Verslas

2020.05.08 05:30

Vestuvių laukė su nerimu: tikėjosi ceremonijos koridoriuje ir Mendelsono maršo iš telefono, bet viskas buvo kitaip

Jokio Mendelsono maršo, ceremonija koridoriuje ir jokio bučinio susituokus – tokių vestuvių per karantiną tikėjosi neseniai susituokę Dmitrijus ir Indrė. Vis dėlto jų vestuvės, anot pačios poros, pavyko geriau, nei tikėjosi, o ir turėjo didelį pliusą – atsiėjo mažiau, nei planuota.

Tačiau vestuvių organizatoriai LRT.lt tvirtina – nors karantinas ir koreguoja vestuvių planus, vestuvių biudžeto tai smarkiai nesumažins ir, nepaisant sunkumų, paslaugų kainos turbūt nenukris. Švenčių organizavimo ekspertai taip pat teigia, kad šiuo metu poroms itin svarbu pasvarstyti apie galimą šventės nukėlimą, jeigu lūkesčių mažinti nenorima.

Nepavyko surengti šventės nei su šeima, nei su draugais

Gegužės pradžioje susituokę Dmitrijus ir Indrė LRT.lt pasakoja, kad karantinas smarkiai pakoregavo jų šventės planus, bet pora džiaugiasi galutiniu rezultatu, nes pripažįsta dėl šventės beveik nebeturėję lūkesčių.

Pora pasakoja, kad pirmiausia buvo pakeista pati ceremonijos vieta. Nors ceremonija turėjo vykti Vilniaus rotušėje, jaunavedžiai buvo informuoti, kad tai laikoma išvažiuojamąja ceremonija, kurios karantino metu nevykdomos.

„Kai prasidėjo sąlygų švelninimas, Rotušės atstovai teigė, kad jie galėtų ir norėtų pravesti ceremoniją, bet Metrikacijos skyrius nesutiko, turbūt taip reikėtų sakyti. Tai čia pirmas ir esminis dalykas, kuris pasikeitė, – pasakoja Dmitrijus. – Antras dalykas, mes galvojome rengti šventės paminėjimą su šeima restorane. Tai tas irgi buvo atšaukta. Restoranas, kuriame norėjome paminėti, neturėjo jokių lauko staliukų.“

Indrė antrina – net jei restoranas turi lauko terasą, didesniam žmonių skaičiui susėsti prie atskirų staliukų, laikantis saugių atstumų, būtų buvę itin sudėtinga.

Vis dėlto pora džiaugiasi, kad restoranas už šią rezervaciją neprašė užstato, tad ją tiesiog pavyko atšaukti.

Vakarinė šventės dalis, anot pašnekovų, turėjo vykti šeimos sodyboje, tad šventei neįvykus pora finansinių nuostolių nepatyrė. Tenka tik apgailestauti, kad tiesiog nepavyko surengti šventės.

„Nieko nešventėme nei su draugais, nei su šeima. Viskas, ką karantinas pakeitė, tai tą emocinę pusę“, – sako Dmitrijus.

Poros tvirtinimu, nuotaiką paveikė ne tik ribojimai ceremonijai ar šventei, bet ir sunkumai jai ruošiantis. Kaip pateikia pavyzdį jaunavedžiai, nors suknelę ir žiedus spėjo įsigyti dar prieš karantiną, kostiumą teko pasiskolinti.

„Kai viskas užsidarė, kostiumo jau nebepirkau, nors vėliau kaip ir buvo galima nusipirkti, bet ta psichologinė būsena suveikė jau anksčiau – niekas nedirba, nieko čia nebus. Todėl pradėjome suktis taip, kaip galime. Pavyzdžiui, kostiumą pasiskolinau iš brolio“, – vardija Dmitrijus.

Kai viskas užsidarė, kostiumo jau nebepirkau, nors vėliau kaip ir buvo galima nusipirkti, bet ta psichologinė būsena suveikė jau anksčiau – niekas nedirba, nieko čia nebus. Todėl pradėjome suktis taip, kaip galime. Pavyzdžiui, kostiumą pasiskolinau iš brolio.

„Aš internetu pirkau batus, neieškojau parduotuvėse, nors kitomis sąlygomis turbūt būčiau ėjusi po parduotuves ir matavusis viską iš eilės“, – priduria Indrė.

Teigiamas karantino vestuvių aspektas – kaina

Paklausta, ar tokios vestuvės turėjo teigiamų aspektų, pora juokiasi – kaina. „Ir „Facebooke“ teko matyti juokelių, kad per karantiną vestuves kelti pigu. Tai vienareikšmiškai yra tiesa, nes taip ir išėjo. Bet ar tai yra vestuvės?“ – sako Dmitrijus.

Pora sutinka, kad galiausiai ceremonija ir šventė pavyko geriau, nei jie patys tikėjosi, tačiau pripažįsta, kad tai galėjo lemti nusiteikimas.

„Prieš ceremoniją lūkesčiai buvo mažesni, atrodė, kad viskas bus blogiau. Buvome prisiskaitę, kad Metrikacijos skyriuje net neveda į salę, muzika negroja, kad pirštinės ir kaukės yra privalomos, viskas vyksta labai griežtai“, – tvirtina Indrė.

Pora jau buvo sutarusi, kad muziką po ceremonijos iš savo mobiliojo telefono paleis liudininkas, o fotografas pasitiks po ceremonijos išeinančius jaunuosius.

Jos teigimu, Vilniaus metrikacijos skyriaus darbuotojai iš pradžių buvo nurodę, kad ceremonijoje gali dalyvauti penki žmonės, tačiau pasitikslinus paaiškėjo, kad penktas žmogus gali būti tik tada, jeigu jis yra vertėjas. Vadinasi, ceremonijoje gali būti tik jaunieji, du liudininkai ir vertėjas, ne daugiau. Taip pat buvo nurodoma, kad prieš ceremoniją ir po jos dėl karantino nebus grojamas tradicinis Mendelsono vestuvių maršas.

„Kaip buvo paaiškinta internete, jiems [Vilniaus metrikacijos skyriui] norint paleisti muziką reikia papildomo žmogaus, o jie nori, kad būtų kuo mažiau žmonių tiek iš jų, tiek iš tų, kurie tuokiasi, pusės. Tai atrodytų kaip ir absurdiškas dalykas, nes paspausti vieną mygtuką turbūt kažkas gali“, – sako Indrė.

Tikėjosi, kad ceremonija vyks koridoriuje, o muzika gros iš telefono

Pora jau buvo sutarusi, kad muziką po ceremonijos iš savo mobiliojo telefono paleis liudininkas, o fotografas pasitiks po ceremonijos išeinančius jaunuosius.

„Mes nuėjome pasiruošę, kad ceremonija vyks koridoriuje, kad tai bus kažkoks minutės klausimas „sutinki ar nesutinki?“, tada pasirašai ir išeini. Dar savo liudininko paprašėme, kad jis iš telefono paleistų maršą.

„Mes nuėjome pasiruošę, kad ceremonija vyks koridoriuje, kad tai bus kažkoks minutės klausimas „sutinki ar nesutinki?“, tada pasirašai ir išeini. Dar savo liudininko paprašėme, kad jis iš telefono paleistų maršą. Bet, kai stovėjome prie durų, pamatėme, kad su prieš tai buvusia pora ten yra ir fotografas. Kai mūsų atėjo pasikviesti darbuotoja, mums ji pasakė, kad leidžiama eiti vidun ir fotografui.

Mus nusivedė į tą salę, kurioje paprastai ir vyksta ceremonija. Iš jų pusės dalyvavo du žmonės: padėjėja, kuri mus atsivedė, ir ta moteris, kuri viską surašo, pavadinkime ją vedėja. Ji netgi paskaitė tekstą, pasakė gražių minčių. Tai tikrai nebuvo paskubintas vieno sakinio procesas. Nebepamenu, kaip paprastai būdavo, bet tai tikrai atrodė gana smagiai ir darbuotoja nuoširdžiai kalbėjo“, – sako Dmitrijus.

Pora vis dėlto pripažįsta, kad karantinas planus gerokai pakoregavo ir tai nebuvo tokia šventė, kurios daugelis norėtų.

„Ar tai yra vestuvių šventė? Tai yra klausimas, nes vis tiek tie apribojimai... Na, taip, atėjo svečiai, pasveikino, bet vis tiek yra įtampa, kad mes per daug susibursime, nuolat pro šalį važiavo policija, vėl atrodo, kad reikia labiau atsiskirti ir pan. Yra toks jausmas, kad darai nusikaltimą“, – sveikinimus po ceremonijos prisimena Indrė.

Yra toks jausmas, kad darai nusikaltimą.

Pora neslepia, kad neatidėti vestuvių juos paskatino tai, jog šeima turėtų pagausėti ir susituokti jie norėjo iki tol. Kitomis aplinkybėmis vestuves galbūt būtų nukėlę.

Tiems, kas gali vestuves nukelti, rekomenduoja tai ir daryti

LRT.lt kalbinti vestuvių organizatoriai vis dėlto teigia būtent tai – vestuvių nukėlimą – ir rekomenduojantys savo klientams.

Kaip sako pašnekovai, dauguma porų, ketinusių susituokti gegužę, birželį ir liepą, savo planus jau pakeitė, o norintieji susituokti vėliau taip pat dar turi galimybę šventę perkelti.

Anot renginių agentūros „Linksmadieniai“ vadovės Renatos Pažūsienės, šventės perkėlimą itin dažnai pasirinko tos poros, kurios pačios šiuo metu gyvena ne Lietuvoje ar į kurių šventę turėjo atvykti daug svečių iš užsienio.

„Dauguma mūsų porų yra užsienyje, tokiose šalyse kaip Anglija ir Ispanija. Jie iš pradžių labai jaudinosi, bet paskui susitaikė, kad reikia keisti datą ir dabar, kai jau yra sprendimas, atėjo atsipalaidavimas. Tie, kurie perkėlė vestuves, jau yra nusiraminę“, – sako R. Pažūsienė.

Tokia pačia patirtimi dalijasi ir vestuvių organizavimo bendrovės „Vestuvių vėjai“ įkūrėjos Lina Dabašinskaitė ir Kamilė Šimkaitienė. Jų teigimu, labai daug porų pasirenka vestuves atidėti į kitus metus, tačiau tai taip pat lemia sąlyga, kad patys jaunieji ar jų svečiai turi atvykti iš užsienio.

„Šiuo metu nukeliame ir rugpjūčio pradžios šventes, kai jaunieji ar svečiai yra užsieniečiai. Jeigu visi yra Lietuvoje, kol kas laukiame“, – sako K. Šimkaitienė.

Šiais laikais itin dažnai pasitaiko atvejų, kai bent keli artimi žmonės gyvena užsienyje, todėl klausimų jauniesiems kyla ne tik dėl svečių atvykimo, bet ir dėl to, kad svečiams ir pavykus atvykti gali tekti karantinuotis.

L. Dabašinskaitė antrina, kad šiais laikais itin dažnai pasitaiko atvejų, kai bent keli artimi žmonės gyvena užsienyje, todėl klausimų jauniesiems kyla ne tik dėl svečių atvykimo, bet ir dėl to, kad svečiams ir pavykus atvykti gali tekti karantinuotis.

Kitas sprendimas – santuoką sudaro, kaip ir planavę, o atideda tik pačią šventę

Vis dėlto, pastebi pašnekovės, kai kurios poros pasiryžta ieškoti dar kitokio sprendimo – pačią šventę nukelia vėlesniam laikui, tačiau santuokos dieną palieka tą pačią.

Vestuvių planuotoja Laura Vagonė LRT.lt teigia, kad tie žmonės, kurie ir nenorėjo didžiulės šventės, vestuvių neperkelia.

„Tie, kurie norėjo intymesnės aplinkos, kuo ramiausiai tuokiasi dabar. Pati gyvenu priešais bažnyčią ir sėdėdama prie savo darbo stalo savaitgaliais matau vieną kitą porą su liudininkais, keliaujančius prie altoriaus. Aišku, tokioms mažytėms šventėms pagalbininkų kaip ir nelabai reikia. Tačiau visos tos nuotakos, kurias matau, su suknelėmis, būna ir fotografas, ir puokštė rankoje, vadinasi, po truputį vestuvinių paslaugų teikėjai dirba“, – pastebi L. Vagonė.

Vis dėlto ji priduria, kad tie, kurie kreipiasi į vestuvių organizatorius, dažnai nori didesnės šventės, todėl jie pasirenka vestuves nukelti į rudenį ar net kitus metus.

Tikėtis atpigsiančių vestuvių paslaugų nederėtų, bet tartis galima

Ar vestuves šiuo metu planuojančios poros gali sutaupyti? Jeigu vestuves rengs be būrio svečių ir didelės šventės – žinoma. Tačiau to atsisakyti nenorintiesiems LRT.lt pašnekovai siūlo nesitikėti, kad kainos dėl karantino gali sumažėti.

Visgi vestuvių organizatoriai pabrėžia – yra vilties, kad kainos bent kurį laiką nedidės. Kaip paaiškina organizatoriai, paprastai paslaugų kaina auga kasmet, tačiau tikėtina, kad, norėdami prisitraukti klientų, paslaugų teikėjai kainų vis dėlto kurį laiką nedidins.

„Tikrai nemanau, kad kainos galėtų mažėti. Vien dėl to, kad žmonės jau kelintą mėnesį yra be pajamų. Dar mažinti pajamas būtų keista. Bet didinti irgi neturėtų. Nors šiaip visada yra tendencija, kad kasmet visos paslaugos, pačios vestuvės brangsta, manau, kad tai pasikeis ir nebus brangimo vien dėl to, kad bus norima pritraukti klientus“, – komentuoja R. Pažūsienė.

Tikrai nemanau, kad kainos galėtų mažėti.

L. Vagonė sako, kad kai kurie paslaugų teikėjai yra pasiryžę suteikti nuolaidas, jeigu jaunieji šventę nuspręstų vis dėlto kelti dar šiemet, tačiau, tvirtina pašnekovė, labai daug teikėjų dar laukia, kaip situacija pasisuks.

„Aš jau dabar sulaukiu vieno kito laiško iš vestuvių paslaugų teikėjų, kad, jei atsirastų klientas šiam sezonui, jie būtų linkę daryti nuolaidas. Verčiau dirbs už mažiau, nei visai nedirbs. Tačiau nereikėtų absoliutinti. Dauguma dar laukia, kaip čia viskas keisis. Tiems, kas planuoja vestuves kitais metais, džiugių žinių nelabai turiu. Užsakymai suaktyvėję. Kadangi įvyko daug švenčių perkėlimų, populiariosios datos jau graibstomos“, – perspėja L. Vagonė.

Pasirašant paslaugų sutartis – pandemijos sąlyga

Vestuvių organizatoriai taip pat pataria didelį dėmesį kreipti į paslaugų teikimo sutartis. Nors iki tol sutartyse paprastai būdavo numatytos įvairios aplinkybės, kai sutartis nutraukiama dėl vienos iš pusių kaltės, organizatoriai siūlo apsisaugoti nuo galimos karantino žalos.

„Tiems, kurie vis dėlto ryžtasi ir dar laukia savo šventės galbūt liepos ar rugpjūčio mėnesį, siūlytume visus planavimo procesus tęsti ir tiesiog su visais savo paslaugų teikėjais susisiekti bei išsiaiškinti, kokia jų pozicija yra šventės nukėlimo ar net atšaukimo klausimu, jeigu net ir toks sprendimas galėtų įvykti.

Reikėtų susirinkti informaciją, pasikoreguoti sutartis, galbūt pasirašyti priedus prie sutarčių. O, renkantis naujus paslaugų teikėjus, reikėtų iš karto įtraukti į sutartį apsisaugojimą nuo pandemijos padarinių“, – pataria K. Šimkaitienė.

Renkantis naujus paslaugų teikėjus, reikėtų iš karto įtraukti į sutartį apsisaugojimą nuo pandemijos padarinių.

L. Vagonė taip pat tvirtina, kad dauguma paslaugų teikėjų į, pavyzdžiui, sutarčių nukėlimą žiūri gana geranoriškai, nes supranta, kad jaunieji dėl to nėra kalti, tačiau atkreipia dėmesį – vienašališkai keisti paslaugų teikimo sąlygų niekas neturėtų.

„Paslaugų teikimo sąlygų keisti niekas taip pat neturėtų, ypač jei pasirašytos sutartys ir jose viskas nurodyta. Tai koks gali būti paslaugų sąlygų keitimas? Aišku, daugumos sutartyse datos keitimo aspektas iš viso net nebuvo numatytas. Niekas gi nesitikėjo viruso, kuris uždarys visus namuose ir neleis švęsti asmeninių švenčių“, – sako L. Vagonė.

Svečių vestuvėse bent kuriam laikui gali sumažėti

Anot vestuvių organizatorių, karantinas, net ir jį sušvelninus, galiausiai gali turėti įtakos ne tik piniginei, bet ir pačiai šventei. Organizatoriai neatmeta galimybės, kad kai kurie jaunieji pasirinks rengti mažesnę šventę, o į kitų šventes dalis svečių negalės ar nenorės atvykti.

„Svečių skaičių tai gali pakoreguoti, nes dalis jų gali nebenorėti atvykti ar pan., bet šiaip nuo 30 iki 50 žmonių vestuvės bent pas mus buvo pačios populiariausios. Mūsų agentūra jau dirbo ir per praėjusią, ekonominę, krizę 2008 m., tada visi renginiai buvo labai susitraukę, įmonės renginių nebedarė, bet vestuvės vyko“, – prisimena R. Pažūsienė.

Vestuvių organizatoriai pataria – jeigu į vestuves turi atvykti daug svečių iš užsienio ar iš užsienio turi atkeliauti net ir patys jaunieji, neabejotinai derėtų keisti vestuvių laiką.

Norintiesiems sutaupyti, nepaisant to, ar karantinas bus sušvelnintas, ar ne, vestuvių organizavimo ekspertai pataria pirmiausia atsisakyti vakarinės dalies ir šventę perkelti į kavinę, kur kartu su svečiais būtų kartu papietaujama ar pavakarieniaujama.

Svarstantiesiems apie konkrečią datą, deja, nei vestuvių organizatoriai, nei politikai konkrečių patarimų neturi. Siekiant būti užtikrintiems, kad viskas pavyks būtent taip, kaip svajojote, vertėtų labiau pasvarstyti apie vestuvių dienos perkėlimą, tačiau neatmetama galimybė, kad nedidelės vestuvių šventės galės vykti jau ir šią vasarą.

Kaip ketvirtadienį spaudos konferencijoje tvirtino ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tikslaus atsakymo, kaip vestuvės atrodys šią vasarą, kol kas nėra.

„Kuo toliau, tuo labiau atlaisvinamos sąlygos, reaguojant į situaciją, bet kokia ji bus, kas dabar gali nuspėti? – sakė A. Veryga, paklaustas, kaip šią vasarą atrodys vestuvės.

„Bėda ta, kad negalime mes labai aiškių atsakymų duoti, nes vasara yra trys mėnesiai. Viskas priklausys nuo laiko, kada viskas vyks. Kuo toliau, tuo labiau atlaisvinamos sąlygos, reaguojant į situaciją, bet kokia ji bus, kas dabar gali nuspėti?“ – klausė A. Veryga.

„Labai apgailestauju, bet aš negaliu šių atsakymų nei duoti, nei pasakyti, nes viskas priklausys nuo situacijos. Jeigu ji bus gera, tikėtina, kad atlaisvinimų bus daugiau“, – sakė jis.