Verslas

2020.05.12 05:30

Baltarusijos dūmai Lietuvoje: iš prekybos lentynų dingstant mėtinėms cigaretėms, pasienyje jų sulaikoma daugiau

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.05.12 05:30

Mėtines cigaretes rūkantiems Lietuvos gyventojams teks ieškoti alternatyvų arba mesti rūkyti. Jau nuo gegužės 20 d. tokių cigarečių neliks visoje Europos Sąjungoje (ES). Vis dėlto baiminamasi, kad dalis žmonių vietoje įprastų pasirinks elektronines arba kaitinamojo tabako cigaretes, kurių skoniai nėra uždrausti. Pavojų kelia ir didėjanti mėtinių cigarečių kontrabanda iš Baltarusijos.

Liko mažiau nei 2 savaitės kada nebebus galima įsigyti mėtinių cigarečių. Jau nuo gegužės 20 dienos jos bus išimtos iš prekybos lentynų visose Europos Sąjungos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje.

Toks sprendimas palaimintas dar 2014 metais, kada buvo priimta Europos Sąjungos Tabako gaminių direktyva, joje nurodyta 10 pokyčių tabako rinkoje. Tarp jų – ir tabako gaminių, turinčių papildomų skonių, draudimas.

Tuo metu Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą Vytenis Andriukaitis teigė, kad priimta direktyva yra triumfas ir ilgai truksiantis palikimas visuomenės sveikatai ES. Vis dėlto baiminamasi, kad ES triumfu prieš tabako vartojimą turėjusi tapti direktyva gali paspartinti mėtinių cigarečių kontrabandą iš Baltarusijos, kur jų gamybos apimtys didinamos. Muitinės departamento duomenimis, pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl mėtinių cigarečių kontrabandos šiais metais yra 5 kartus daugiau.

Mėtinės cigaretės – patrauklesnės

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos pateiktais duomenimis, mėtinio skonio cigarečių populiarumas pastaruosius penkerius metus Lietuvoje augo.

2016 m. mėtinių ir mentolio skonio cigarečių rinkos dydis siekė 15,3 proc., o 2020 m. šis skaičius išaugo iki 19,2 proc. Remiantis „Eurobarometro“ duomenimis, didžiausias mėtinių ir mentolio skonio cigarečių populiarumas yra Suomijoje (24 proc.) ir Danijoje (20 proc.).

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian aiškina, kad jau dabar yra draudžiama tiekti rinkai pridėtinio skonio ir kvapo turinčius tabako gaminius, nes tam tikri priedai naudojami, siekiant sudaryti įspūdį, kad tabako gaminiai yra naudingi sveikatai, kelia mažesnę riziką sveikatai arba pagerina protinę veiklą ir fizinės veiklos rezultatus.

Tačiau mentolio skonio ir kvapo tabako gaminiams buvo numatytas pereinamasis laikotarpis, kuris baigsis jau gegužės 20 d. Specialistė aiškina, kad mėtinės cigaretės ir tabako gaminiai bus draudžiami dėl didesnio patrauklumo, ypač jaunesnio amžiaus žmonėms.

„Mentolio skonio ir kvapo tabako gaminiai uždrausti, siekiant pašalinti sudedamąsias dalis, kurios pagerina tabako gaminių maloniąsias savybes. Sudaromas įspūdis, kad tabako gaminiai yra naudingi sveikatai, yra susiję su energija ir gyvybingumu.

Be to, tyrimai rodo, kad mėtinės cigaretės yra daug populiaresnės tarp moterų negu tarp vyrų, taip pat jas daugiausia vartoja jaunesni vartotojai (15–24 metų), o su amžiumi jų populiarumas blėsta“, – priežastis, kodėl uždraudžiamos mėtinės cigaretės, vardija G. Belian.

Pastebimas mėtinių cigarečių kontrabandos rinkos suaktyvėjimas

Į tokius ES draudimus suskubo sureaguoti ir kontrabandininkai. Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Vitas Volungevičius LRT.lt teigia, kad 2020 metais dėl 6 mln. pakelių kontrabandinių cigarečių pradėti ikiteisminiai tyrimai, o iš jų 10 proc. tyrimų buvo pradėti dėl mėtinių cigarečių kontrabandos. Praėjusiais metais dėl mėtinių cigarečių pradėti ikiteisminiai tyrimai sudarė apie 2 proc. visų sulaikytų nelegalių cigarečių kiekio.

Vadinasi, mėtinių cigarečių kontrabandos rinkos suaktyvėjimas gali būti padidėjęs apie 5 kartus.

Pagrindiniu cigarečių kontrabandos šaltiniu išlieka Baltarusija: „Beveik 96 proc. iš visų per šių metų pirmąjį ketvirtį sulaikytų cigarečių yra baltarusiškos (vyrauja Baltarusijos Gardino fabrike „Neman“ pagamintos „Fest“, „NZ“, „Queen“ ir „Minsk“)“, – vardija V. Volungevičius.

