Verslas

2020.05.14 06:51

„Družbos“ valdytoja Baltarusijoje galutinai pralaimėjo ginčą su „Orlen Lietuva“

BNS 2020.05.14 06:51

Naftotiekio „Družba“ atkarpą Baltarusijoje valdanti bendrovė „Gomeltransneft Družba“ galutinai pralaimėjo ginčą Lietuvos teismuose ir iš Lietuvos naftos įmonės „Orlen Lietuva“ negaus maždaug 84 mln. JAV dolerių (77 mln. eurų) kompensacijos už naftą, laikytą 2006 metais uždarytos „Družbos“ atkarpoje Lietuvoje.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas gegužės 7 dieną atsisakė priimti „Gomeltransneft Družba“ skundą, kurio Baltarusijos įmonė skundė jai nepalankias Šiaulių apygardos teismo ir Apeliacinio teismo nutartis.

„Kasacinio skundo argumentais nepagrindžiama, kad apeliacinės instancijos teismas netinkamai aiškino, taikė ir pažeidė skunde nurodytas materialiosios ir proceso teisės normas, nukrypo nuo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotos teisės taikymo ir aiškinimo praktikos, ir kad šis pažeidimas galėjo turėti įtakos neteisėtai teismo nutarčiai priimti“, – rašoma LAT nutartyje.

Apeliacinis teismas šiemet kovą atsisakė tenkinti Baltarusijos bendrovės reikalavimus ir paliko galioti Šiaulių apygardos teismas 2018-ųjų kovo nutartį, kuria „Gomeltransneft Družba“ ieškinys atmestas. Anot Apeliacinio tesimo, Lietuvos teritorijoje esančiai magistralinio naftotiekio daliai perėjus Lietuvos nuosavybei toks pat teisinis likimas ištiko ir ten buvusią technologinę naftą.

Lietuvos žiniasklaida 2015 metais rašė, kad „Orlen Lietuva“, aplinkosaugos tikslais taisydama neveikiantį „Družbos“ vamzdyną, išpumpavo ten buvusią naftą ir tai turėjo teigiamą vienkartinį poveikį gamyklos veiklos rezultatams.

Rusija „Družbos“ naftotiekį uždarė 2006 metų liepą, iš karto po to, kai Mažeikių naftos perdirbimo gamykla buvo parduota Lenkijos „Orlen“. Toks sprendimas buvo motyvuojamas tuo, kad naftotiekį reikia remontuoti, tačiau Lietuvoje neabejota, kad tai buvo politinis sprendimas.