Verslas

2020.05.21 05:30

Skersvėjai naftos rinkoje lietuviškų degalinių savininkus verčia griebtis už galvų: tikina – per karantiną dirbo už dyką

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.05.21 05:30

2020 metų pradžią naftos rinka pasitiko su nedideliu nerimu dėl naftos paklausos mažėjimo Kinijoje. Tačiau net baisiausiame sapne didžiosios naftos kompanijos bei ją išgaunančios valstybės nesapnavo, kad vos po kelių mėnesių naftos gavybos įmonės bus priverstos primokėti pirkėjams už žaliavos įsigijimą. 

Pasaulinis naftos kainų kritimas, prasidėjęs jau nuo 2020 metų pradžios ir su kiekviena karantino diena smukęs žemyn vis labiau, sukėlė didžiulius galvos skausmus ne tik naftos gavėjams ar valstybėms, kurių metiniuose biudžetuose atsivėrė milijardinės skylės, bet ir lietuviškų degalinių savininkams.

Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas Vidas Šukys pastebi, kad karantino metu šalyje veikiančios degalinės vos sudūrė galą su galu, o jų pajamos smuko apie 50 proc.

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas teigia, kad degalų paklausos nuosmukis buvo pastebimas visose pasaulio šalyse, todėl ne išimtis ir Lietuva. Labiausiai COVID-19 paveiktose valstybėse, anot ekonomisto, degalų paklausa buvo smukusi net iki 50 proc.

Tačiau, net ir atsitiesus degalų paklausai, Ž. Mauricas prognozuoja, kad lietuviai ir toliau į savo automobilius galės pilti pigius degalus, o naftos rinkai grįžti į prieškrizinį lygį prireiks labai daug laiko.

Apie tai, kas sudaro degalų kainą, kodėl, naftos kainoms krentant, pokyčių degalinių švieslentėse tenka palaukti ir kokia ateitis laukia naftos rinkos, – interaktyviame LRT.lt pasakojime.

Pradėkite interaktyvų pasakojimą