Verslas

2020.05.18 14:04

Vyriausybė persigalvojo: kavinėms nereikės laikytis 10 kv. metrų ploto asmeniui taisyklės, kuri joms buvo rimta kliūtis

Veryga: buvo blogai interpretuota; atnaujinta 15.14

Kavinėms nebebus taikomas 10 kvadratinių metrų vienam klientui reikalavimas, tačiau jos ir toliau turės užtikrinti saugų atstumą tarp klientų. Tai pirmadienį savo paskyroje paskelbė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Dėl kavinių, restoranų ir kitų viešojo maitinimo įstaigų veiklos. Nebeliks reikalavimo riboti žmonių srautą ir užtikrinti, kad kiekvienam lankytojui būtų skiriamas ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų plotas.

Lieka bazinis reikalavimas: tarp staliukų – ne mažiau kaip 2 metrai. Jei tarp staliukų įrengtos specialios pertvaros, atstumas tarp lankytojų turi būti ne mažiau kaip metras. Tik primenu, jog jau anksčiau nustatyta, kad prie vieno staliuko gali sėdėti iki 5 asmenų. Vienos šeimos narių skaičius nėra ribojamas“, – savo paskyroje dalijosi premjeras.

LRT.lt jau rašė, kad kavinių ir restoranų atstovai reikalavimą vienam klientui skirti 10 kvadratinių metrų itin kritikavo. Anot jų, toks reikalavimas nebuvo suderintas su pačiais sektoriaus atstovais.

Be to, teigė LRT.lt pašnekovai, kai kurioms maitinimo įstaigoms tai reikštų, kad kavinėje ar restorane vienu metu gali būti vos keli klientai. Be to, teigė jie, tokiu atveju atstumų ir klientų skaičiaus iki 5 asmenų ribojimas netgi netenka prasmės.

Restoranų ir kavinių atstovai teigė iki pirmadienio, kada buvo leista klientus priimti ir viduje, kai kurie jų jau buvo įsirengę specialias pertvaras, kurioms esant, atstumas tarp staliukų gali būti netgi mažesnis nei 2 m.

Dėl taikomų reikalavimų ir sumažėjusio klientų srauto kai kurios kavinės vis dėlto teigė neketinančios atsidaryti arba bent jau atverti visų savo tinklo kavinių durų.

Paprašytas pakomentuoti 10 kvadratinių metrų reikalavimo atšaukimą ir maitinimo įstaigoms išliekančius reikalavimus, operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad įstaigos ne taip interpretavo anksčiau joms pateiktus reikalavimus.

„Pagrindinis reikalavimas yra atstumai tarp staliukų, t. y. 2 metrų atstumas. Dėl 10 kv. metrų, panašu, kad pačios viešojo maitinimo įstaigos ne visai teisingai interpretavo šią nuostatą. Tikrai buvo didžiulis nepasitenkinimas. Žinoma, gaila, kad taip yra, nes iš pradžių norima pradėti veiklą, paskui nebetinka sąlygos“, – spaudos konferencijoje situaciją komentavo A. Veryga.

Jis pridūrė, kad visos karantino sąlygos atlaisvinamos palaipsniui, todėl ir 10 kv. metrų reikalavimo panaikinimas yra vienas iš šių žingsnių.

„Visur atlaisvinant laikomasi tos pačios logikos. Atlaisvinimas daromas palaipsniui, iš lėto, leidžiant pamatyti ir įsivertinti, ar nepasikeitė kaip nors epidemiologinė situacija. Dabar šios sąlygos toliau švelninamos su sąlyga, jeigu bus laikomasi reikalavimų ir neblogės epidemiologinė situacija“, – sakė A. Veryga.

Spaudos konferencijoje pirmadienį operacijų vadovas taip pat nurodė, kad rekomendacijos dėl saugumo teikiamos ir apgyvendinimo įstaigoms. Kaip nurodė ministras, tai daroma atsižvelgiant į tai, kad vis daugiau savivaldybių atnaujina apgyvendinimo paslaugas.

