Verslas

2020.05.12 09:54

VMI skelbia, kada gyventojams kišenes turėtų papildyti pajamų mokesčio permokos

atnaujinta 10.21

Pirmosios sumos, nors nedidelės ir nedideliam žmonių skaičiui, pajamų deklaracijas pateikusius gyventojus turėtų pasiekti gegužės 20-ąją. Taip spaudos konferencijoje teigė VMI atstovė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Anot jos, deklaracijas jau yra pateikę beveik 700 tūkst. žmonių. Iš viso VMI turi daugiau kaip 800 tūkst. deklaracijų.

135 tūkst. žmonių yra deklaravę, kad sumokės 45 mln. eurų. Jiems sumokėjimo terminas numatytas iki liepos 1 d.

VMI skelbia, kada gyventojams kišenes turėtų papildyti pajamų mokesčio permokos

Beveik 500 tūkst. žmonių jau deklaravo pajamas, tikėdamiesi susigrąžinti gventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką. Grąžintina suma siekia 110 mln. eurų.

Šios permokos turėtų būti pradėtos grąžinti jau kitą savaitę. VMI atkreipia dėmesį, kad permokų grąžinimo sąrašas sudaromas atsitiktine tvarka.

„Pradėsime grąžinti nedideliais mastais kitą savaitę. Planas yra 20 d. išleisti pačias pirmąsias sumas. Tai tikrai nebus didelės sumos ir nedideliam žmonių skaičiui, bet turime užvesti patį procesą, išbandyti“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Iki liepos 31 d. bus grąžintos visos pagal teisingai pateiktas deklaracijas deklaruotos sumos.

VMI jau yra gavusi daugiau kaip 91 tūkst. prašymų su žmonių apsisprendimu paremti paramos organizaciją, politinę partiją ar profsąjungą.

„Tai – toli gražu ne visi skaičiai. Mes tikimės, kad jų bus daug daugiau, bet galime pasidžiaugti, kad tas 91 tūkst. yra sėkmingai pateiktas elektroniniu būdu“, – teigė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad VMI šiuo metu negali gyventojams teikti tiesioginės pagalbos – gyventojai konsultuojami tik nuotoliniu būdu.

VMI nuo deklaravimo pradžios jau pasiekė 30 tūkst. skambučių bendruoju telefonu 1882. Dar 113 tūkst. skambinančiųjų pagelbėjo apskričių VMI padalinių darbuotojai.

Pernai per visą deklaravimo aktyvųjį periodą buvo sulaukta apie 62 tūkst. skambučių.

Dėl paramos gali kreiptis smulkiosios įmonės

Smulkios – iki devynių darbuotojų turinčios – įmonės nuo antradienio gali kreiptis dėl papildomų subsidijų. Vyriausybė tam skyrė iki 100 mln. eurų. VMI vadovė Edita Janušienė atkreipė dėmesį, kad įmonėms, norinčioms gauti šią paramą, ieškoti specialių prašymų neteks.

„Šį vakarą daugiau nei 20 tūkst. per „Mano VMI“ gaus kvietimus teikti paraišką subsidijai. Įmonėms nereikia nieko ieškoti: nei paraiškos formos, nei kriterijų, nei pačioms vertinti sąlygų – viskas yra kvietime“, – atkreipė dėmesį E. Janušienė.

Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas teigė, kad tokia parama bus skaičiuojama pagal praėjusiais metais sumokėtus mokesčius. Minimali parama sieks 500 eurų, jeigu pareiškėjo praėjusiais metais sumoktas GPM sieks iki 1 tūkst. eurų.

Jeigu sumokėta GPM suma sieks 1 tūkst. eurų iki 2 tūkst. eurų, numatoma skirti 1 tūkst. eurų. Jeigu pareiškėjo sumokėta suma viršys 2 tūkst. eurų, numatoma skirti pusę sumokėto GPM.

Prieš suteikiant paramą VMI pirmiausia vertins, ar įmonė patenka į COVID-19 paveiktų įmonių sąrašą ir ar jose gegužės 1 d. dirba ne mažiau kaip 1 ir ne daugiau kaip 9 darbuotojai.

„Taip pat vertinsime, ar yra sumokėtas GPM praėjusiais metais ir vertinsime įmonės statusą: ar ji nėra bankrutavusi, bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar likviduojama“, – sakė E. Janušienė.

Ji užtikrino, kad procesas vyks sėkmingai, nors jame ir dalyvauja jau net kelios institucijos: „Kiekviena institucija į procesą atnešė tai, kas geriausia: savo žinias, savo žmogiškuosius išteklius.“

Jeigu įmonė nukentėjo nuo COVID-19, bet vis dar nepateikė prašymo būti įtraukta į sąrašą, jos pirmiausia turi pateikti šį prašymą. Tuomet bendrovė galės gauti ir paramą, skirtą smulkiosioms, iki 9 darbuotojų turinčioms, įmonėms.

Vyriausybė tam skyrė 100 mln. eurų.

Žadama, kad pinigai įmonėms bus išmokami per tris darbo dienas, o išmokų dydis priklausys nuo praėjusiais metais sumokėtų mokesčių: jei sumokėta iki 1 tūkst. eurų GPM – subsidija sieks 500 eurų, nuo 1 iki 2 tūkst. eurų GPM – 1 tūkst. eurų, jei daugiau – pusę sumokėto GPM.

Paramą mokės Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), jos gali prašyti įmonės, esančios nuo koronaviruso nukentėjusių bendrovių sąraše, jos negali būti bankrutuojančios, restruktūrizuojamos arba likviduojamos, be to, per trejus metus ES ir valstybės parama joms negalės viršyti 200 tūkst. eurų.

Įmonės, turinčios iki devynių darbuotojų, sudaro trečdalį visų įmonių – 33 tūkst. iš 100 tūkstančių. Jose dirba maždaug dešimtadalis privataus sektoriaus darbuotojų (104 tūkst.).

Pajamų deklaravimas pirmosiomis dienomis viršijo rekordus

LRT.lt primena, kad pajamų deklaravimas už 2019 m. visiems gyventojams buvo paskelbtas balandžio 22 d.

Inspekcijos teigimu, pirmąją dieną, kai deklaracijas galėjo pateikti visi, jų kiekis pagerino ligšiolinį vienos dienos rekordą – gauta daugiau nei 200 tūkst. deklaracijų.

Pilkųjų deklaracijos formų gyventojai šiemet nebematys – deklaracijos bus pildomos naudojant deklaracijų vedlį.

S. Aliukonytė-Šnirienė anksčiau yra nurodžiusi, kad deklaruoti pajamas turėtų tie, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Tai privalu gyventojams, kurie praėjusiais metais pardavė mažiau nei trejus metus turėtą automobilį, mažiau nei dešimt metų turėtą būstą, gavusiems dovanų ne iš šeimos narių, kurių vertė didesnė nei 2,5 tūkst. Taip pat gavusieji palūkanas, kurių vertė – daugiau kaip 500 eurų.

„Žinoma, deklaruoti kviečiame ir matome, kad tai jau ir vyksta. Žmonėms yra galimybė susigrąžinti didesnes ar mažesnes pinigų sumas. Ši žmonių grupė pagrindinė yra, kaip ir ankstesniais metais, kurie mokėjo įmokas į pensijų fondus, kurie mokėjo už mokslus, darė įnašus į gyvybės draudimo fondus“, – nurodo S. Aliukonytė-Šnirienė.

Taip pat į šį sąrašą patenka tie, kurie praėjusiais metais naudojosi būsto, automobilio remonto ar auklių paslaugomis.

Jei žmonės, kurių veikla buvo apribota dėl koronaviruso, nespės laiku pateikti deklaracijų, VMI dar du mėnesius po ekstremalios situacijos pabaigos iš jų neišieškos delspinigių.

Dėl koronaviruso paskelbto karantino šiemet deklaravimo pradžia vėluoja maždaug mėnesį. Paprastai deklaravimas prasidėdavo apie kovo vidurį, o baigdavosi gegužės 4 dieną. Šiemet jis baigsis liepos 1 dieną.

Iki liepos 1 dienos taip pat bus galima teikti prašymus skirti iki 1,2 proc. pajamų mokesčio organizacijoms ir meno kūrėjams, politinėms partijoms bei profsąjungoms – iki 0,6 procento.

Vis dėlto VMI pabrėžia – nepaisant vėlesnio deklaravimo starto, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokos teisingai deklaracijas užpildžiusiems gyventojams bus grąžinamos kaip įprasta – iki liepos 31 d.

Jeigu gyventojai neturi galimybės deklaruoti pajamų internetu, jie tai gali padaryti pildydami popierines anketas. Tačiau, pabrėžia S. Aliukonytė-Šnirienė, tokiu atveju anketas tektų siųsti paštu.

Ji primena, kad internetu nesinaudojantys ar dėl kitų priežasčių deklaracijų internetu negalintys užpildyti gyventojai gali suteikti įgaliojimus artimiesiems, kad jie tai padarytų už juos.

Šiemet, kaip ir kasmet, pajamas deklaruos daugiau kaip milijonas gyventojų.