Naujienų srautas

Verslas2020.05.11 16:43

Prezidento siūlymas mažinti GPM: labiausiai išloštų uždirbantieji nuo 1600 eurų į rankas

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.05.11 16:43

Prezidentui prakalbus apie galimą sprendimą laikinai mažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM), Finansų ministerija skaičiuoja, kad tai labiausiai padidintų didesnes pajamas uždirbančiųjų kišenes. GPM sumažinus 5 proc., gaunantys minimalų darbo užmokestį galėtų džiaugtis apie 13 eurų padidėjusiu atlyginimu, o uždirbantiems 8 000 eurų popieriuje – atlyginimas didėtų net 400 eurų.

Praėjusią savaitę prezidentas paskelbė, kad, siekiant paskatinti ekonomikos atsigavimą, verta kalbėti apie GPM mokesčio sumažinimą. Tokį pasiūlymą taip pat pateikė ir Liberalų sąjūdis, siūlydamas GPM mažinti 5 proc., nors V. Šapoka šią idėją vertino skeptiškai.

LRT.lt skelbia Finansų ministerijos atliktus skaičiavimus, kurie rodo, kad didžiausią naudą dėl GPM sumažinimo patirtų tie, kurie uždirba daugiau nei maksimali suma, kuriai taikomas neapmokestinamasis pajamų dydis, tai yra 2 666 eurai popieriuje (apie 1600 eurų į rankas), bet ne daugiau nei 7 vidutiniai darbo užmokesčiai (VDU).

Asmenims, kurių pajamos patenka į šį pajamų intervalą, pajamų į rankas padidėjimas sudarytų 8,3 proc. (jeigu GPM tarifas būtų mažinamas 5 proc. punktais).

Mažesnes pajamas gaunantiems asmenims nauda būtų mažesnė. Minimalią mėnesinę algą (MMA) gaunančiajam atlyginimas į rankas padidėtų tik 2,9 proc., o vidutinį darbo užmokestį gaunančiajam (apie 1 300 eurų popieriuje) atlyginimo į rankas padidėjimas sudarytų 6,4 proc.

Vadinasi, gaunantiesiems MMA (607 eurus popieriuje) darbo užmokestis į rankas padidėtų apie 12,85 euro, uždirbantiesiems VDU (apie 1300 eurų popieriuje) darbo užmokestis į rankas didėtų 53,46 euro, o uždirbantiesiems apie 8 000 eurų popieriuje darbo užmokestis į rankas didėtų net 400 eurų.

Asmenims, kurių pajamos viršija 7 VDU per mėnesį arba 84 VDU per metus, pajamų padidėjimas į rankas taip pat būtų santykinai mažesnis, kadangi pajamų daliai, viršijančiai 84 VDU per metus, taikomas 32 proc. tarifas.

Toks siūlymas mažinti GPM suglumino ir konservatorių M. Majauską, jis kreipėsi į Finansų ministeriją dėl konkrečių skaičių. Anot jo, verta pažymėti, kad GPM sumažinimas valstybei 6 mėn. kainuotų 339 mln. eurų.

Ekonomistai siūlymą vertina dviprasmiškai

Ekonomistas Vaidas Navickas LRT.lt sako, kad idėja mažinti GPM galėtų būti vienas iš būdų paspartinti ekonomiką.

„Skatinti ekonomiką galima ne tik didinant biudžeto išlaidas, bet ir paliekant žmonėms daugiau pinigų, tai yra sumažinant mokesčius. Tai yra viena iš vadovėlinių iniciatyvų: duokime žmonėms daugiau pinigų ir jie galės daugiau vartoti“, – pažymi V. Navickas.

Vis dėlto, jo teigimu, toks pasiūlymas turi ir dvi problemas. Pirmoji – prezidentas yra pareiškęs, kad jo tikslas – didinti biudžeto pajamas, o mažinant mokesčius tai padaryti bus sunku.

„Kyla klausimas, jeigu mes GPM sumažinsime, ar mes po to jį galėsime padidinti, kada šita krizė praeis“, – pastebi ekonomistas.

Antroji problema – uždirbantieji mažiau GPM mažinimo naudos beveik nepajus.

„Krizės metu reikia klausti, kas negali leisti pinigų ir jų išleistų daugiau, jei mes tuos pinigus jiems duotume. Jeigu daugiau pinigų būtų duota tiems, kurie uždirba mažiau, tuomet jie turėtų didesnę tikimybę juos išleisti“, – pastebi ekonomistas V. Navickas.

Tai, kad GPM sumažinimas nepadėtų mažiausius atlyginimus gaunantiems gyventojams, dar praėjusią savaitę pastebėjo ir banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

„Gyventojų pajamų tarifo laikinas sumažinimas labiausiai padėtų vidurinei klasei, tiems gyventojams, kurie neprarado darbo ir pajamų. Tie, kurie prarado darbą, tie, kurie uždirbo minimalų mėnesinį atlyginimą ir beveik nemoka GPM, jie iš to jokios naudos, deja, neturėtų“, – penktadienį LRT radijui sakė ekonomistas.

Finansų ministerija planuoja dar gegužę pristatyti priemones didinti gyventojų pajamoms. Ministerijos pateiktame atsakyme LRT.lt rašoma, kad siūlymas 5 proc. sumažinti GPM vertinamas „atsargiai“. Pabrėžiama, kad GPM tarifą sumažinus visiems, didžiausią naudą pajustų ne tie, kurie uždirba mažiausiai, o tie, kurie uždirba daug. Todėl siūloma ieškoti labiau socialiai orientuotos ir ilgalaikės priemonės, leisiančios padidinti pajamas žmonėms, kuriems, tai aktualiausia. Pavyzdžiui, alternatyva galėtų būti NPD didinimas.

O štai Lietuvos verslo konfederacija pritaria GPM mažinimui, kadangi tai leistų darbuotojams daugiau uždirbti ir potencialiai padidintų vartojimą, kuris skatintų šalies ekonominį atsigavimą

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis po pirmadienį vykusio susitikimo su G. Nausėda tvirtino, kad žmonių pajamų apmokestinimas bus sumažintas, tik svarstoma, kurį kelią rinktis – mažinti pajamų mokestį ar didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi