Verslas

2020.05.13 21:46

Kelionių organizatoriai šią vasarą siūlo keliauti į Pietų Europos kurortus, tačiau lietuviai kelionių rinktis neskuba

Europos Komisija pristatė trijų etapų planą, kaip Šengeno erdvėje palaipsniui grįžti prie laisvo žmonių judėjimo. Nors Briuselis siūlo koordinuotą europinį atsaką, Europoje dėl kelionių atnaujinimo kol kas atsiranda tik pavieniai dvišaliai susitarimai. Nežinia išlieka turizmo sektoriuje. Kelionių organizatoriai Lietuvoje siūlo keliones vasaros sezonui į lietuvių pamėgtus Pietų Europos kurortus, tačiau jų pirkti kol kas nesiryžtama.

Turistų linksmiausios Graikijos salos gyventojai laukia, tačiau nematyti nei laivų, nei lėktuvų. Staiga išnykęs turizmas Graikijai ne šiaip smūgis, o graikiškosios tragedijos vertas istorijos posūkis.

Panorama. Dar viena juoda dėmė teisėsaugos istorijoje – ryte sulaikyti trys prokurorai ir iš viso 11 įtariamųjų (su vertimu į gestų k.)

Beveik dešimtmetį trukusi agonija po skolų krizės buvo pagaliau pasibaigusi. Akcijos Atėnų biržoje praėjusiais metais augo sparčiausiai pasaulyje, o verslo lūkesčių indeksas šių metų pradžioje buvo aukščiausias šalies istorijoje. Dabar – viskas iš naujo. Ekonomikai prognozuojamas didžiausias smūgis Europos Sąjungoje. Milijono graikų darbo vietos tiesiogiai priklauso nuo turizmo.

„Paprastai šiuo metu čia vaikštinėtų turistai iš Amerikos, iš Kinijos, iš kur tik norite. Kuo visa tai baigsis? Tai yra galas mūsų ekonomikai“, – sako Graikijoje verslą turinti Yiannis Sigalas.

27 milijonai darbo vietų Europos Sąjungoje priklauso nuo turizmo. Braška ir šios darbo vietos, ir pati tik popieriuje tebeegzistuojanti Šengeno erdvė. Europos Komisija siūlo koordinuotą trijų etapų gelbėjimo planą: visišką draudimą keliauti turėtų pakeisti pasienių kontrolė. Tada – sienų atvėrimas tarp šalių, kuriose viruso paplitimas panašus. Galiausiai grįžimas prie laisvo judėjimo Šengeno zonoje.

„Tačiau turime tai daryti saugiai. Svarbiausias mūsų plano principas – saugumas. Žingsniai turi būti laipsniški ir atsargūs“, – tikina Europos Komisijos viceprezientė Margrethe Vestager.

Tačiau kaip ir epidemijos Europoje pradžioje, Briuselio rekomendacijos ir valstybių narių veiksmai skiriasi. Dominuoja dvišaliai kaimynių susitarimai, o ne koordinuotas europinis atsakas.

„Būkime atviri, grįžti prie buvusios tvarkos bus nelengva. Valstybės narės įvedė skirtingus ribojimus labai nekoordinuotai, jų atšaukimas užtruks“, – teigia Europos Komisijos atstovė Monique Pariat.

Graikija lietuviams buvo viena iš trijų populiariausių vasaros sezono krypčių. Atėnai siekia atverti sienas turistams nuo liepos, prieš atvykstant svarsto įpareigoti kiekvieną išsitirti dėl viruso. Tačiau turizmą vis dar gaubia nežinia.

Lietuvoje kelionių organizatoriai keliones vasarai siūlo, tačiau pardavimais pasigirti negali. Nei į Graikiją, nei į kitas dvi populiariausias kryptis – Turkiją ir Bulgariją.

„Su pirkimais tikrai yra sudėtinga situacija. Šiai akimirkai pirkimų vasaros pradžiai ar viduriui, jų praktiškai net ir nėra“, – sako Lietuvos turizmo asociacijos vadovė Milda Plepytė.

Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad šie metai viešbučiams bus sunkūs.

„Mes puikiai suprantame ir esam realistai, kad paleidus skrydžius Lietuva nebus ta šalis, į kurią visi pirmiausiai skris, tai bus labai sunku įeiti į tą rinką:, – pastebi asociacijos prezidentė.

Vokietija su kaimynėmis sutarė sienas atverti jau šeštadienį, tačiau pasienio patikra dėl viruso išliks bent iki birželio vidurio. Šengeno atgimimo data išlieka miglota. Prancūzija svarsto riboti atvykstančiųjų srautą visą vasarą. Italija apie sienų atvėrimą keliautojams vasarą kol kas nė nesvarsto.