Verslas

2020.05.12 10:29

Skvernelis: užtikrinę saugumą restoranai galėtų atsidaryti ir nuo gegužės 18 dienos

mano, kad GPM mažinimas naudingesnis uždirbantiems daugiau
Milena Andrukaitytė, BNS2020.05.12 10:29

Užtikrinusios saugumo reikalavimus kavinės, restoranai ir kitos viešojo maitinimo įstaigos duris galėtų atverti jau nuo gegužės 18 dienos, sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Pakankamai greitos (datos), jei tik bus surastas sutarimas su verslo atstovais, kaip bus užtikrintas saugumas kavinių, tai gali įvykti ir nuo 18 dienos“, – antradienį Seime žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Anot jo, karantino sąlygų pakeitimus trečiadienį svarstys Vyriausybė, tarp jų bus galimybės atnaujinti mokyklų, viešojo maitinimo įstaigų vidaus darbą.

„Tradiciškai svarstysime, kokie pakeitimai bus, matysime po posėdžio. Nuosekliai einame sąlygų švelninimo ir ekonomikos atlaisvinimo keliu, tokie sprendimai bus. Rytoj bandysime pranešti žinią ir mokykloms“, – apie trečiadienį Vyriausybės svarstysimus klausimus sakė S. Skvernelis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vėliau spaudos konferencijoje teigė, kad siūloma leisti maitinimo įstaigoms viduje dirbti iki 22 val., turėtų būti reguliuojami lankytojų srautai, laikomasi atstumo reikalavimų.

„Bus ir tam tikri atstumai tarp staliukų, vienas pagrindinių reikalavimų bus srautų reguliavimas, atstumų laikymasis, priemonės darbuotojams, kurie turi būti saugūs dirbdami, darbo laiko ribojimas“, – sakė A. Veryga.

Anot jo, siūloma, kad lankytojų aptarnavimas viduje būtų ribojamas iki 22 val., kad nepradėtų veikti maitinimo licenciją turintys naktiniai klubai.

„Siūloma, kad tik iki 22 valandos būtų leidžiama dirbti, kad naktiniai klubai tokiu būdu nepradėtų veikti, nes jie turi tą pačią maitinimo licenciją, kad neatsitiktų taip. Žmonės, kol yra blaivūs, viskas tvarkoj, elgiamės daugiau mažiau atsakingai, bet suprantam, kad žmonės, kurie ateina, švenčia, pasiekiam tam tikrą būseną, kai jai gali kilti problemų susitarti su klientais, nesinori, kad kažkokie konfliktai kiltų, tektų policijai į juos veltis“, – kalbėjo ministras.

Vyriausybė balandžio pabaigoje sušvelnino karantino reikalavimus ir leido kavinėms dirbti tik lauke laikantis dviejų metrų atstumo tarp staliukų, prie vieno staliuko sėdint ne daugiau kaip dviem žmonėms arba vienos šeimos nariams.

Nuo karantino pradžios kovo viduryje restoranai ir kitos maitinimo įstaigos galėjo gaminti tik maistą išsinešti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius yra išsakęs siūlymą, kad šiuo metu nuotoliniu būdu besimokantys mokiniai į mokyklą grįžtų bent dviem savaitėms, pradinukai – nuo gegužės 25 dienos, o vyresniųjų klasių mokiniai – nuo birželio 1 dienos.

Jau yra priimtas sprendimas nuo gegužės 18 dienos atnaujinti vaikų darželių darbą.

GPM mažinimas naudingesnis uždirbantiems daugiau

Premjeras Saulius Skvernelis sako esantis pasirengęs su prezidentu diskutuoti dėl jo pasiūlymo laikinai sumažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą nuo 20 ikji 15 proc., tačiau pabrėžia, kad toks siūlymas nėra socialiai teisingas.

„Yra pliusai ir minusai, matyt, didžiausias minusas to siūlymo yra tai, kad iš tiesų didžiausią naudą gautų daugiausiai uždirbantys, didžiausias pajamas gaunantys žmonės. Manau, kad tai nėra socialiai teisinga“, – antradienį žurnalistams Seime sakė S. Skvernelis.

Jo teigimu, sumažinus GPM ateityje gali būti sunku jį sugrąžinti į buvusį lygį.

„Prisiminkime su mokesčių laikinumu kaip yra Lietuvoje. Kiek laikinai galioja pridėtinės vertės ?mokesčio pakeitimas, kiek laikinai galioja PVM lengvata centralizuotam šildymui? Lygiai taip pat yra didžiulė rizika, kad tas (GPM – BNS) laikinumas gali būti pastovus“, – tvirtino premjeras.

Anot jo, dėl mažesnio GPM biudžetas per pusmetį negautų apie 400 mln. eurų pajamų.

„Sveikintina prezidento iniciatyva ir mes tikrai diskutuojame norėdami atliepti prezidento lūkestį, kad būtų didinamos žmonių pajamos, o kaip alternatyva gali būti svarstomas neapmokestinamo pajamų dydžio išplėtimas dar 50 eurų, kas buvo numatyta Vyriausybės programoje“, – aiškino S. Skvernelis.

Pasak jo, tokiu būdu daugiau naudos gautų uždirbantieji mažiausiai, pakankamai daug uždirbantieji didelės naudos nepajustų.

„Kryptis ir tikslas yra bendras, su prezidentu ieškosime geriausių sprendimų, kad tą tikslą ir jo norą būtų galima įgyvendinti“, – sakė S. Skvernelis.

Gitanas Nausėda praėjusią savaitę pareiškė ketinantis siūlyti laikinai mažinti GMP ir taip švelninti koronaviruso krizės pasekmes. Tokią iniciatyvą palankiai įvertino verslo ir profesinių sąjungų atstovai, tačiau Seimo valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad krizės akivaizdoje reikėtų galvoti, ne kaip mažinti mokesčius, o kaip padidinti gyventojų pajamas.

Finansų ministras Vilius Šapoka BNS pirmadienį taip pat sakė, kad kaip alternatyva GM mažinimui galėtų būti spartesnis neapmokestinamųjų pajamų didinimas.

Nuo šių metų pradžios Lietuvoje NPD padidintas 50 eurų iki 350 eurų, kitais metais jis turėtų didėti taip pat 50 eurų iki 400 eurų. 2018 metais patvirtintoje mokesčių reformoje buvo numatyta NPD didinti po 100 eurų – atitinkamai iki 400 ir 500 eurų, tačiau pernai valdantieji pareiškė, kad tai buvo „per didelė ambicija“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.