Verslas

2020.05.16 22:17

Kurortai optimizmu nespinduliuoja: žmonės į sanatorijas neskuba, duris atvėrę tik maži viešbučiai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.16 22:17

Kurortuose leidus teikti apgyvendinimo paslaugas, Birštone ir Druskininkuose duris atvėrė tik nedideli viešbučiai ir svečių namai. Kol kas neveikia SPA ir pramogų centrai. Verslininkai prognozuoja, kad viešbučių vasarą bus užimta ne daugiau nei pusė. Nuo antradienio ligonių kasos apmokamas reabilitacijos paslaugas teiks kai kurios sanatorijos, tačiau norinčiųjų gydytis kol kas mažai.

Grožėtis Birštonu pageidaujančiųjų mažai. Svečius priimantys skelbia 17 iš 47 apgyvendinimo įstaigų. Tačiau šiam savaitgaliui pavienių lankytojų turi tik 10 nedidelių viešbučių ir apartamentų. Daugiausia tai yra šeimos.

Panorama. Baltijos valstybėms atvėrus sienas, kontrolę švelnina ir Vokietija (su vertimu į gestų k.)

Pasak verslininkų, artėjant atostogoms ir švelninant karantino sąlygas, svečiai domisi kainomis, galimybe pailsėti, rezervuoja kambarius, tačiau tikėtis užsieniečių esą nerealu.

„Naivu būtų tikėtis kažkokio antplūdžio, kai lauke reikia šiltesnės striukės, sanatorijos neveikia, SPA procedūromis pasinaudoti neįmanoma, tai žmogui atvykusiam, ką gi čia veikti. Knygą jis ir namie gali paskaityti. Vasarai atsargiai žmonės jau užsakinėja. Jeigu turėsime 50 procentų, ką turėjome praeitais metais, tai būsime patenkinti“, – tikina viešbučio Birštone savininkas Vytautas Jokimas.

Kol kas kurorte lankytojus priima ne visos kavinės ir restoranai. Svečių mažai, o reikalavimai, siekiant užtikrinti klientų ir darbuotojų saugumą, dideli.

„Yra ir labai keistų reikalavimų, pavyzdžiui reikalavimai maitinimo patalpoms, kad 10 kvadratinių metrų ir šalia esantis reikalavimas, pavyzdžiui, tarp staliukų laikytis 2 metrų atstumo, tai tiesiog vienas kitam prieštaraujantys dalykai ir mažos kavinės negalės prisitaikyti, ir negalės apskritai atsidaryti“, – pastebi viešbučio Birštone savininkas Žydrūnas Kazlauskas.

Neatsidarę sanatorijos ir didieji SPA centrai laukia, kol bus leidžiamos šios paslaugos. Svečiams kol kas siūloma grožėtis gamta, aktyviai leisti laisvalaikį.

„Galima dviračiais važinėti, vaikščioti pėsčiomis, jau yra vandens turizmo pasirinkimas – laiveliai, galima plaukioti ir užsisakinėti turus, jau yra pasiruošę ir gidai ir su elektromobiliais, kurie gali pravesti ekskursijas“, – LRT TELEVIZIJAI sako Birštono turizmo informacijos centro direktorė Rūta Kapačinskaitė.

Druskininkai vienu metu galintys priimti apie 8 tūkstančius svečių, taip pat tuštoki. Čia daugiau svečių tikimasi, kai bus leista pramogauti vandens parke, sniego arenoje. Dirba tik mažos apgyvendinimo įstaigos, didieji SPA centrai skelbia atsidarysiantys birželio viduryje. Tikimasi, kad vasarą bus užimta apie 60 procentų apgyvendinimo įstaigų. Savivaldybė svečius atvykti kol kas vilioja mini koncertais viešosiose erdvėse.

„Situacija kol kas sudėtinga. Vieni žmonės, jau užsisakę vietas pavasariui, jas atšaukė, atsiėmė sumokėtas lėšas, kiti perkėlė į vasarą ir rudenį. Pagal skambučius, domėjimąsi, jeigu nebus antrosios bangos, viskas įsivažiuos“, – teigia Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

Sveikatos apsaugos ministerijai leidus saugiai teikti medicininės reabilitacijos paslaugas, apmokamas valstybinės ligonių kasos, klientų kai kurios sanatorijos jau laukia nuo antradienio.

Tęsti gydymą gali tie žmonės, kuriems dėl karantino reabilitacija buvo nutraukta, ir nauji pacientai, siunčiami po įvairių planinių operacijų.

„Bus ir kineziterapija, ir ergoterapija, ir psichologų, kitų specialistų konsultacijos, tikrai reabilitacijos procesas bus vykdomas, nors ir su apribojimais, asmens apsaugos priemonėmis, su didesniais tarpais tarp procedūrų, skirtais vėdinimui ir dezinfekcijai“, – tikina sanatorijos „Druskininkų eglė“ direktorius Artūras Salda.

Sanatorijų ir reabilitacijų įstaigų asociacijos prezidentas A. Salda sako, kad pajamos šiemet kris perpus. Pernai 14 įstaigų, asociacijos narių pajamos siekė 100 milijonų eurų.