti ekonomikos atsigavimą ilgalaikiu laikotarpiu, paankstinti brandžių investicinių projektų įgyvendinimą ir skatinti privačiąsias investicijas.“

Ypač viešąsias investicijas raginama sutelkti į žalią ir skaitmeninę pertvarką.

„Šios rekomendacijos yra pagalba valstybei. Tai nėra polemika. Tai nėra kritika. Tai nėra pamokslavimas. Tai bandymas padėti Lietuvai ir kitoms valstybėms“, – apibendrino A. Pranckevičius.