Verslas

2020.05.09 21:29

Verslui susiduriant su nežinomybe, Vyriausybė ragina susitaikyti su nauja realybe

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.09 21:29

Ant kojų po truputį besistojančiam verslui – nežinia dėl ateities. Rudenį prognozuojama antra viruso banga, kurios padariniai verslams – kol kas neįsivaizduojami. Valdžia ragina būti kūrybiškiems naujoje realybėje. Verslo atstovai sako, kad krizės pamokas įsimins ilgam, svarbiausia jų – pasikliauti savimi, o ne valstybės pagalba.

Baro „Local pub“ savininkas Vidmantas Čičelis sako, kad kol galioja atstumo ribojimai, dirbti neapsimoka. Vis dėlto verslininkas jau girdėdamas kalbas apie kitą viruso bangą rudenį sako, kad ruoštis reikia – tikisi, gavęs leidimą prie baro atidaryti didžiulę lauko kavinę.

„Kažką galvoti reikia, labai viskas susidės į tai, kiek žmonės bijos tos antros bangos ir taupys pinigus.(...) Tikimės, kad per sezoną surinksim žmonių daug ir tada vėl būsim pasiruošę“, – viliasi baro „Local pub“ savininkas V. Čičelis.

Verslininkas turi ir antrą barą. Matydamas, kad krizei tęsiantis jo neišlaikys, sumanė neuždaryti, o pusę jo padovanoti.

„Kai atėjo laikas viską supakuoti ir išvežti, natūraliai kilo mintis gal pusę baro kažkam padovanoti ir taip barą išlaikyti, kad žmogus prisiimtų atsakomybę ir dalį įsipareigojimų“, – sako baro savininkas.

Verslas turi išlikti kūrybiškas

Valdžia ruošiasi ne naujai bangai, o gyventi naujoje realybėje, su pokyčiais, atsiradusiais per karantiną.

Už ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimą atsakingas Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas aiškina, kad verslui nereikėtų galvoti, jog dabar viena viruso banga baigiasi, o kita laukia rudenį. Esą jis turi ir toliau nusiteikti būti kūrybiškas – teikti naujo tipo paslaugas.

„Kol mes neturime faktų, kad vaistai yra rasti, kad vakcina sukurta ir kad imunitetas formuojasi. Turime suprasti, kad verslas, visuomenė, piliečiai ir valstybė turi ruoštis adaptuotis prie naujosios realybės“, – tikina L. Savickas.

Ekonomistas Romas Lazutka sako, kad patys verslininkai taupyti savo asmeninėms reikmėms gali, bet versle vasarą – ruošiantis nežinomybei dėl vėl žadamo viruso protrūkio – taupyti ir kaupti pinigų nereikia. Anot R. Lazutkos, bankrotas – visiškai normalu.

„Žmogus turi būti kaip verslininkas pasiruošęs. Paprastai jo dalis turto atskirta nuo įmonės, jei įmonė bankrutuoja, jis nelieka be duonos kąsnio. Kalbant apie finansinius resursus, tai įmonės negali laikyti santaupų ateičiai, todėl kad lėšos būtų nenaudojamos, o tai būtų nereikalingi kaštai, todėl reikia būti pasiruošus patirti bankrotą“, – mano ekonomistas.

Valstybė privalo būti atsargesnė

Pasak R. Lazutkos, valstybė po šios koronaviruso bangos turi būti atsargesnė nei verslas, bet taip pat ne per taupi.

„Yra svarbiau turėti subalansuotą valstybės biudžetą, šiek tiek rezervo ir tada jei yra krizė, valstybė gali pasiskolinti santykinai nebrangiai ir tęsti finansavimą viešojo sektoriaus“, – tikina R. Lazutka.

Investuotojų forumo vadovė Rūta Skyrienė vardija verslo išmoktas pamokas, kurias reikėtų įsiminti nesvarbu, kada ir kokia krizė užklups ateityje. Pasak jos, svarbiausia, kliautis savimi, o ne tikėtis paramos iš šalies, kaip darė kai kurie verslininkai.

„Pirma pamoka – galvok savo galva, savo jėgomis bandyk tvarkytis, antra – mes jau šaudyti ir žinom, ko reikia – tai užtikrinti darbuotojų saugumą ir turėti visas tas priemones, kokias jau minėjau. Tai pat ieškoti būdų ir galimybių, kad galėtų dirbti ir daugiau darbuotojų nuotoliniu būdu“, – mano R. Skyrienė.

Vyriausybės vicekancleris neskuba tvirtinti, kad situacija jau visiškai suvaldyta, bet pastebi atsigaunančios ekonomikos ženklų. Anot L. Savicko, darbo rinkos situacija po truputį stabilizuojasi, kai kuriuose sektoriuose, pavyzdžiui, statybų, gerokai padaugėjo darbo pasiūlymų