Verslas

2020.05.17 20:10

Dėl prekybos alkoholiu verslininkai vėl kyla į kovą su valdančiaisiais

Augustinas Šemelis, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.17 20:10

Seimo opozicija, argumentuodama ekonominės COVID-19 žalos mažinimu, nuo vasaros pradžios siekia atšaukti šiemet įsigaliojusį draudimą sezoninėms ir paplūdimyje esančioms lauko kavinėms prekiauti alkoholiu.

Siūlymui pritarta po pateikimo, tačiau prieš antrąjį balsavimą valdantieji užsakė ekspertinį draudimo atšaukimo vertinimą. Ekspertų paieškos ir vertinimo procesas paprastai trunka kelis mėnesius, todėl draudimo atšaukti vasarą gali ir nepavykti.

Laisvėjant karantino režimui atsidarančios lauko kavinės dirba skirtingomis sąlygomis. Turinčios stacionarius pamatus gali prekiauti alkoholiu, neturinčios ar esančios paplūdimiuose – negali.

„Mes turime stacionarą šalia, kuriame gali žmonės išgerti vyno ar alaus, o pas mus negali. Kodėl? Neaišku“, – mąsto kavinės savininkė Guoda Uselienė.

„Kertamos verslininkų kojos, kertamos darbuotojų kojos, tai čia žinokit kyla labai didelis klausimas“, – skundžiasi kavinės savininkas Rimvydas Uselis.

Nuo birželio pirmosios vėl leisti prekiauti silpnu alkoholiu ir nestacionariose kavinėse, ir paplūdimiuose, siūlo Seimo opozicija. Argumentuoja ekonomine viruso žala verslui. Valdančiųjų tai neįtikina.

„Siekiama vienos naudos: pačiu pigiausiu būdu verslininkams užsidirbti. Žmonių sąskaita. Visos pasekmės, kurias mes turime vartojant alkoholį, tenka valstybei: autoįvykiai, gydymas nuo įvairių ligų, psichozių“, – nurodo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

Vis dėlto siūlymui draudimą atšaukti Seimas pritarė po pateikimo: per posėdį, kurį valdantieji boikotavo.

„Jeigu tos kavinės atsidarytų, tai darbo turėtų mažiausiai 600 žmonių. Tai smulkiam verslui labai didelė paspirtis būtų. Kitas dalykas: čia yra nekovojama su girtuoklystėmis, absoliučiai. Ar ateina į Palangos paplūdimį žmogus už 6 eurus šampano taurės, kad pasigertų? Tai kiek jis turi tų taurių nusipirkti? 20, kad pasigertų, ar ką?“, – aiškina liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Vaičekauskas.

Tačiau opozicijai draudimo atšaukti nuo birželio nepavyks. Valdantieji prieš antrąjį balsavimą nusprendė užsakyti ekspertinį vertinimą, ar draudimą atšaukti verta. Vertinimas turėtų užtrukti kelis mėnesius.

„Kilo klausimai, ar tie pasiūlymai atitinka pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, nes kaip žinia, PSO kreipėsi į ministrą Verygą girdama Lietuvos priemones kaip efektyvias ir ragindama jas išlaikyti. Sulauksim ekspertų išvados ir turėsim rezultatus“, – tikina Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

„Jeigu suaktyvės, vėl turistai pradės atvažinėt vasarą, ko labai visas sektorius laukia, atrodysim labai keistai iš tiesų“, – pabrėžia Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Draudimas įsigaliojo sausio pirmąją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.