Verslas

2020.05.15 11:00

Šapoka atsargiai vertina Nausėdos idėjas: dėl GPM mažinimo reikia išsamių diskusijų

atnaujinta 12.53
Paulina Levickytė, ELTA, Ramūnas Jakubauskas, BNS2020.05.15 11:00

Finansų ministras Vilius Šapoka sako teigiamai vertinantis prezidento Gitano Nausėdos siūlymą dėl papildomų išmokų šeimoms su vaikais, tačiau atsargiai vertina laikino gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumažinimo nuo 20 iki 15 proc. idėją.

„Klausimą dėl GPM mažinimo tikrai reikėtų išsamiai ir labai atsargiai išdiskutuoti. Finansų ministerijos analitikų vertinimu, nauda pažeidžiamiausioms gyventojų grupėms tokiu atveju būtų minimali, o didžiausią naują gautų ne tik kad turintys darbą, bet ir daugiausiai uždirbantys“, – BNS sakė V. Šapoka.

Jis pabrėžė, kad dėl vaiko pinigų, NPD didinimo Vyriausybės ir prezidento pozicijos sutampa.

„Ne tik finansams ir ekonomikai, bet pirmiausiai žmonėms svarbu matyti, kad kartu dirba visos šalies valdymo institucijos. Gerai, kad ir prezidentas aktyviai įsitraukė į diskusiją bei teikia siūlymus papildyti Vyriausybės planą. (...) Džiaugiuosi, kad pritariama dėl vaiko pinigų, apie tai diskutavome ir Vyriausybėje, taip pat siūlėme didinti NPD, čia tikrai nuomonės su prezidentu sutampa“, – tvirtino V. Šapoka.

Jo teigimu, koronaviruso krizė dar nėra pasibaigusi, todėl visus pasiūlymus reikia vertinti itin atidžiai.

„Šiandien mums visiems tenka derinti sunkiai suderinamus dalykus, suteikti būtiniausią pagalbą ir greitą finansinę injekciją tiems, kuriems jos būtiniausiai reikia, tačiau tuo pačiu metu žiūrėti į ateitį, nes niekas tiksliai nežino kiek ilgai tęsis pandemija. Skolintis galime tik protingai ir atsargiai, kad tiems patiems vaikams, kuriems mes šiandien duosime, ateityje nereikėtų už skolą mokėti dvigubai“, – aiškino V. Šapoka.

Čmilytė-Nielsen apie prezidento pasiūlymus: pasiūlymai taiklesni nei valdančiųjų

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pozityviai vertina prezidento Gitano Nausėdos penktadienį pristatytą teikiamą įstatymų paketą, kuriuo bus bandoma skatinti šalies ekonomiką. Pasak V. Čmilytės-Nielsen, tai daug geresnis bandymas skatinti ekonomiką, nei tai darė valdantieji.

„Dar su frakcija iniciatyvų neaptarėme, dar aptarsime. Dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mažinimo jau ne kartą esu sakiusi, kad palaikome. Neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) didinimas taip pat iš principo, mūsų vertinimu, gera priemonė. O dėl trečiosios (vienkartinės išmokos vaikams – ELTA) dar turime padiskutuoti, pasitarti, bet iš esmės pozityviai vertiname prezidento pateiktą paketą“, – Eltai sakė V. Čmilytė-Nielsen.

„Manau, kad šios siūlomos priemonės yra taiklesnės nei tai, ką siūlė valdantieji ir kas dabar pažadėta rugpjūčio mėnesį. Prezidento siūlomos priemonės yra geros ir galėtų pasitarnauti kaip viena iš ekonomikos skatinimo priemonių“, – sakė ji.

Karbauskis remia prezidento iniciatyvą dėl išmokų vaikams, dėl darbo mokesčių abejoja

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako palaikantis prezidento G. Nausėdos siūlymą krizės metu išmokėti vienkartines išmokas šeimoms su vaikais, tačiau turi abejonių dėl siūlomo darbo mokesčių mažinimo.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas pranešė, kad valdantieji turbūt nepritars gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifo mažinimui, bet siūlys sparčiau didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD).

„Vaikai abejonių nekelia, taškas. Čia prezidento ir mūsų nuomonės sutampa tikriausiai absoliučiai. Klausimas – vienintelis – dėl GPM ir NPD, čia yra nuomonių skirtumas“, – BNS penktadienį sakė R. Karbauskis.

Prezidentas penktadienį pasiūlė, kad vaikams iš nepasiturinčių ir gausių šeimų, taip pat vaikams su negalia ne vėliau kaip liepos mėnesį būtų išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka, o visiems kitiems vaikams – vienkartinė 120 eurų išmoka.

G. Nausėda taip pat siūlo sumažinti GPM tarifą nuo 20 iki 15 proc. darbuotojų pajamoms iki trijų vidutinių darbo užmokesčių lygio – 4 tūkst. eurų prieš mokesčius. Sumažintas tarifas galiotų nuo liepos iki metų pabaigos.

Prezidentas taip pat pasiūlė ankstinti numatytą NPD padidinimą ir pradėti taikyti 50 eurų didesnį NPD jau šiais metais.

R. Karbauskis siūlo nemažinti GPM, o NPD didinti 100 eurų.

„Mūsų siūlymas tikriausiai bus nemažinti GPM ir ne 50, o 100 eurų didinti NPD. Tokiu būdu mes turėtume efektą, kad būtų nauda turintiems mažiausias pajamas“, – teigė „valstiečių“ lyderis.

„Seime bus diskusija“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, NPD būtų galima padidinti atgaline data – nuo šių metų sausio pirmos. Pasak R. Karbauskio, tokiu atveju gyventojams būtų grąžintos permokos.

„Atgal priimti sprendimą – tą galima teisiškai padaryti. Gautųsi, kad būtų grąžintos permokos“, – sakė R. Karbauskis.

Jis taip pat teigė, kad valdančiųjų siūlymas yra socialiai teisingesnis, nes būtų orientuotas į mažiausias pajamas šiuo metu gaunančius žmones.

„Tai yra ne prieštaravimas prezidentui, o tiesiog ieškojimas geriausio sprendimo“, – tvirtino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas.

R. Karbauskio teigimu, Seimas prezidento pasiūlymus turėtų pradėti svarstyti kitą savaitę.

G. Paluckas sako, kad prezidento pasiūlymai geresni nei anksčiau, bet įžvelgia rizikų

Socialdemokratai sako, kad prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymai dėl darbo mokesčių mažinimo ir išmokų vaikams yra geresni nei pirminės iniciatyvos, tačiau įžvelgia rizikų, kad mokesčių tarifai ateityje nebus grąžinti į ankstesnį lygį, o vaiko pinigai nenueis vartojimui.

Partijos pirmininkas Gintautas Paluckas BNS sakė sveikinantis prezidento siūlymą numatyti pajamų lubas gyventojų pajamų mokesčio mažinimui ir iniciatyvą kelti neapmokestinamąjį pajamų dydį, nes šios priemonės suteiks daugiau naudos mažesnes pajamas gaunantiems žmonėms.

Jis teigė palaikantis idėją papildomai paremti šeimas su vaikais, nes tai yra efektyviausia vartotojų grupė, dažnai susidurianti su skylėmis šeimos biudžete.

Visgi, pasak socdemų vadovo, yra grėsmė, kad šiemet sumažinus gyventojų pajamų mokestį politikai nedrįs jo sugrąžinti į ankstesnį lygį, todėl „reikia kieto partijų lyderių įsipareigojimo“.

G. Palucko teigimu, užuot skyrus išmokas už vaikus, būtų buvę prasminga išdalyti terminuotus čekius.

„Nėra kokios garantijos, kad išdalinti pinigai nueis vidaus vartojimui ir ekonomikos skatinimui. Geriau būtų buvę išdalinti terminuotus čekius, kurių nesutaupysi ir į kojinę nesukiši“, – BNS sakė socialdemokratų vadovas.

Prezidentas penktadienį pasiūlė, kad vaikams iš nepasiturinčių ir gausių šeimų, taip pat vaikams su negalia ne vėliau kaip liepos mėnesį būtų išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka, o visiems kitiems vaikams – vienkartinė 120 eurų išmoka.

G. Nausėda taip pat siūlo sumažinti GPM tarifą nuo 20 iki 15 proc. darbuotojų pajamoms iki trijų vidutinių darbo užmokesčių lygio – 4 tūkst. eurų prieš mokesčius. Sumažintas tarifas galiotų nuo liepos iki metų pabaigos.

Prezidentas taip pat pasiūlė ankstinti numatytą NPD padidinimą ir pradėti taikyti 50 eurų didesnį (400 eurų) NPD jau šiais metais.