Verslas

2020.05.18 21:17

Surplys besikeičiančius ribojimus verslui aiškina ekstremalia padėtimi: sprendimai kartais priimami per parą

Rūta Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.05.18 21:17

Lietuvoje švelninamas karantinas: keičiami reikalavimai restoranams bei kavinėms ir nustatomos kvotos, kiek galima paimti viruso tyrimo mėginių mobiliuosiuose punktuose. Kas dar naujo nuo gegužės 18 d., LRT laidoje „Dienos tema“ pasakojo Giedrius Surplys, Visuomenės informavimo dėl koronaviruso grupės vadovas.

– Ryte, kai įsigaliojo sušvelninimas, restoranams buvo reikalavimas užtikrinti kiekvienam lankytojui ne mažiau kaip 10 kv. m plotą. Popiet premjeras pareiškė, kad tokio reikalavimo nebebus. Ar yra planas, kuris rengiamas pagal kokius nors sveiko proto reikalavimus ir derinant su specialistais, ar, kaip sakė ministras Aurelijus Veryga, nereikia šiuose sprendimuose ieškoti logikos, nes jos tiesiog nėra?

– Dialogas ir derinimas su mokslininkais ir medicinos specialistais vyksta nuolatos. Dirbame su geriausiais Lietuvos medikais, taip pat nuolatos vyksta dialogas su verslo bendruomene. Šiuo konkrečiu atveju tiesiog verslo bendruomenė įtikino Vyriausybę, kad gebės užtikrinti absoliutų saugumą, jeigu netaikysime to 10 kv. m ploto reikalavimo. Jeigu 5 žmonės glaudžiai sėdi prie vieno staliuko, tai kokia racija turėti tuos 10 kv. m? Bet reikalavimas 5 prie staliuko lieka, lieka reikalavimas turėti kaukes ant veido, išskyrus, kai valgome, taip pat lieka reikalavimas užtikrinti atstumą tarp staliukų. Tai tie reikalavimai turėtų užtikrinti, kad lankytis viešojo maitinimo įstaigų viduje, ten valgyti, gerti, šnekučiuotis yra saugu. Kitas dalykas, verslo bendruomenė labai aktyviai kritikavo sprendimą, kad tik iki 22 val. galima viduje lankytis ir sėdėti. Bet tai remiasi ir tarptautine praktika, kai Pietų Korėjoje užteko vieno COVID-19 užsikrėtusio žmogaus, atėjusio į naktinį klubą ir užkrėtusio 100 žmonių, – būtent dėl to tas laiko ribojimas yra paliktas. Tikrai sprendimai priimami kalbantis su epidemiologais, taip pat atsižvelgiant į verslo bendruomenės pasiūlymus, pageidavimus ir racionalius praktikoje parodymus, kad galima užtikrinti saugumą taikant šiek tiek mažesnius apribojimus.

– Verslo bendruomenės ne pirmą dieną apie tai kalbėjo, o sprendimas atėjo staiga. Kiek yra konsultuojamasi su specialistais ir verslo bendruomene, kurią ypač liečia karantino suvaržymai?

– Prie Vyriausybės veikia medikų grupė, kurioje yra daug profesorių, taip pat ir dirbantis Anglijoje, Kembridžo universitete, o prie Ekonomikos ir inovacijų ministerijos – verslo grupė, kuri įsisteigė pačioje karantino pradžioje, kad būtų galima palaikyti intensyvų dialogą su Vyriausybe. Ten yra pogrupiai: vienas – turizmui, kitas – viešajam maitinimui. Taip kad tas dialogas yra nuolatinis.

Dienos tema. Surplys besikeičiančius ribojimus verslui aiškina ekstremalia padėtimi: sprendimai kartais priimami per parą

– Kodėl tada sprendimas įsigalioja, o paskui yra keičiamas? Juk ir 10 kv. m reikalavimą SAM grindė Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, bet jos per naktį nepasikeitė?

– Supraskime, kad Lietuvoje šiuo metu labai daug kas yra reguliuojama tokiais būdais. 10 kv. m pradinis sprendimas buvo bendra linija, brėžta visoms Lietuvoje galimoms teikti paslaugoms, pavyzdžiui, grožio paslaugos, bandant išlaikyti vieną standartą visiems. Tačiau praktika įneša savų korekcijų. Taip buvo, pavyzdžiui, su kirpyklomis, kur kirpėjos negalėjo dirbti ir su respiratoriais, ir su skydais arba akiniais. Lygiai tos pačios korekcijos praktikoje išryškėjo ir viešojo maitinimo įstaigose, kai kavinės, restoranai pradėjo įsirengti tas apsaugos sieneles ir suprato logiškai, kad keliasdešimties kvadratinių metrų kavinė galės aptarnauti 4 žmones, nors prie staliuko gali sėdėti 5.

– Vienas knygos „Aukso veršis“ herojus išėjo iš proto, nes, būdamas geografijos mokytojas, niekaip negalėjo rasti su klaidomis išspausdintame žemėlapyje Beringo sąsiaurio. Esu visai netoli to bandydama suprasti, kodėl ministro A. Verygos vienas sprendimas leidžia fizinio aktyvumo užsiėmimus neribojant žmonių skaičiaus, svarbu, kad būtų išlaikyti plotai ir saugumo reikalavimai, o Vyriausybės nutarimas leidžia sportuoti grupėmis, bet ne daugiau kaip 10 žmonių. Kodėl operacijų vadovo sprendimai nesuderinti su Vyriausybės?

– Turbūt dėl situacijos, kurioje gyvename. Šiuo metu priimami norminiai sprendimai įprastomis sąlygomis priimami ilgas savaites, derinant tarp ministerijų, derantis su socialiniais, ekonominiais partneriais. Dabar sprendimai kartais gali būti priimami per parą ar net trumpesnį laiką. Atsižvelgiant į skirtingus sektorius, visą laiką veikiama poroje: SAM, nustatanti sveikatos standartus, ir atitinkamai kita ministerija: jeigu tai būtų ugdymas – būtų Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, jeigu viešojo maitinimo įstaigos – tai Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Kartais dėl tos skubos paskui prireikia sprendimus koreguoti, taisyti ir taip toliau. Deja, bet šiuo metu gyvename tokiomis sąlygomis ir negalime, viena vertus, būti labai teisuoliški ir iš karto užbrėžti labai liberalių reikalavimų, kartu bandydami būti griežtesni pagal medikų rekomendacijas. Kartais pamatome, kad gyvenime tai arba neveikia, arba gali būti ir šiek tiek laisviau, nes saugumą įmanoma užtikrinti kitomis priemonėmis.

– Vaikus jau leista vesti į darželius, bet į mokyklas – ne, net pradinukams. Pradinuko tėvams nereikia į darbą, o darželinukų reikia? Gal kokie tyrimai rodo, kad darželiuose pedagogams dirbti saugiau negu pradinėse klasėse? Kokiais čia tyrimais grindžiami sprendimai?

– Pradinukų ugdymas turėtų būti galimas nuo gegužės 25 d. – paleidžiame darželius ir po savaites leidžiame veikti pradinėms mokykloms. Kiek girdžiu ir iš artimos aplinkos, tai daugelis mokyklų šį sezoną nesugrąžins vaikų į mokyklas, bet ta galimybė yra galima. Kodėl išskirti darželiai, o paskui pradinukai – negaliu pasakyti. Galbūt vienu metu visa sistema negeba pasiruošti, nes čia turi įsijungti ir savivaldybės, ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, įvertinantis kiekvienos įstaigos pasiruošimą. Negaliu į šitą klausimą atsakyti tiksliai, bet veikiame, dar kartą kartoju, ekstremaliosios padėties sąlygomis.

– Estijai atšaukus ekstremaliąją padėtį, Lietuva ketina tą patį padaryti? Jeigu ne, ar tai galėtų reikšti, kad padėtis Lietuvoje radikaliai ir dramatiškai skiriasi?

– Slovėnija pareiškė, kad ji apskritai suvaldė epidemiją. Mūsų situacija yra tokia, kad dabar karantinas paskelbtas iki gegužės 31 d. Tikrai vyksta svarstymai, ką jis duoda, kodėl turėtume ir toliau jo laikytis arba galbūt jį reikia atšaukti ir kas iš to seka. Šiandien SAM teisininkams duotas pavedimas atidžiai išstudijuoti teisės aktus, ką duoda mums karantinas, galbūt galime likti prie ekstremaliosios padėties, o galbūt atvirkščiai. Kalbame, ar ir toliau būtų galimybės reguliuoti kaukių ir pirštinių dėvėjimą, ar radus užsikrėtimo židinį, būtų įmanoma jį greitai lokalizuoti ir imtis priemonių kaip Ukmergėje arba Nemenčinėje, ar galima reguliuoti judėjimą per sienas, jeigu neturėtume dabartinio teisinio karantino režimo. Teisininkai dirba savo darbą, ir jeigu bus akivaizdu, kad ir dabar jau gyvename atlaisvinto karantino sąlygomis ir iš karantino likęs tik pavadinimas, tai jisai tikrai gali būti atšauktas. Bet pirmiausia tegu įvertina šią situaciją teisininkai – ką jis mums leidžia daryti ir ar jis yra būtinas.

– Sporto klubuose renkasi sveikesni žmonės, ir ten yra reikalavimas išlaikyti 2 m atstumą tarp žmonių, maldos namuose komunija duodama į rankas ir ten 2 m atstumą sunku įsivaizduoti. Kuo galima pagrįsti tokius atstumų skirtumų reikalavimus?

– Sporto klubuose galioja reikalavimas užtikrinti 5 kv. m žmogui, anksčiau buvo 10 kv. m. Gyvename laicistinėje valstybėje, kur bažnyčia turi savo kanonų teisę ir ja gali vadovautis, priimti sprendimus. Valstybė yra išleidusi rekomendacijas, kurių iš pradžių Bažnyčia ir laikėsi: nevyko mišios ir pamaldos. Dabar dėl komunijos, kuri yra pagrindinis, bent jau katalikų, liturginis momentas, tai čia jau tegul atsako bažnyčios vadovai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt