Naujienų srautas

Verslas2015.10.26 13:05

Seimas vėl spręs dėl viešųjų įstaigų dalininkų

LRT.lt 2015.10.26 13:05

Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos pakartotinai teikiamam Seimui Viešųjų įstaigų įstatymo pakeitimų projektui, kuriuo numatoma įpareigoti viešąsias įstaigas nuo 2017 m. lapkričio 1 d. teikti Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos (JADIS) tvarkytojui informaciją apie viešosios įstaigos dalininkus. Taip siekiama, kad viešosios įstaigos dirbtų skaidriau, rašoma Ūkio ministerijos pranešime spaudai.

„Centralizuotas duomenų apie viešųjų įstaigų dalininkus kaupimas ne tik padidintų viešųjų įstaigų skaidrumą, bet ir prisidėtų prie teisėsaugos, mokesčių administravimo institucijų funkcijų įgyvendinimo, padėtų suskaičiuoti turimą valstybės turtą“, – sako ūkio ministras Evaldas Gustas.

Anot E. Gusto, Viešųjų įstaigų įstatymo pakeitimų projektu sukuriamos teisinės prielaidos tinkamai kaupti ir tvarkyti duomenis apie viešosios įstaigos dalininkus JADIS, taip pat šiuos duomenis teikti suinteresuotiems asmenims, atsižvelgiant į asmens duomenų apsaugos reikalavimus. Įstatymo projektui dar turi pritarti Seimas. Tikimasi, kad svarstant projektą bus atsižvelgta į siūlomo įtvirtinti teisinio reguliavimo svarbą ir aktualumą.

Poreikį identifikuoti viešųjų įstaigų dalininkus nulėmė siekis tinkamai užtikrinti viešojo turto apskaitą ir su disponavimu šiuo turtu susijusių sprendimų racionalumą, kai viešųjų įstaigų dalininkai yra valstybė, savivaldybės. Nauja tvarka taip pat leis išvengti interesų konflikto Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas administruojančioms institucijoms, skirstant lėšas projektams, kuriuos įgyvendina viešosios įstaigos.

JADIS teikiami duomenys šioje sistemoje kaupiami, tvarkomi ir apdorojami informacinių technologijų priemonėmis.

Ūkio ministras pažymi, kad už duomenų pateikimą JADIS tvarkytojui – VĮ Registrų centrui – bus atsakingas viešosios įstaigos vadovas. JADIS tvarkytojui turės būti teikiami kiekvieno viešosios įstaigos dalininko asmens duomenys, dalininko teisių įgijimo ir perleidimo datos, dalininko įnašo vertė.

Įsteigus viešąją įstaigą, šie duomenys JADIS tvarkytojui būtų pateikiami ne vėliau kaip per 5 dienas nuo momento, kai steigėjas perdavė viešajai įstaigai įnašą ir tapo dalininku, o pasikeitus viešosios įstaigos dalininkams ar jų duomenims – ne vėliau kaip per 5 dienas nuo šių pasikeitimų dienos.

Sukaupta informacija būtų teikiama suinteresuotiems asmenims JADIS nuostatuose nustatytais pagrindais. Šiuo metu JADIS jau yra kaupiami, tvarkomi ir apdorojami duomenys apie uždarųjų akcinių bendrovių akcininkus ir mažųjų bendrijų narius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi