Verslas

2020.05.16 16:14

Kaimo sodybos tikisi svečių: prognozuoja, kad nakvynės kainos nesikeis, tačiau, kai bus leista, pobūviai kainuos daugiau

Kaimo turizmo sodybų šeimininkai tikisi, kad lietuviai nevyks atostogauti į užsienio kurortus, o poilsį rinksis kaimo turizmo sodybose. Didžiausius nuostolius patirs šventinius pobūvius ir renginius, pavyzdžiui, seminarus ar konferencijas, priimančios sodybos. Jau dabar renginiai atšaukti iki birželio pabaigos. Tačiau išloš nedidelės sodybos, poilsį siūlančios atskiruose nameliuose šeimoms.

Sodybos liko be užsakymų

Iš dvidešimties Varėnos rajono kaimo turizmo sodybų mažai kuri turi užsakymų vasarai, kad jos galėtų ramiai laukti. Dvi atokios nuo žmonių gamtos apsuptyje įsikūrusios sodybos siūlė poilsį saviizoliacijai, tačiau pageidaujančiųjų nesulaukė.

Tik Linos Černiauskienės dzūkiškoje etnografinėje sodyboje Kapiniškių kaime pavargusi nuo karantino namuose savaitę ilsėjosi viena senjorė iš Vilniaus. Užsakymus atšaukė svečiai iš užsienio – Lenkijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos. Kaimo turizmo sodyba kol kas užsakyta vos dviem savaitėms.

Žinios. Tuščių kaimo turizmo sodybų savininkai optimizmo nepraranda: tikisi, kad žmonės poilsiaus Lietuvoje

„Rezervacijos vasarai praktiškai yra atšauktos. Skambinausi į kitas sodybas, lietuvaičiai irgi jas atšaukė, kadangi karantinas, žmonės laukia, kas bus toliau. Taigi užsakymų turime nedaug.

Jeigu ir toliau bus tokia situacija, nebus darbų ir visa kita, tai vargu ar žmonės turės pinigėlių už ką ilsėtis, nes tai vis tiek kainuoja. Nes jeigu bus uždarytas užsienis – vis tiek kažkiek judės žmonės.

Kol kas yra tyluma. Dabar duonos, grikinės bobos kepimo, tradicinių dzūkiškų amatų edukacijos atšauktos, neturime nė vienos rezervacijos, bet, manau, kad žmonės, pabuvę karantine, norės ištrūkti į gamtą“, – tikina Lina Černiauskienė.

Sodybos tikisi aktyvaus poilsio išsiilgusių turistų

Su nerimu vasaros laukia sodybų šeimininkai, organizuojantys aktyvų poilsį. Žygius dviračiais, plaukimą vaizdingomis Dzūkijos upėmis – Merkiu, Ūla ir Grūda – organizuojančios kaimo turizmo sodybos, įsikūrusios Mardasavo kaime, šeimininkė Aušrelė Gudaitytė sako, kad plaukimo sezonas neprasidėjo ir dėl šalto pavasario.

Tačiau kol kas nėra rekomendacijų, kaip bus galima plaukti didesnėms draugų ar giminių grupėms. Sodyboje gali ilsėtis iki 30 svečių, kaimo turizmo sodybos kompleksą sudaro 2 rąstiniai ekologiški namai, kaimiška pirtis ir didelė pavėsinė su lauko židiniu. Įrengta pirtis, krepšinio ir tinklinio aikštelės. Kad karantinas koreguos svečių srautus, A. Gudaitytė sako neabejojanti.

„Jeigu tai yra vienas įmonės kolektyvas ar draugų, giminaičių grupė, kurie jau yra bendravę, tai jie gali būti čia visiškai laisvai. Turėjome tokią sistemą, kad mes priimdavome [tik žmones iš vienos kompanijos], jog jie jaustųsi jaukiai, kad niekas nemaišytų. Nesvarbu, ar būtų maksimalus kiekis žmonių, ar tai būtų keletas – tiesiog dėl pačių žmonių patogumo. Čia ir senjorai gali atvažiuoti su šeimomis, giminės, bet, aišku, tik tada, kai bus leidžiami didesni susibūrimai. Bet esu nusiteikusi optimistiškai“, – svarsto ji.

Lazdijų rajono turizmo informacijos centro direktorius Mantas Sabaliauskas sako, kad penkiasdešimties kaimo turizmo sodybų šeimininkų laukia rekomendacijų ir aiškumo iš Vyriausybės, kaip ir kokiomis sąlygomis bus galima priimti svečius. Gegužę užsakymų savaitgaliams turi vos 15 sodybų, kitos sulaukia tik skambučių, ne konkrečių užsakymų, teiraujamasi apie sąlygas ir svečių saugumą.

„Žmonės pavargę nuo karantino, ieškosi poilsio gamtoje. Bet žmonės bus atsargūs, domėsis, kur vyksta, kokios sąlygos, kaip bus dezinfekuojamos patalpos, kiek pašalinių bus dar sodyboje.

Nebus taip, kad pasipils ir bus pilna žmonių, bet tikimės, kad bent jau savaitgaliais sodybose klegės svečiai. Ir taip bus paremtas verslas. Aš manau, kad su kiekvienu savaitgaliu žmonės keliaus daugiau“, – tvirtina M. Sabaliauskas.

Tikimasi, kad išvarginti karantino pavieniai turistai atvyks pasigrožėti Lazdijų rajono gamta, pasivaikščioti dviem pažintiniais takais. Viliamasi, kad, laikantis saugumo reikalavimų, svečius vilios Metelių ir Veisiejų regioniniuose parkuose įrengti apžvalgos bokštai.

Didelės sodybos ruošiasi ilgai pertraukai, turės keistis

Lietuvos kaimo turizmo sodybų asociacijos, vienijančios 400 narių, prezidentė Agnė Vaikuvienė sako, kad ypač sunkus metas toms sodyboms, kurios pagrindines pajamas gauna iš sodybos nuomos renginiams.

Nuo kovo 16-osios paskelbtas karantinas draudžia žmonių susibūrimus, todėl nevyksta šeimų šventės, vestuvių pokyliai, įstaigos atsisako planų arba vėlesniam laikui perkelia numatytas konferencijas ar mokymus.

Kapčiamiestyje, ant Niedos upės kranto, daugiausia pokyliams ir kitiems renginiams sodybą nuomojantis Arūnas Palačionis sako, kad sodyba tuščia .

„Nuo balandžio vidurio viskas sustabdyta, esam atšaukę iki birželio vidurio visus didžiuosius renginius. Šiai dienai net ir nedirbame. Ką reikės daryti, nežinome. Mūsų sodyba šeimų poilsiui nepritaikyta, kaip reikės ją pertvarkyti, neįsivaizduoju.

Mūsų pagrindiniame sodybos pastate gali nakvoti 64 žmonės, gerai, mes priimsime dvi šeimas, gal kokius 8 asmenis. Po to viską reikia dezinfekuoti, prieš priimant kitus. Ir tą pačią dieną dar negalėsime priimti, tik kitą. Tai klausimas, kaip išsaugosime verslą“, – svarsto A. Palačionis.

Pasak Lietuvos kaimo turizmo sodybų asociacijos prezidentės A. Vaitkunskienės, nuostoliai jau skaičiuojami. Esą jeigu priverstinė veiklos pertrauka truks dar porą mėnesių, tai kai kurios sodybos verslą gali ir uždaryti. Teks atleisti darbuotojus, nes net ir sukaupus rezervus ir su valstybės pagalba, sunkiai seksis tiek vykdyti įsipareigojimus bankams, tiek įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) fondų finansuojamus projektus.

„Keisis tie renginiai, jie bus mažesni, teks prisitaikyti prie saugumo reikalavimų. Staliukus sustatys rečiau, priims mažiau žmonių ir labai tikimės to aiškumo iš Vyriausybės, o to aiškumo ir karantino švelninimo nėra.

Kainos, aišku, krito, matome, kad sodybos apgyvendinimo kainų nekelia. O kokios kainos bus švenčių – neaišku, bet jos kils. Reikia įskaičiuoti visus faktorius“, – sako A. Vaitkunskienė.

Teks keisti verslo pobūdį

COVID-19 pandemija pakeis lietuvių poilsio įpročius, tačiau ir kai kurios kaimo turizmo sodybos bus priverstos keisti darbo pobūdį. Pasak A. Vaitkunskienės, didelės sodybos bus priverstos prisiminti tikrąją kaimo turizmo pobūdį, kai svečiai atvyksta pailsėti nuo miesto triukšmo ir pasigėrėti gamta, o ne rengti savaitgalinius pobūvius.

Juolab, jog šiemet vasarą daugiausiai svečių gali tikėtis sodybos, poilsiui priimančios šeimas ir mažas draugų grupes, juos apgyvendinančios atskiruose nameliuose.

„Išloš regionuose toliau nuo Vilniaus ir Kauno įsikūrusios nedidelės sodybos – turinčios atskirus namelius, organizuojančios privatų poilsį. Jas vadiname sodybomis vienam poilsiui. Turime užsakymų liepai ir rugpjūčiui, nes greičiausiai lietuviai nevyks į užsienį, taigi kai kurios geros sodybos bus užsakytos“, – sako Lietuvos kaimo turizmo sodybų asociacijos prezidentė.

Pernai Lietuvoje kaimo turizmo sodybose ilsėjosi per 350 tūkst. svečių, šiemet viskas priklausys nuo vienos aplinkybės – kiek ilgai truks karantinas.