Verslas

2020.05.13 16:02

Skvernelis: STRATA ekspertų ataskaitos, kurioje kritikuojamos ekonomikos skatinimo priemonės, Vyriausybė dar nėra gavusi

atnaujinta 16.43

STRATA ekspertų atliktas ekonomikos skatinimo plano vertinimas Vyriausybei vis dar nėra pateiktas. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje teigė premjeras Saulius Skvernelis. Dėl šios priežasties, nurodė ministras pirmininkas, vertinimas ir nebuvo pristatytas visuomenei.

LRT.lt dar balandžio pabaigoje skelbė apie Vyriausybės strateginės analizės tyrimų centro (STRATA) ekspertų vertinimą, kuriame ekonomikos skatinimo priemonės kritikuojamos.

Savo ataskaitoje STRATA ekspertai nurodė, kad didžioji dalis priemonių neturės esminės įtakos ekonomikos atgaivinimui, nemažai priemonių netinka skubiam ekonomikos gelbėjimui, o net ir norint gauti pagalbą verslo prašoma prisiimti didelius įsipareigojimus neapibrėžtu laikotarpiu bei pereiti didelį biurokratinį mechanizmą.

Paprašytas pakomentuoti tokią analizę ir pakomentuoti, kodėl ji nebuvo paviešinta, S. Skvernelis ir tada teigė, kad ataskaita Vyriausybei nebuvo pateikta ir apgailestavo, kad informacija buvo nutekinta jos nepristačius Vyriausybei.

Trečiadienį apie tai dar kartą paklaustas žurnalistų premjeras teigė galintis tik pasikartoti, kad Vyriausybei analizė dar nebuvo pristatyta.

„Labai paprasta – kai gausime ekspertinius dokumentus, tada juos ir paviešinsime. Jau kartojuosi. Mes ir pasitelkiame ekspertus, juo labiau tai yra ekspertinė vyriausybė įstaiga, kurios duomenimis mes disponuojame. Nėra tos galutinės ataskaitos“, – sakė S. Skvernelis.

Premjeras taip pat teigė, kad tai yra viena iš nuomonių, kuri nebūtinai yra teisinga, todėl į ekspertų pateiktas išvadas bus atsižvelgta, bet jomis nebūtinai bus vadovaujamasi.

„Tai yra viena iš nuomonių. Turime daugybę ekspertų. Tos nuomonės yra vertinamos ir tai, kas pasakyta ar parašyta, jeigu bus, mes tai priimame domėn, bet tai nebūtinai yra teisinga ir neklystanti nuomonė. Priemonių paketas tikrai gana solidus, efektyvus, paveikus, o ar bus galutinis rezultatas, matysime gerokai vėliau, kai kalbėsime apie tai, kaip mūsų ekonomika atsitiesia“, – tvirtino S. Skvernelis.

Dar neaišku, ar prie staliuko bus galima susėsti daugiau nei 2 asmenims

Spaudos konferencijoje S. Skvernelis taip pat atsakė į klausimus apie karantino švelninimą.

Paklaustas, ar tai, jog leista veikti sveikatingumo paslaugų centrams, SPA paslaugos, reiškia, jog bus galima apsilankyti ir vandens pramogų parkuose, S. Skvernelis nurodė, kad tai turėtų patikslinti operacijų vadovas.

„Tiesiog bus patikslinta operacijų vadovo sprendimu, kokias procedūras bus galima teikti. Bet tikrai kol kas šiame etape nėra kalbos apie tuos masinių pramogų parkus, kaip vandens parkai, atnaujinimą“, – teigė S. Skvernelis.

Jis taip pat nurodė, kad, nors trečiadienį priimtas Vyriausybės nutarimas numato, jog leidžiama būriuotis iki 5 asmenų grupėms, operacijų vadovas patikslins, ar tai reiškia, jog ir kavinėse prie staliukų bus gali sėdėti daugiau nei 2 asmenims.

Svarstomi bent trys GPM mažinimo variantai

Spaudos konferencijoje S. Skvernelis taip pat patikino, kad diskusijos dėl pasiūlymų, kaip didinti žmonių pajamas, su prezidentu vyksta nuolat.

„Mes tikrai turime konstruktyvius pokalbius ir ieškome sprendimų. Buvo aptartos kelios prezidento iniciatyvos dėl žmonių pajamų didinimo (...) – tai ir gyventojų pajamų mokesčio mažinimo galimi variantai, turbūt bent trys, ir neapmokestinamojo pajamų dydžio plėtra'', – tsakė S. Skvernelis.

Jo teigimu, diskutuojama ir apie papildomas iniciatyvas, susijusias su socialiai jautriomis grupėmis.

S. Skvernelio tvirtinimu, šiuo metu ieškoma geriausio sprendimo ir apie jokį pasiūlymų vetimą su prezidentu nebuvo kalbamasi.

„Matytume tą papildomą poreikį didinti gyventojų pajamas, kad galėtume ir jiems tiesiog šitoje sudėtingoje situacijoje padėti, ir paskatinti vidaus vartojimą“, – aiškino S. Skvernelis.

G. Nausėda yra sakęs, kad gali vetuoti įstatymą dėl 200 eurų vienkartinių išmokų pensininkams, socialiai remtiniems bei ieškantiems darbo žmonėms.

Tikisi skatinti turizmą po regioną: prie Baltijos valstybių prisijungtų Suomija ir Lenkija

Vyriausybėje trečiadienį taip pat buvo nepritarta siūlymui keisti įstatymus, kurie numatytų, jog, neįvykus kelionei, pinigus klientui kelionės organizatorius galėtų grąžinti ne per 14 dienų, kaip yra dabar, o per 90 dienų.

S. Skvernelio aiškinimu, toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į prezidento veto ir Seimo sprendimus, kaip buvo diskutuojama dėl galimybės pinigus grąžinti per 6 mėnesius.

„Yra Lietuvos Respublikos prezidento vetuotas įstatymas, kuriam pritarė su prezidento teiktomis pastabomis ir įsigaliojo tai, kas yra numatyta kelionių vadinamojoje direktyvoje – 14 dienų terminas. Turizmo sektoriuje, jeigu esu visiškai tikslus, numatyta daugiau kaip 40 mln. eurų parama, 30 mln. beprocentinės paskolos. Man atrodo, tai turėtų padėti“, – sakė S. Skvernelis.

Jo vertinimu, tai galėtų būti vienas iš būdų sektoriui atsigauti. Jis taip pat viliasi, kad turizmo srityje netolimoje perspektyvoje jėgas galėtų apjungti trys Baltijos valstybės, Lenkija ir Suomija.

„Turėtume tokį kompaktišką, pakankamą gyventojų skaičių turintį regioną, kur galėtume skatinti artimųjų kaimynų turizmą. Manau, kad mūsų turizmo sektoriui taip pat atsirastų galimybės. Be to, turime galimybes ir to siekiame, kad galbūt ir tam tikri svarbūs sporto renginiai atsirastų šią vasarą Lietuvoje. Tai būtų turizmo sektoriui, viešbučiams, restoranams ar kitai paslaugų infrastruktūrai ir ten dirbantiems žmonėms parama“, – sakė S. Skvernelis.