Dažniausiai jos sulaikomos prie sienos su Baltarusija (38 proc.) arba šalies viduje (34 proc.). Muitinės su Rusija postuose stambių cigarečių kontrabandos atvejų neužfiksuota, vyrauja smulki fizinių asmenų cigarečių kontrabanda.

V. Volungevičius pasakoja, kad muitinės departamentas rengiasi galimai didėsiantiems cigarečių kontrabandų kiekiams iš kaimyninių šalių.

Pavyzdžiui, šiuo metu parengti ir pradėti įgyvendinti valstybės investicijų projektai dėl rentgeno kontrolės sistemų įsigijimo geležinkelio muitinės poste. „Tai darome, nes vien 2020 metais sulaikėme 4 stambias kontrabandos siuntas, gabentas per geležinkelio pasienio postus su Baltarusija: viena Vaidotų geležinkelio stotyje, kitos trys – Kenos geležinkelio stotyje. Pastebima tendencija, kad kontrabandinės cigaretės slepiamos geležinkelio transportu gabenamuose kroviniuose įrengtose slėptuvėse“, – sako Muitinės departamento komunikacijos vadovas.

Tabako gamintojai baiminasi nelegalios rinkos augimo

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas tikina, kad asociacijai nerimą kelia ne iš rinkos dingstančios mėtinės cigaretės, o galimos pasekmės legaliai rinkai.

A. Neverauskas sako, kad Lietuvoje mentolio skonio gaminiai sudaro apie 20 proc. legalios tabako gaminių rinkos. 2019 m. už cigaretes surinkta 280 mln. eurų akcizo mokesčių, vadinasi, apie 56 mln. eurų akcizo mokesčio buvo surinkta už mėtines cigaretes.

A. Neverausko taigimu, nesiėmus priemonių, dalis šių pinigų gali nebeįkristi į šalies biudžetą, nes Baltarusijoje aktyviai veikia cigarečių gamybos fabrikai, jie pagamina cigarečių daugiau, nei pati šalis gali suvartoti.

„Jau kurį laiką kalbama, kad Baltarusijoje prieš kelerius metus buvo pradėtos diegti naujos gamybos grandinės Gardino tabako fabrike mentolio skonio cigaretėms gaminti. Jie nurodo, kad pakeitimai yra skirti vidinei rinkai tenkinti, tačiau gamykla yra daug kartų pajėgesnė negu Baltarusijos vidinė rinka. Muitinės duomenys rodo, kad srautai jau padidėję, nors draudimas dar nėra įsigaliojęs“, – pastebi A. Neverauskas.

Pagal „Nielsen“ tuščių pakelių nelietuviškomis banderolėmis tyrimo rezultatus 2019 metais nelegali Lietuvos tabako gaminių rinka sudarė 21,3 procento.

Elektroninių ar kaitinamojo tabako cigarečių skoniai išliks

Nors mentolio skonio ar kvapo cigaretės bus uždraustos, skonių turinčios elektroninės ar kaitinamojo tabako cigaretės prekyboje liks.

NTAKD direktorius Renaldas Čiužas LRT.lt sako, kad taip atsitiko, nes Tabako produktų direktyva buvo priimta dar 2014 m., o diskusijos dėl jos nuostatų vyko dar ankščiau, kai elektroninės cigaretės tik atsirado rinkoje, o kaitinamojo tabako gaminių iš viso nebuvo rinkoje.

R. Čiužas pastebi, kad viešojoje erdvėje skleidžiama žinia, jog elektroninės cigaretės ir naujoviški tabako gaminiai yra mažiau kenksmingi už tradicines cigaretes. Tačiau, anot NTAKD direktoriaus, nepriklausomų mokslinių tyrimų, rodančių mažesnę minėtų gaminių žalą, – nėra.

„Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina susilaikyti nuo šių gaminių vartojimo. Elektroninių cigarečių vartotojai neretai skundžiasi net 12 organų sistemų sutrikimų simptomais, elektroninių cigarečių garuose, patenkančiuose į aplinką, aptinkama nikotino, sunkiųjų metalų ir kitų kenksmingų dalelių, todėl jos kenkia ne tik rūkančiajam, bet ir aplinkiniams. Naujoviškuose tabako gaminiuose yra nikotino, o tai yra medžiaga, dėl kurios gali atsirasti priklausomybė“, – įspėja R. Čiužas.

Anot jo, taip pat verta pažymėti, kad pastaraisiais metais rūkančių elektronines cigaretes žmonių skaičius išaugo: „2017 m. nors kartą gyvenime elektronines cigaretės bandžiusių apklaustųjų skaičius siekė 16 proc. Naujausio tyrimo (2020 metų) duomenimis elektronines cigaretes yra bandę rūkyti ketvirtadalis (26 proc.) apklaustųjų: 1 proc. kasdien, 4 proc. – bent kartą per paskutiniąsias 30 dienų, 7 proc. – bent kartą per pastaruosius 12 mėn., 14 proc. – bent kartą gyvenime. Taip pat 18 proc. apklaustųjų bent kartą gyvenime yra rūkę naujoviškus bedūmius tabako produktus (pvz. IQOS): 2 proc. teigia, kad rūko kasdien“, – statistiką vardija R. Čiužas.

4 galimi scenarijai

A. Neverauskas pasakoja, kad, iš rinkos dingus mėtinėms cigaretėms, galimi keli scenarijai. Pirmasis – žmonės tiesiog mes rūkyti. Antrasis scenarijus – žmonės bandys apsirūpinti tokiais gaminiais legaliais būdais.

„ES mentolio skonio tabako gaminiai bus draudžiami, tačiau bent dalis žmonių sugebės jų atsigabenti iš tų šalių, kur jie yra leidžiami, ypač gyvenantys pasienyje. Tačiau tai, ko gero, bus statistiškai nereikšmingas kiekis, atsižvelgiant į tai, koks yra tokių gaminių vartojimas“, – mano A. Neverauskas.

Trečiasis scenarijus, kur pasuks didžioji dalis rūkančiųjų mentolio skonio cigaretes, – ieškoti teisėtų alternatyvų.

„Tie asmenys, kurie įpratę prie mentolio skonio gaminių, jie ieškos alternatyvų. Viena iš tokių – elektroninės cigaretės. Šiems gaminiams, priešingai negu mėtinėms cigaretėms, Tabako direktyvos draudimas negalioja, todėl tai galėtų būti alternatyva“, – labiausiai tikėtiną scenarijų įvardijo Tabako gamintojų asociacijos vadovas.

Kad tokia rizika egzistuoja, sutinka ir NTAKD direktoriaus pavaduotoja G. Belian. Tačiau, anot jos, ši problema yra sprendžiama.

„Seime yra svarstomas įstatymo projektas, kuriame siūloma nustatyti, kad rinkai būtų draudžiama pateikti elektronines cigaretes ir pildykles su skysčiu, kurios yra pritaikytos elektroninėms cigaretėms pildyti, ir jeigu šiame skystyje yra kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako skonį. Siekdamos kovoti su rūkymo plitimu, tokius ribojimus jau įvedė kai kurios šalys, pvz., Suomija, Estija“, – sako G. Belian.

Ketvirtasis kelias – dalis žmonių ieškos neteisėtų alternatyvų. Juo labiau kad ir kontrabandinių cigarečių kaina yra daug patrauklesnė. Nors A. Neverauskas teigia nežinantis, kokia yra kontrabandinių mėtinių cigarečių kaina Lietuvoje, remiantis 2016 m. atliktu tyrimu, Baltarusijoje mažmeninė cigarečių kaina siekė apie 0,3 euro.

Cigarečių kontrabanda šalyje auga

Muitinės departamento atstovo pateikti skaičiai rodo, kad per pirmąjį 2020 m. ketvirtį muitinės pareigūnai sulaikė 3 kartus daugiau kontrabandinių cigarečių nei praėjusiais metais.

Per pirmą 2020 metų ketvirtį muitinės pareigūnai, pagal ikiteisminių tyrimų duomenis, iš viso sulaikė 5 mln. 875 tūkst. pakelių cigarečių, kurių vertė daugiau nei 20 mln. eurų. 2019 m. per tokį pat laikotarpį atitinkamai sulaikyta 1,94 mln. pakelių rūkalų, o 2018 m. per tokį pat laikotarpį sulaikyta 0,89 mln. pakelių cigarečių.

„Matome, kad per 2020 metų pirmą ketvirtį muitinė sulaikė tris kartus daugiau rūkalų kontrabandos nei pernai per tą patį laikotarpį ir šešis kartus daugiau nei 2018 metais.

Svarbu pažymėti, kad per 2020 metų pirmą ketvirtį pradėti 29 ikiteisminiai tyrimai, o 2019 metais per tą patį laikotarpį – 15“, – sako V. Volungevičius.

Lietuvos muitinė kontrabandinių cigarečių ir tabako gaminių 2019 metais iš viso sulaikė už daugiau kaip 31 mln. eurų (8,6 mln. pakelių cigarečių ir apie 22 tonas tabako), tai yra 37 proc. daugiau nei 2018 metais.

Didžioji dauguma (8,2 mln. pakelių) rūkalų sulaikyta stambiose kontrabandos siuntose, dėl jų pradėti ikiteisminiai tyrimai. Likusi sulaikytų nelegalių rūkalų dalis buvo gabenta smulkių kontrabandininkų. Jų muitininkai per praėjusius metus pagavo beveik 6 tūkstančius.