Verslas

2020.05.13 18:39

Odontologas: kai kurios Vyriausybės rekomendacijos – nelogiškos, o paslaugų kainos augs

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.05.13 18:39

Nuo pirmadienio odontologai galės teikti paslaugas, kurios, prasidėjus karantinui, buvo draudžiamos. Kaip LRT TELEVIZIJAI sako gydytojas odontologas-ortopedas Raimondas Savickas, odontologai pasiruošę grįžti į darbo vietas, tačiau kai kurios rekomendacijos yra nelogiškos, o dėl kylančių apsaugos priemonių kainų, galima sulaukti ir paslaugų pabrangimo.

Odontologas pažymi, kad daugiausiai neigiamų atsiliepimų sulaukė Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacija keisti darbų cikliškumą. Pavyzdžiui, jei odontologas kartą per savaitę dirba kitoje medicinos įstaigoje, dabar siūloma mėnesio susitikimus sukelti į vieną vietą, pavyzdžiui, keturias dienas iš eilės dirbti vienoje įstaigoje, o tada persikelti dirbti į kitą įstaigą.

Į darbą netrukus grįš odontologai: didelių skirtumų kabinetuose pacientai nepamatys

„Darbo kartą per savaitę metodas ne šiaip sau sugalvotas. Tai – gydymo algoritmas. Jei mes sutraukiame tuos vizitus į vieną krūvą, tai būtų nonsensas. Žmogus atidirbo keturias dienas ir penktą dieną išėjo į kitą kliniką. Tarp tų išėjimų nėra jokio karantininio laikotarpio, tai kokia čia yra kova su epidemija, man lieka paslaptis. Dėl to, kad inkubacinis laikotarpis yra ilgesnis, iki dviejų savaičių“, – pastebi jis.

Kitas aspektas – besilankančių odontologijos kabinetuose klientų tikrinimas dėl COVID-19. Kaip pastebi odontologas, dabar tokiems pacientams mobiliuose punktuose negali būti profilaktiškai atliktas koronaviruso testas.

„Mums priskiriamas nuo 1 iki 3 apsaugos lygis, tai – darbas su švariu srautu. Odontologai visada dirbo padidintoje infekcijos rizikoje ir didelių skirtumų pacientai nepamatys, bet darbuotojų apsaugos sluoksnių bus daugiau ant mūsų uždėta. Pagrindinis prašymas pacientams, kad jie laikytųsi rekomendacijų, kurias duos klinikos, kad saugotume vieni kitus. Pacientai sąžiningai turi atsakyti į klausimus, kurie bus pateikiami, nes taip susiklostė, kad mes turime vienintelį apsisaugojimo būdą – anketuoti pacientus ir patikrinti temperatūrą. Nes kažkodėl Vyriausybė nusprendė, kad pacientas, kuris bus guldomas į ligoninę, visada bus testuojamas, o pacientai, kurie ateis į odontologijos kliniką, mobiliuose punktuose negali būti testuojami, ir odontologų testavimas“, – pastebi gydytojas.

Kaip LRT TELEVIZIJAI teigia R. Savickas, tokių priemonių pasirinkimo negalėjo paaiškinti ir Higienos institutas, o bandymai pasikalbėti su Sveikatos apsaugos ministerija buvo nesėkmingi.

R. Savickas sako, kad odontologai jau laukia sugrįžimo prie įprastų darbų ir yra tam pasiruošę. Odontologų iniciatyvinė grupė sukūrė rekomendacijas, kurios konkrečiai pritaikytos odontologijos klinikoms. Tačiau odontologų paslaugos gali pasitikti pakilusiomis kainomis. Taip gali nutikti dėl to, kad brangsta apsaugos priemonės.

„Vienareikšmiškai atsakyti, dėl ko tų vienkartinių apsaugos priemonių kainos pasidarė kosminės negaliu, bet čia tikriausiai dėl to, kad apsauginės prekės iš Kinijos nebevežamos traukiniais, o yra skraidinamos. Jų kainos, palyginus su tuo, kas buvo iki karantino, kosminės. Vienareikšmiškai (paslaugų – LRT.lt) kainų pakilimas turės būti, bet kiekviena klinika stengiasi išlaikyti padorumą ir žmogiškumą. Jei žmogus „šimtą metų“ lankėsi toje klinikoje, negalima vienareikšmiškai viską permesti ant klientų pečių, klinikos turės kažkokius sprendimus daryti, bet ką galime konstatuoti, kainos apsaugos priemonių yra kosminės“, – pastebi gydytojas.

LRT.lt primena, kad nuo pirmadienio pacientai galės gauti visas planines procedūras, o ne tik skubią odontologinę pagalbą, kai jaučiamas ūmus skausmas, tiek poliklinikose, tiek privačiuose kabinetuose, tiek ligoninėse. Sveikatos apsaugos ministerija pabrėžia, kad visos įstaigos, prieš atsidarydamos, turi parengti planus, kaip organizuos darbą, ir juose numatyti viską, kas būtina, norint užtikrinti ir pacientų, ir personalo saugumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.