Verslas

2020.05.21 11:14

Pinigų už neįvykusias keliones teks palaukti ilgiau: Seimas pritarė siūlymui pinigus grąžinti per 90 dienų

atnaujinta 11.49
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.05.21 11:14

Nors paieškos užtruko, Seimas galiausiai rado kompromisą – už  neįvykusias keliones kelionių organizatoriai klientams pinigus galės grąžinti ne per 14, o per 90 dienų. Toks sprendimas parlamente buvo sutiktas šūksniais ir plojimais.

Už tokį pasiūlymą ketvirtadienį Seime pasisakė 61 Seimo narys, prieš – 11, susilaikė 32 parlamentarai.

Teisingumo ministerija anksčiau atkreipė dėmesį, kad tokia pataisa prieštarautų Europos Sąjungos reglamentui.

Eugenijus Gentvilas: reglamentui tai neprieštarauja

Už tokį pasiūlymą pasisakė liberalas Eugenijus Gentvilas akcentavo, kad šiuo metu turizmo sektorius yra itin blogoje būklėje. Anot parlamentaro, skundai, susiję su pinigų grąžinimu, jau skaičiuojami šimtais.

„Kelionių organizatoriai šių pinigų neturi, juos yra įkišę į skrydžių bendroves, viešbučius ir kitus partnerius. Tai yra išeitis, kaip sustabdyti išlaidas, kurias šiuo metu patiria dėl skundų, ieškinių administravimo kelionių organizatoriai.

Kompromisinis siūlymas – 90 dienų. Noriu pasakyti, kad kaip kompromisas, tai yra paderinta su vartotojų teisių organizacijomis. Noriu pasakyti, kad šitas kompromisinis 90 dienų terminas nėra koks nors išskirtinis“, – akcentavo E. Gentvilas.

Jis vardijo, kad net 20 ES valstybių priėmė ilgesnius terminus, kurie kai kuriose valstybėse siekia 12 ar net 18 mėnesių.

E. Gentvilas pripažino, kad toks atidėjimas gali būti skausmingas keliones įsigijusiems žmonėms, tačiau atkreipė dėmesį, kad tai nereikalauja papildomų biudžeto lėšų.

Parlamentaro tvirtinimu, siūlymas taip pat neprieštarauja ES kelionių direktyvai: „Kelionių direktyvoje yra pasakyta – kai kelionių organizatorius nutraukia sutartį su keliautoju. Šiuo atveju kelionių organizatoriai nenutraukinėja sutarčių. Sutartys nebuvo įvykdytos dėlto, kad buvo uždarytos valstybių sienos.“'

Atkreipė dėmesį į sektoriui teikiamas pasolas

Prieš pasisakęs „valstietis“ Antanas Baura ragino nepritarti tokiam siūlymui argumentuodamas ne tik prieštaravimu Europos direktyvai, bet ir atkreipdamas dėmesį, kad turizmo sektoriui buvo skirtos kelios dešimtys milijonų eurų.

„Kalbant apie vartotojų teisių apsaugos lygį, būtent toks teisinis reguliavimas nebūtų suderinamas su vartotojo, kaip silpnesnės sutarties dėl organizuotos turistinės kelionės šalies teisinio statusu.

Ir dar vienas argumentas būtų toks, kad šių metų gegužės 6 d. Vyriausybė protokoliniu nutarimu turizmo verslui buvo numačiusi skirti 45 mln. eurų ir iš to skaičiaus jau vakar dieną Vyriausybė savo nutarimu paskyrė iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų Ekonomikos ir inovacijų ministerijai 45 mln. eurų ekonomikos skatinimo ir koronaviruso plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano priemonėms“, – akcentavo A. Baura.

Jis pridūrė, kad čia taip pat įskaitomas ir 31 mln. eurų, skirti padėti verslui išsaugoti likvidumą ir užtikrinti turizmo sektoriaus likvidumą, suteikiant paskolas turizmo paslaugų teikėjams.

Dar 14 mln. eurų, anot A. Bauros, turizmo sektoriui norima skirti po COVID-19 sukeltos epidemijos pabaigos ir skiriamos kitos priemonės.

Atkreipė dėmesį į kitų šalių sprendimus: terminų nukėlimas, kuponai ir dotacijos

Socialdemokratas Algirdas Butkevičius teigė, kad įstatymas priimamas gana pavėluotai, tačiau jis, anot parlamentaro, vis dėlto turėtų pagelbėti turizmo sektoriui.

„Nors ir pavėluotai, šiuo įstatymu mes nors truputį padėsime išgyventi mūsų turizmo kompanijoms per tą pandemijos laikotarpį. Tikrai norėčiau kolegai Baurai paprieštarauti. Mielieji Ekonomikos komiteto nariai, pirmiausia turėjote svarstyti, kam suteikti finansinę paramą, vertinant atskirus ekonomikos sektorius. Kaip gali būti plėtojamas turizmas, kai viso sektoriaus rinkos užsidarė“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Jis pridūrė, kad tiek komitetas, tiek visi politikai pirmiausia turėjo spręsti klausimą, kaip padėti toms įmonėms išgyventi ir kaip išlaikyti darbo vietas.

„Kaip darė kitos ES šalys? Arba priėmė terminų nukėlimą, arba kuponų 12–18 mėnesių, arba suteikė negrąžinamas dotacijas atsiskaityti su klientais. Ką mes padarėme? Mes padarėme minimumą – ruošiamės išdalinti paskolas, kurias po to reikės grąžinti. Tai reiškia, kad mes įmones dalinai padarysime ir nekonkurencingas pasibaigus pandemijai“, – sakė A. Butkevičius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad ES numatė 375 mlrd. eurų, skirtus po pandemijos padėti turizmo bendrovėms: „Gali atsitikti taip, kad Lietuvos turizmo kompanijoms padėti jau nereikės.“

Simonas Gentvilas: turime leisti „išsilaižyti“ nuostolius

Liberalas Simonas Gentvilas priminė, kad anksčiau buvo siūloma pinigus grąžinti ne per 14 dienų, o per 6 mėnesius. Tam Seime buvo pritarta, bet prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlymą vetavo.

„Ieškodami kompromiso, siūlome trijų mėnesių pinigų grąžinimo terminą. Kolegos jau vardijo, kad tai tikrai yra vienas žemiausių grąžinimo terminų ES. Europos direktyvos pažeidimai neturėtų mums labai skausmingai atsiliepti, turint omenyje, kad net 20 ES šalių pažeidinėja direktyvą, nustatydami ilgus grąžinimo terminus“, – sakė S. Gentvilas.

Kalbėdamas apie vartotojus, parlamentaras tikino – jeigu tokia tvarka nebūtų patvirtinta, pinigų laukiantys keliautojų jų ir neatgautų, nes bendrovės galiausiai tiesiog bankrutuotų.

„Jau dabar yra 450 bylų, kurios reikalauja grąžinti po 14 dienų šiuos pinigus. Šie visi vartotojai stos į bankrutavusių įmonių kreditorių eilę ir negaus tų pinigų. Žadėdami rožines svajones, kaip gelbėsime turizmo verslui, per du mėnesius nieko nepadarėme dėl turizmo verslo“, – sakė S. Gentvilas.

Jis atkreipė dėmesį, kad bendrovė „Ryanair“ paskelbė pinigus keliautojams ketinanti grąžinti per 12 mėnesių. Suomijos valstybinės oro linijos „Finair“ tai ketina padaryti per 8 savaites.

„Mes įmonėms, įmonėms, kurios yra tik tarpininkai su Suomijos avialinijomis ar „Ryanair“ verčiame u- neįvykusias keliones pinigus grąžinti per dvi savaites. Kur tai matyta? Vartotoją apsaugosime tik leisdami turizmo sektoriui „išsilaižyti“ šiuos nuostolius“, – tikino S. Gentvilas.

Ankstesnį siūlymą vetavo prezidentas

LRT.lt primena, kad anksčiau Seimas buvo priėmęs nutarimą, kad kelionių organizatoriai pinigus galėtų grąžinti per 6 mėnesius, tačiau prezidentas tokį siūlymą vetavo, taip pat argumentuodamas, kad tai pažeidžia ES reglamentą.

Jau tada idėją palaikantys parlamentarai atkreipė dėmesį, kad kai kurios ES narės šio reglamento nepaisė ir tvirtino, kad susiklosčiusios aplinkybės yra itin neįprastos.

Prezidento veto Seime buvo priimtas kartu su prezidento pataisomis, todėl vėl buvo grįžta prie tvarkos, kad pinigai klientus už neįvykusias keliones turėtų būti grąžinti per 14 dienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.