Verslas

2020.05.15 12:33

Vokietijoje atmestas prašymas „Nord Stream 2“ netaikyti ES dujų direktyvos

BNS2020.05.15 12:33

Vokietijos federalinė tinklų agentūra „Bundesnetzagentur“ atmetė Rusijos antrojo eksporto dujotiekio per Baltijos jūrą projektą vystančios bendrovės „Nord Stream 2 AG“ prašymą netaikyti jam Europos Sąjungos dujų direktyvos reikalavimų.

„Nord Stream 2 AG“ paraiška dujotiekio „Nord Stream 2“ atkarpai netaikyti reguliavimo taisyklių buvo atmesta“, – teigiama „Bundesnetzagentur“ penktadienį paskelbtame pranešime, kurį cituoja Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Bendrovė „Nord Stream 2 AG“ tokią paraišką Vokietijos reguliuotojui pateikė šių metų sausio 10-ąją.

Vokietijos įstatymai leidžia tokias išimtis, tačiau jos gali būti taikomos tik tiems dujotiekiams šalies teritorijoje, kurie buvo nutiesti iki 2019 metų gegužės mėnesio, tai yra iki pagal ES Trečiojo energetikos paketo reikalavimus atnaujintos Dujų direktyvos įsigaliojimo.

„Nord Stream 2“ dujotiekis iki šiol nėra galutinai nuteistas, tačiau projekto vystytojai „projekto užbaigimo“ sąvoką bandė išaiškinti ne pagal statybos, o pagal investavimo į jį užbaigimo datą.

Anot „Interfax“, „Nord Stream 2 AG“ dėl tokio „Bundesnetzagentur“ sprendimo teiks apeliaciją Diuseldorfo teisme.

Pernai pavasarį priimtos ir įsigaliojusios ES dujų direktyvos pataisos skelbia, kad vamzdynų iš trečiųjų šalių atkarpoms ES šalių teritorijose, taip pat ir jų teritoriniuose vandenyse, galioja tokie pat reikalavimai kaip ES vidaus dujotiekiams.

Vieni pagrindinių direktyvos reikalavimų – magistralinių dujotiekių negali valdyti su dujų tiekėju susijusi įmonė, kiti tiekėjai taip pat turi turėti galimybę naudotis tokiu dujotiekiu, dujų transportavimo tarifai turi būti konkurencingi ir reguliuojami ES tarnybų, dujotiekio veikimas turi būti skaidrus, ypač tiekimo saugumo požiūriu.

Tai reiškia, kad dabar vienintelis faktinis projektą vystančios bendrovės akcininkas Rusijos koncernas „Gazprom“ negalės dujotiekio valdyti, o pusė jo pralaidumo turės būti rezervuota alternatyviems tiekėjams.

Atnaujinta direktyva leidžia išimtis, tačiau tik Europos Komisijai joms pritarus.

2019-ųjų gruodžio 20 dieną JAV paskelbus sankcijas „Nord Stream 2“ projektui, šio dujotiekio tiesimas Vakarų bendrovių specialiais laivais buvo nedelsiant nutrauktas. Vamzdynas nutiestas 94 procentais.

„Gazprom“ tikisi šį vamzdyną šiemet baigti tiesti daugiafunkciniu statybos laivu „Akademik Čersky“, kuris dabar prišvartuotas Vokietijos Mukrano uoste.

Apie 10 mlrd. eurų kainuosiantis, 55 mlrd. kubinių metrų metinio pralaidumo vamzdynas „Nord Stream 2“ Baltijos jūroje nuo Rusijos iki Vokietijos klojamas greta aštuonerius metus jau veikiančio, tokio pat pajėgumo dujotiekio „Nord Stream 1“.

„Gazprom“ partnerės šiame projekte – Vokietijos „Wintershall“ bei „Uniper“, Austrijos OMV, Prancūzijos „Engie“, Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų „Dutch Shell“ – yra finansavimo dalininkės bei būsimos naudos gavėjos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt