Naujienų srautas

Verslas2020.05.11 16:21

Nors vėsus balandis apsunkino bitininkų darbą, tikimasi, kad dėl karantino augs medaus eksportas

Nors šiųmetė žiema buvo kaip niekad šilta, pavasaris bitininkų nelepina. Vėsus balandis neleido bičių šeimoms sustiprėti, tad šios medaus nešti neskuba.

Prognozuojama, kad derlius bus menkesnis, dėl to medaus kainos kils. Tačiau pasaulyje siaučiantis koronavirusas Lietuvos bitininkams gali būti naudingas.

Šiaulių rajone bityną įkūręs Arvydas Mockevičius pamiškės sodyboje laiko keliasdešimt avilių.

„Pačios [bičių] šeimos, kad ir išžiemojo stiprios, jų vystymasis yra visiškai sustojęs“, – teigė bitininkas.

Pasak bitininkų, pavasaris vėluoja maždaug porą savaičių. Pernai jau balandį sukę medų iš blindžių, šiemet apžiūrinėja pustuščius avilius.

Pirmąjį medų bitininkas ketina sukti tik birželio viduryje. Tačiau labiau, nei vėsaus pavasario, bijoma sausros.

Pavasaris bitininkų nelepina: vėsa neleido bitėms sustiprėti, šios nešti medaus neskuba

„Jeigu visiškai bus sausra, tiesiog nebus žiedų, žiedai bus sudžiuvę, gamta džius. Ir nebus iš ko bitėms nešti. O jeigu ką ir parsineš, tik savam poreikiui tik ir užteks, o bitininkas ten labai mažai ir gaus“, – aiškina A. Mockevičius.

Pernai medaus kilogramo kaina svyravusi apie 4 eurus, šiemet pasak bitininkų kils.

„5–6 eurai už kilogramą, manau, kad kaina turėtų šiais metais stabilizuotis, nes sezonas nepanašu, kad mus labai lepins dideliu derliumi“, – nurodė bitininkas.

„Kiek Ukrainos bitininkai paims to medaus, kokie orai ten pas juos bus, kiek Argentinoj, kiek Kinijoj, taip ir formuosis kaina. Bet aš manau, kad po tokių netipinių įvykių visam pasaulyje, po to koronaviruso, kainos turėtų šiek tiek pakilti“, – pritarė bitininkas Aleksandras Pupkevičius.

Lietuvoje suvartojama tik penktadalis čia pagaminamo medaus. Didžioji dalis produkcijos iškeliauja į užsienį, dažniausiai į Skandinavijos šalis ir Vokietiją. Šiemet eksportas sulėtėjo, tačiau kasmet su kinišku medumi konkuruojantys Lietuvos bitininkai, sako, kad koronavirusas jiems gali pasitarnauti.

„Jeigu dėl koronaviruso medaus importo nebus iš Azijos šalių, tai gali būti, kad Europos bitininkams ir Lietuvos bitininkams bus gyvenimas truputį geresnis. Tai tikimės, kad Vokietija negavusi medaus iš Kinijos, pirks daugiau lietuviško medaus“, – pasakoja A. Mockevičius.

Pasak Lietuvos bitininkų asociacijos, šalyje daugėja stambių modernių bitynų. Iš Lietuvos kasmet išvežama apie 10 tūkstančių tonų užsienyje itin vertinamo medaus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi