Verslas

2020.05.08 23:21

ES ministrai susitarė dėl finansinės paramos kovai su COVID-19 pandemija

atnaujinta 00.19
BNS2020.05.08 23:21

Euro zonos finansų ministrai penktadienį susitarė dėl finansinės „paramos priemonės“, turinčios sušvelninti COVID-19 pandemijos pasekmes Europoje, sąlygų. Lietuva iš Europos stabilumo mechanizmo (ESM) Specialios kredito linijos kovai su COVID-19, prireikus, galės pasiskolinti apie 1 mlrd. eurų.

„Šiandien mums pavyko susitarti dėl finansinio instrumento, kurio apimtis sieks iki 2 proc. euro zonos valstybių narių BVP, finansavimo sąlygų. Jo pagalba bus galima finansuoti tiesiogines ir netiesiogines sveikatos priežiūros, gydymo ir su prevencija susijusias išlaidas, patirtas dėl COVID-19 krizės. Tai atveria Lietuvai dar vieną finansavimo alternatyvą. Prireikus, galėtume pasiskolinti iki 1 mlrd. eurų“, – sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

„Vykdome mūsų susitarimą dėl trijų apsaugos tinklų, skirtų darbuotojams, įmonėms ir suverenioms valstybėms“, – po vaizdo konferencijos sakė Eurogrupei pirmininkaujantis Portugalijos finansų ministras Mario Centeno.

Jis priminė, kad ES valstybių lyderiai patvirtino šį susitarimą ir pavedė parengti veiksmų planą iki birželio 1 dienos. M. Centeno patikino, jog iki šio termino priemonių paketas veiks visu pajėgumu.

Pasak Eurogrupės vadovo, ministrai šįkart pagrindinį dėmesį skyrė pastangoms sukurti apsauginę priemonę valstybėms narėms, pasitelkiant dar per finansinę krizę įsteigtą Europos stabilumo mechanizmą (ESM). M. Cenetenu teigimu, darbas dėl dviejų likusių apsaugos priemonių vyksta sklandžiai.

Ministrai patvirtino anksčiau jau svarstytas priemones: kredito linijas per ESM ir Eurozonos gelbėjimo fondą, turinčius padėti finansuoti vyriausybes, priverstas smarkiai padidinti išlaidas sveikatos apsaugai.

Sutarta, kad paskolos galės siekti iki 2 proc. atitinkamos šalies BVP; jas bus pradėta teikti artimiausiomis savaitėmis ir iki 2022 metų pabaigos.

„Atsižvelgdami į išskirtinį krizės pobūdį, susitarėme dėl palankių ir tinkamų finansinių sąlygų: vidutinis šių paskolų grąžinimo terminas bus 10 metų, jos reikalaus mažų finansavimo išlaidų“, – teigė Eurogrupės pirmininkas.