Verslas

2020.05.12 12:38

Karantinas švelninamas, bet draudimai išlieka: kokių taisyklių vis dar reikia paisyti

Lankytis pas grožio specialistus galima, lauko kavinės jau veikia, o per artimiausią savaitę jau bus galima grįžti į darbo vietas, net ir tais atvejais, jeigu yra galimybė dirbti nuotoliniu būdu. Bet karantinas dar nesibaigė. LRT.lt domisi, kokių draudimų ar ribojimų vis dar reikia paisyti karantino laikotarpiu.

Pirmasis karantino švelninimo verslui etapas prasidėjo dar balandžio viduryje. Nuo to laiko palaipsniui buvo atlaisvintos įvairios verslo sritys ir gyventojų veiklos ribojimai.

Kaip LRT.lt nurodo SAM Spaudos tarnybos vyriausioji specialistė Justina Petravičienė, šiuo metu vis dar draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla.

Tiesa, išimtis taikoma tais atvejais, kai šios įstaigos veikia lauke arba maistas tiekiamas išsinešti.

Pirmadienį ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad šis ribojimas bus panaikintas dar iki karantino pabaigos – dėl to šiuo metu diskutuoja ministerijų ekspertai ir sektorių atstovai.

Taip pat vis dar draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, pavyzdžiui, spa viešbučių, veikla.

Apgyvendinimo paslaugų teikimas, patalpų ir butų nuoma bei kitoks jų suteikimas trumpalaikiam fizinių asmenų apgyvendinimui gali būti draudžiami kiekvienoje savivaldybėje atskirtu savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu.

Vis dėlto apgyvendinimą iki šiol draudusios savivaldybės jau anksčiau informavo besirengiančios priimti svečius.

Taip pat vis dar ribojami masiniai renginiai, nors nuo gegužės 18-osios ketinama leisti susibūrimus, kuriuose dalyvauja iki 30 asmenų ir yra užtikrinamos saugumo sąlygos.

Karantinas švelninamas, bet taisyklės išlieka

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė, gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė LRT.lt akcentuoja – nors dėl karantino sušvelninimo dauguma paslaugų jau teikiama ar bus teikiama greitu laiku, kiekvienam derėtų įvertinti individualiai patiriamą riziką.

„Tai nėra tokia situacija, kaip praėjusių metų gegužės mėnesį. Dabar yra kita situacija. Tas atpalaidavimas – labai nedidelis žingsnelis. Tas, kuris teikia, ir tas, kuris priima paslaugą, be abejonės turi įvertinti riziką. Kalbant apie save, jeigu asmuo nori lankytis tam tikrose vietose, pavyzdžiui, kultūros, sporto, prekybos centruose ar kavinėse, jis turi pagalvoti apie savo asmeninę riziką“, – akcentuoja D. Razmuvienė.

Ji ragina susimąstyti apie savo amžių, turimas lėtines, gretutines ar sunkias ligas. Taip pat, primena D. Razmuvienė, didesnę riziką patiria nėščiosios, tėvai su kūdikiais ar mažais vaikais.

„Neaprašysi recepto kiekvienam žingsniui. Tas atpalaidavimas leidžiamas, bet kiekviena šeima, kiekvienas asmuo turi pasverti riziką ir nuspręsti, ar priimti paslaugą, ar ne. Paslaugos teikėjui taikomi griežti nurodymai operacijų vadovo sprendimu, kaip ta paslauga turi būti teikiama“, – sako D. Razmuvienė.

Ji pateikia pavyzdį – nors duris vėl turėtų atverti ugdymo įstaigos, kiekviena šeima turėtų nutarti, ar vaiką tikrai derėtų leisti į darželį. Sprendimui įtakos gali turėti paties vaiko ar artimųjų sveikatos būklė, tai, ar šeimoje gyvena vyresnio amžiaus žmonių, patenkančių į rizikos grupę. Taip pat derėtų pasvarstyti, ar tėvai neturi galimybės, pavyzdžiui, dirbti iš namų ir neleisti vaiko į darželį.

Jos teigimu, sergamumo skaičiai per pastarąsias keletą dienų truputį padidėjo, o tai gali lemti gyventojų atsipalaidavimas.

„Mes visi, ko gero, pamiršome, kad karantinas, kuris buvo paskelbtas kovo mėnesį, tebegalioja su visomis prievolėmis“, – LRT.lt sako D. Razmuvienė.

Ji pabrėžia – pirmiausia taikomas reikalavimas yra kaukė. Taip pat privalu laikytis atstumo, o bendravimo trukmė neturėtų viršyti 20 min.

„Tai yra tie dalykai, kurių privalome laikytis, kad virusas neišplistų, nes virusas tikrai yra naujas, mes daug ko apie jį nežinome. Bet tai, ką žinome, jau galime panaudoti apsisaugodami nuo jo išplitimo. Žinoma, geras oras, saulė, nusibodo tas sėdėjimas uždarose patalpose, bet reikia suprasti, kad gyvename neįprastu laikotarpiu“, – sako D. Razmuvienė.

Ji pateikia pavyzdį, kad šiuo metu nėra žinoma, kaip virusą veikia oro sąlygos, t. y., ar šylant orams viruso plitimas iš tiesų gali prislopti.

Ekspertė primena – 2009 m. kilusios gripo pandemijos pirmoji banga prasidėjo dar liepos mėnesį ir, nors susirgusiųjų nebuvo labai daug, tai gripo sezonui nebūdingas reiškinys.

„Nežinome, kaip virusas elgsis rytoj. Kavinės pilnos jaunimo, atstumai tikrai neišlaikomi, bendravimas tikrai yra labai artimas. Turgavietės pilnos savaitgaliais. Paplūdimiai – taip pat. Be abejonės, tai yra didžiulė trauka, bet reikia suprasti, kad mes su tokiu nauju sukėlėju nesame gyvenę, todėl reikia išlikti labai dėmesingiems ir atsakingiems“, – ragina D. Razmuvienė.

Artimiausiu metu ketinama leisti ir kai kurias kitas veiklas

LRT.lt primena, kad jau nuo pirmadienio leidžiama organizuoti visų transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminus bei praktinius mokymus vairuoti visų rūšių transporto priemones.

Taip pat leista laikyti užsienio kalbos lygio mokėjimo vertinimo egzaminus (įskaitas) asmenims, stojantiems į užsienio aukštąsias mokyklas, jeigu egzamine dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų ir užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei 2 metrų atstumas tarp asmenų.

Nuo gegužės 18 d. leista vykdyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų veiklą. Taip pat leistas kontaktinių socialinių paslaugų teikimas vaikų ir žmonių su negalia dienos ir užimtumo centruose.

Leista atnaujinti veiklą visiems grožio paslaugų teikėjams: kūno priežiūros, soliariumo, tatuiravimo, papuošalų vėrimo ir kitoms įstaigoms. Iki šiol savo veiklą galėjo vykdyti kirpėjai, manikiūro meistrai ir barzdaskučiai, jeigu barzda buvo kerpama, o ne skutama.

Leista lankytis sporto klubuose organizuojamose privačiose treniruotėse, jeigu jas veda fizinio aktyvumo ar aukšto meistriškumo sporto instruktorius ar fizinio aktyvumo specialistas. Treniruotėse negalės dalyvauti daugiau nei 10 asmenų. Išimtis būtų taikoma tik artimiems šeimos nariams.

Į uždaras patalpas leidžiama grįžti ir aukšto meistriškumo sportininkams, jeigu užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kv. metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei 10 metrų atstumas tarp asmenų.

Taip pat nuo gegužės 18 d. leidžiama grįžti į darbo vietas, net jeigu darbuotojai ir gali dirbti nuotoliniu būdu.

Jeigu renginyje dalyvauja ne daugiau nei 30 asmenų ir užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kv. metrų plotas vienam asmeniui, renginys galės vykti lauke.

Gydančio gydytojo leidimu ir sveikatos priežiūros įstaigos vadovo nustatyta tvarka leidžiama lankyti pacientus. Taip sudaroma galimybė vyrams dalyvauti gimdyme.

Taip pat nuo gegužės 18 d. leidžiama teikti odontologines paslaugas.

Nuo gegužės 30 d. ketinama leisti renginius patalpose, tačiau čia galiotų tos pačios, kaip anksčiau minėtos, taisyklės: vienam asmeniui turėtų tekti ne mažiau nei 10 kv. metrų plotas, o tarp asmenų turėtų būti ne mažesnis nei 2 metrų atstumas.

Be to, gegužės viduryje ar antrąjį dešimtadienį duris galiausiai turėtų atverti ir kavinės, restoranai ar barai, veikiantys patalpose. Taip dar praėjusią savaitę tvirtino ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Pirmadienį ministras A. Veryga taip pat patikino, kad karantino pabaigos laukti nereikės.

Dalis karantino švelninimo etapų įgyvendinti jau balandį

LRT.lt primena, kad jau balandžio 15-ąją pradėjo veikti ne maisto prekių parduotuvės, turinčios atskirą įėjimą iš lauko, buitinių ir remonto paslaugų teikėjai, raktų gamyba, galanterija, avalynės ir kitų gaminių taisymas, dviračių taisymas, skalbyklos, valyklos, servisai, nuomos salonai ir gyvūnams skirtos paslaugos.

Tai buvo pirmasis karantino švelninimo etapas.

Balandžio 23-ąją pradėjo veikti visos parduotuvės, įskaitant esančias prekybos centruose.

Nuo balandžio 27-osios veikia kultūros įstaigos (bibliotekos, muziejai) teikiamos sveikatos paslaugos, kurias teikiant kontaktas su pacientais ribotas, grožio paslaugos (kirpyklos, kosmetologijos kabinetai, tačiau ne visa veikla leidžiama), kavinės ir restoranai lauke, specializuoti mokymai, kurie negali vykti nuotoliniu būdu. Taip pat leidžiamos veiklos, kurios vykdomos lauko sąlygomis, pavyzdžiui, leidžiama veikti golfo, teniso aikštynams.

Nuo balandžio 30 d. leidžiami tam tikri skrydžiai, prekiauti ne maisto produktais turgavietėse, visi laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje, jeigu užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas vienam lankytojui, lankytis apžvalgos bokštuose.

Taip pat leista atnaujinti sveikatos priežiūros planines paslaugas, individualias sportininkų treniruotes atvirose ir uždarose erdvėse. Taip pat leistos ilgiau nei 20 minučių trunkančios paslaugos uždarose erdvėse ir kt.

Nuo gegužės 7 d. buvo leista plaukioti mažaisiais, pramoginiais, sportiniais, asmeniniais, tradiciniais laivais ir kitais plūduriuojančiais įrenginiais ar priemonėmis.

Taip pat buvo leista plukdyti didesnes nei 2 asmenų grupes, išlaikant atstumą tarp šių asmenų bei užtikrinant būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.

Vyriausybės sprendimu, karantinas pratęstas iki gegužės 31 d.