Rekomendacijoje apgyvendinimo įstaigoms nurodoma, kaip saugiai teikti paslaugas, kokių reikalavimų derėtų laikytis tiek pačioms įstaigoms, tiek jų darbuotojams.

Ministras taip pat tvirtino, kad klientų skaičius apgyvendinimo įstaigose nebus ribojamas, tačiau įstaigoms, teikiančioms ir maitinimo paslaugas, rekomenduojama vengti bufeto principo paslaugų, kai svečiai patys įsideda maisto.

Ministras: už odontologines paslaugas teks mokėti brangiau

Paklaustas, kaip vertina tai, kad odontologai apsaugos priemonių kainą įtraukia į paslaugų kainą, A. Veryga teigė, kad tai lemia situacija, jog daugelis žmonių odontologinėmis paslaugomis naudojasi privačiame sektoriuje.

„Didelė dalis odontologijos paslaugų vis dėlto yra privačiame sektoriuje, kur žmonės moka savo asmeninėmis lėšomis, susimoka už tas paslaugas. Be abejo, viskas kainuoja pinigus. Yra tam tikri asmens apaugos priemonių kaštai.

Žinant, kad odontologams tenka dirbti tokiomis sąlygomis, kai kontaktas yra ilgas, artimas, (...) jie turi atsakingai naudoti tas apsaugos priemones. (...) Matyt, dalis jų įskaičiuos šiuos kaštus į paslaugos kainą. Nieko nepadarysi“, – sakė A. Veryga.

Apie kilsiančias kainas odontologai perspėjo jau anksčiau. Kaip LRT.lt anksčiau teigė Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus, apsaugos priemonės vienam pacientui, vienai paslaugai suteikti, gali siekti iki 50 eurų.

„Atsiras dar viena problema, kuri yra nelabai gera mūsų pacientams. Tos apsaugos priemonės yra gana brangios. Ir mes žinome, kodėl mes jų dabar neturime, – tiekėjai labai išpūtė tų apsaugos priemonių kainas: kaukių, respiratorių, chalatų, antbačių... Tie respiratoriai ir kitos apsaugos priemonės kiekvienam pacientui bus keičiami. Bandėme skaičiuoti, kiek tai kainuotų vienam pacientui. Tai apie 50 eurų prisideda vien apsaugos priemonių įsigijimui ir panaudojimui atliekant paslaugas“, – sakė A. Šeikus.

Dėl skrydžių atnaujinimo tariamasi su kaimynais

Spaudos konferencijoje A. Veryga taip pat nurodė, kad Lietuva su kaimyninėmis valstybėmis tariasi dėl to, kaip atnaujinti skrydžius.

„Lietuva yra sutarusi su kaimyninėmis valstybėmis, šiandien kaip tik vyks toks pokalbis, kuris yra kaip antras žingsnis po sausumos sienų atidarymo tarp Baltijos šalių, šiandien bus kalbamasi, koks turėtų būti kriterijus apsisprendžiant dėl žemos, vidutinės ir didelės rizikos šalių, ir tą kriterijų taikyti dėl skrydžių atnaujinimo“, – teigė A. Veryga.

Ministras perspėjo elgtis apdairiai, kad esą nepasikartotų situacijos, kai bilietus įsigiję žmonės vis dėlto niekur negali skristi.

Kelionių organizatorius „Kidy Tour“ gegužės 16–20 dienomis rengėsi skraidinti keleivius iš Vilniaus į Oslą, Dubliną, Londoną ir atgal. Tačiau tokiai veiklai negavo Lietuvos transporto saugos administracijos leidimo.

Buvo argumentuojama, kad tai lemia koronaviruso, karantino situacija Dublino, Oslo ir Stanstedo oro uostuose. Keleiviams, įsigijusiems bilietus, bendrovė grąžino pinigus.