Verslas

2020.05.24 10:17

Nors šalies NT rinką stingdo nerimas, Palangoje situacija priešinga – pardavėjai vos spėja suktis

Nors daugelis nekilnojamojo turto brokerių Lietuvoje tvirtina, kad susidomėjimas nekilnojamuoju turtu dėl COVID-19 pandemijos krito, o sandorių stipriai sumažėjo, jų kolegos Palangoje braukia prakaitą ir vos spėja suktis – daugybei lietuvių Palanga karantino metu atrodo tinkamiausia vieta ir gyventi, ir investuoti.

Nors brokeriai sako, kad susidomėjimas didelis, vis dėlto Registrų centras kol kas stipriai išaugusio jau įvykusių sandorių skaičiaus nepastebi.

Pluša be laisvadienių

„Jau trys savaitės, kai lakstau su klientais po visą Palangą be jokių laisvadienių. Yra labai daug klientų, norinčių apžiūrėti naujas kurorto statybas. Būtent naujo nekilnojamojo turto pardavimai pirmiausia yra mūsų specializacija. Apžiūrų yra žiauriai daug, o realių sandorių – kaip prieš karantiną“, – LRT.lt sakė nekilnojamojo turto agentūros „011“ brokeris Lietuvos pajūriui Romas Perminas.

Jo jau nestebina, kad Palanga tampa vis populiaresnė tarp čia įsigyjančių savo pirmąjį būstą.

„Daug nuotoliniu būdu dirbančių žmonių, ypač jauni IT sektoriaus specialistai dabar labai domisi pirmuoju būstu mūsų kurorte. Tradiciškai sulaukiu daug skambučių iš garbaus amžiaus kauniečių ir vilniečių, kurie, užauginę vaikus, gyvenimo saulėlydį nori pasitikti Palangoje. Tokių senjorų, pardavusių savo namus ir butus didmiesčiuose ir persikėlusių gyventi į Palangą, per paskutinius dvejus ar trejus metus atsirado daug. Tai jau tendencija“, – teigė brokeris.

Net senjorai Telšiuose, Plungėje, Kretingoje ar kituose Žemaitijos miestuose vis dažniau parduoda savo namus, kuriuose praleido visą savo gyvenimą, ir įsigyja būstus Palangoje.

Išaugo susidomėjimas ilgalaike nuoma

Anot brokerio, per karantiną ypač išaugo ir susidomėjimas ilgalaike nuoma Palangoje – daug lietuvių atsisakė kelionių į užsienį ir norėtų mėnesį, du ar net visą vasarą praleisti pajūryje.

„To seniau nebuvo. Manau, kad žmonės į atostogas užsienyje ranka numojo ilgam. Jaučiasi baimė dėl kelionių, kankina nežinomybė“, – sakė R. Perminas.

Anot jo, karantino pradžia Palangoje, kaip ir kitur šalyje, buvo itin niūri.

„Galėjau sėdėti išjungęs telefoną ir nesukti galvos, ar man kas nors skambins dėl mano teikiamų paslaugų. Bet jau balandį, o ypač gegužę situacija pasikeitė neatpažįstamai – siūbtelėjo skambučių banga. Kol Palanga nesuskubo įvesti apribojimų nuomai karantino metu, daug kas domėjosi čia išsinuomoti būstą“, – pasakojo R. Perminas.

Žmonėms prisitaikant prie esamos ekstremalios situacijos, maždaug nuo balandžio vidurio jau pradėta labiau domėtis nekilnojamojo turto įsigijimu nei nuoma.

Kainos linkusios šokti į viršų

Anot brokerio, NT kainos Palangoje karantino metu liko stabilios „ir tuose būstuose, kuriuos galėjai nusipirkti „nuo pamatų“, ir jau pastatytuose. Net pasakyčiau, kad paskutinėmis savaitėmis kainos šoktelėjo į viršų“, – teigė pašnekovas.

Jis prisiminė, kad karantino pradžioje sulaukė ne vieno skambučio iš nekilnojamojo turto supirkinėtojų, kurie tikėjosi būstą Palangoje per krizę įsigyti pusvelčiui.

„Taip ir rėždavo į akis: „Juk karantinas. Neparduosi dabar, gailėsiesi penkerius metus, nes pardavimas sustos. Kai kurie net iš karto nurodydavo, kad nupirktų naują butą 15 ar 20 procentų mažesne kaina. Tiesiog jie jautėsi padėties šeimininkais, – sakė R. Perminas. – Tiesą pasakius, man keista buvo tai girdėti: juk ne karas ir ne maras už lango“, – pridūrė.

Anot NT eksperto, Palanga yra „pakankamai lanksti“ NT kainų prasme.

„Jeigu kas nors ir prieš karantiną ateidavo ir pasakydavo, kad nupirktų patikusį butą ar kotedžą gavęs 10 procentų nuolaidą, dažniausiai statytojas nesispyriodavo, – atskleidė „011“ brokeris. – Sandėlio valymo metu, kai yra likę keli neparduoti būstai, galima ir didesnė nuolaida.“

Didžiąją dalį karantino brokeris nekilnojamojo turto apžiūras daro akis į akį su klientu, abiem pusėms dėvint apsaugines veido kaukes ir laikantis nustatytos saugios socialinės distancijos.

Kalba apie ažiotažą

Kad Palangos nekilnojamojo turto sektoriuje karšta, sutinka ir „Palangos NT“ brokerė Regina Lingė.

„Kas nors galbūt ir nepatikės – viskas tiesiog verda. Pardavimų – daug, ne mažiau nei prieš karantiną. O aruodas.lt mus informavo, kad susidomėjimas nekilnojamuoju turtu Palangoje per karantiną, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo 20 procentų“, – R. Lingė sakė LRT.lt portalui.

Anot brokerės, net galima kalbėti apie tam tikrą ažiotažą – tiek daug skambučių sulaukia kurorto NT brokeriai iš tautiečių, pasiryžusių įsigyti būstą Palangoje.

Karantino pradžioje brokerė nedirbo – pirmą mėnesį kurorte dirbo tik viena notarė. Tačiau ir jai teko ant durų užkabinti spyną pirmą karantino savaitę.

Tą laiką R. Lingė skyrė pirkimo sutartims su užsienyje gyvenančiais lietuviais perrašyti, mat šie dėl kelionių apribojimų negalėjo jų pasirašyti atvykti į Lietuvą. Brokerės teigimu, galimybe įsigyti būstą Palangoje labiausiai domisi lietuviai, gyvenantys ar dirbantys Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje ir Norvegijoje.

„Tokių sutarčių pasirašymą, kaip vadinu, su užsieniečiais, atidėjome birželiui. Dabar pageidaujamo nekilnojamojo turto apžiūras vėl vykdome tradiciniu būdu. Tiesą pasakius, nei man, nei mano klientams nuotolinė apžiūra – ne prie širdies“, – atskleidė brokerė.

Pašnekovė nenorėjo atskleisti, kiek turėjo sandorių kovą, balandį ir gegužę, tik prasitarė, kad jų kovą ir balandį „beveik nebūta“, tačiau gegužė – „jau karšta“.

„Kai kurie – dar tik forminimo stadijoje“, – sakė ji.

Palanga atrodo kaip užuovėja nuo negandų?

Kaip NT žinovė aiškina išaugusį tautiečių susidomėjimą nekilnojamuoju turtu Palangoje?

„Žmonėms Palanga atrodo saugi net ir koronaviruso pandemijos metu. Kai kurie žmonės čia izoliavosi visam karantino laikotarpiui. Atsiranda suvokimas, kad, ištikus bet kokiai krizei, Palanga yra puiki užuovėja. Kita vertus, išaugęs domėjimasis kurorto nekilnojamuoju turtu pastebimas jau ne pirmus metus“, – sakė viena „Palangos NT“ steigėjų.

Anot R. Lingės, esant ekstremaliai situacijai šalyje, NT kainos Palangoje ne smuktelėjo, o truktelėjo į viršų.

„Žiūriu, tas kaineles pakėlė pirmiausia vienas vystytojas, po jo – antras, o tuomet – ir trečias, – sakė brokerė. – Ir naujuose projektuose, ir seno būsto“, – pridūrė.

R. Lingė teigė girdėjusi iš kolegų, kad NT kainos koronaviruso krizės metu jau šiek tiek sumažėjo ne tik Vilniuje ar Kaune, bet ir Klaipėdoje.

„Kodėl Palanga išlieka tokia populiari, ir pati pasakyti negaliu“, – prisipažino pašnekovė.

Ypač šiauliečiai pamėgo Palangą

Pasak R. Lingės, Palanga yra populiari ir tarp pirmojo, ir antrojo būsto pirkėjų.

„Pavyzdžiui, mane labai stebina itin didelis šiauliečių susidomėjimas nekilnojamuoju turtu Palangoje. Aš juokaudama sakau, kad Šiauliai užsidaro. Kas antras mano klientas – šiaulietis. Taip pat turiu ir daug telšiškių, besižvalgančių į Palangos pusę“, – sakė R. Lingė.

O koks būstas Palangoje dabar einamiausias?

Anot brokerės, vieno atsakymo nėra.

„Senos kartos būsto pasiūla Palangoje jau nėra didelė. Dauguma išsipardavė. Sakyčiau, kad pagal paklausą pirmiausia dabar nauji kotedžiukai, nauji butai ir namai“, – sakė R. Lingė.

Kurio nors kurorto NT vystytojo ji neišskyrė.

„Labai neblogai sekasi visiems. Siūlantiesiems prabangesnį būstą – taip pat, nors jį parduoti – sunkiausia“, – teigė pašnekovė.

Tikisi dar daugiau sandorių

Ramūnas Stonkus, „Capital Klaipėda“ brokeris, dirbantis daugiausia Palangoje, LRT.lt sakė matąs Palangos nekilnojamajam turtui „didelę perspektyvą“ šią vasarą.

„Tas akivaizdu, nes net karantino metu tenka kalbėti apie klientų antplūdį. Pardavimai yra išaugę, o labiausiai – ilgalaikė būsto nuoma Palangoje“, – sakė brokeris.

„Susidomėjimo lygis – kaip ir prieš metus, kurie buvo ypač geri nekilnojamojo turto rinkai. Sandorių dabar – kaip prieš karantiną“, – sakė R. Stonkus.

Anot jo, dėl didelio susidomėjimo net sunku rasti laiko visiems ir parodyti būstą tinkamu metu.

„Didžioji dauguma nori apžiūrėti vietoje. Atlaisvėjus karantinui, jų labai daug turime“, – sakė pajūrio NT ekspertas.

Kaip teigė R. Stonkus, daugelis žmonių nuogąstauja dėl antrosios koronaviruso bangos ir kitą karantiną norėtų praleisti pajūryje.

„Kiti tai tiesiai ir pasako: „Nusibodo lindėti daugiabučių dėžutėse didmiesčiuose. Palangoje nors prie jūros nueisi“, – sakė R. Stonkus.

Kas populiariausia?

Anot R. Stonkaus, dabar yra itin populiarūs kotedžiukai ir nedideli namai Palangoje.

„Kad būtų vietos vaikams, anūkams ar šuniukui po kiemą pabėgioti“, – šypsojosi pašnekovas.

Jis pritarė savo kolegoms, kad vis daugiau žmonių Palangoje įsigyja savo pirmąjį būstą.

„Tokia tendencija yra ir ji, manau, taps dabar aktyvesnė“, – sakė jis.

Vyras pradėjo aktyviai darbuotis nuo balandžio vidurio.

„Iki tol buvo ne itin daug veiksmo, juolab kad ir notarai beveik nedirbo. O visą gegužę jau vos spėju suktis – per dieną iki šešių apžiūrų darau“, – pabrėžė brokeris.

Nors vyras dirba ir Klaipėdoje, ir Neringoje, tačiau Palanga – lyderė ir pagal susidomėjimo nekilnojamuoju turtu lygį, ir pagal sandorių skaičių.

Registrų centro duomenys

Kaip informavo Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus, šių metų kovą Palangoje įregistruota 11 butų pardavimų, taip pat parduoti 38 individualūs namai. Pernai per kovą įregistruota taip pat 11 butų ir 60 gyvenamųjų namų pardavimų (71 būsto sandoris).

Šiemet per balandį Palangoje įregistruoti 6 butų ir 36 gyvenamųjų namų pardavimai (42 būsto sandoriai). Pernai tuo pačiu metu – 10 butų ir 57 gyvenamųjų namų pardavimai (67 sandoriai).

„Gegužės duomenų dar neturime“, – sakė jis.