Verslas

2020.05.07 14:56

Rugpjūtį pensininkų kišenės papilnės 200 eurų – politine korupcija ne kartą vadintas siūlymas palaimintas Seime

Karbauskis žemai lenkėsi „už“ balsavusiems opozicijos nariams

Politine korupcija ir rinkėjų pirkimu tiek Seime, tiek visuomenėje ne kartą vadintas siūlymas pensininkams ir kitų socialinių išmokų gavėjams rugpjūtį išmokėti 200 eurų vienkartines išmokas ketvirtadienį Seime vis tik buvo palaimintas. Nors opozicija šį siūlymą ne kartą vadino rinkimų triuku ir siūlė pinigus išmokėti birželį, parlamentarai nubalsavo už šių išmokų skyrimą.

Už balsavo 88 nariai, prieš – 8, susilaikė 6. Iš viso balsuoti registravosi 108.

Socialdemokratai: apie šį politinės korupcijos pavyzdį rašys vadovėliuose

Svarstymo metu savo pozicijas išsakė skirtingos frakcijos.

„Būtų žymiai naudingiau, jeigu šitos lėšos būtų nukreiptos į užimtumą ir tiems žmonėms, kurie praranda darbą. Apskritai situacija tokia, kad balsuoti už – blogai, prieš – irgi blogai. Mūsų diskusiją stebi ne vienas vyresnio amžiaus žmogus ir, aišku, kiekvienas norėtų gauti ir ne 200, o daugiau pinigėlių, žinant mūsų pensijų ir socialinių išmokų lygį. Trumpalaikę naudą visi mato ir viskas būtų gana neblogai, jei tai nebūtų priešrinkiminiai metai. Šis pavyzdys yra įvardijamas kaip politinės korupcijos pavyzdys, apie kurį rašys vadovėliuose“, – Socialdemokratų frakcijos vardu sakė A. Sysas.

„Šis pavyzdys yra įvardijamas kaip politinės korupcijos pavyzdys, apie kurį rašys vadovėliuose“, – Socialdemokratų frakcijos vardu sakė A. Sysas.

Jis, kartu su kitais Seimo nariais, teikė siūlymą, kad išmoką galėtų gauti tik tie pensininkai ar socialinių pašalpų gavėjai, kurių pajamos neviršija 3 valstybės remiamų pajamų dydžio (1 VRP – 125 eurai), tačiau Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlymui nepritarė ir Seimas tam nepritarė. Taip pat buvo jo siūlymas, kad išmokas gautų tik gyvenantys Lietuvoje, tam buvo pritarta.

Liberalai: Vyriausybė nori skirti pinigus tiems, kurie nieko neprarado

Liberalas E. Gentvilas sakė, kad šis klausimas dažnai vertinamas kaip socialinio jautrumo indikatorius.

„Staiga geraširdiška Vyriausybė keičia koncepciją, kad skirkime pinigus tiems, kurie neprarado nieko“, – Liberalų sąjūdžio frakcijos vardu kritiką žėrė E. Gentvilas.

„Priimu jį kaip socialiai jautrų, bet nepraraskime sveikos nuovokos ir kritinio mąstymo. Manau, kad su šiuo įstatymu keičiama kovos su krize koncepcija. Čia, Seime, mes davėme sutikimą pasiskolinti papildomai 5 mlrd. eurų ir buvo sakoma, kad jie bus skirti nukentėjusiems žmonėms ar verslams paremti – t. y. praradusiems darbą, į prastovas pakliuvusiems žmonėms. Ir staiga geraširdiška Vyriausybė keičia koncepciją, kad skirkime pinigus tiems, kurie neprarado nieko“, – Liberalų sąjūdžio frakcijos vardu kritiką žėrė E. Gentvilas.

Taip pat K. Glaveckas kartu su kitų partijų atstovais – A. Butkevičiumi, S.Gentvilu, A.Sysu, R. Petrauskiene ir A. Bilotaite siūlė padidinti išmokos dydį iki 300 eurų.

Išmoka būtų mokama žmonėms, kurių praėjusių 3 mėnesių, iki vienkartinės išmokos paskyrimo, pajamos per mėnesį neviršijo 600 eurų. Ji būtų mokama dalimis, 150 eurų – liepą ir 150 eurų – rugpjūtį. Tam nepritarė nei komitetas, nei Seimas.

Konservatoriai: pinigai turėtų būti išmokėti birželį

Konservatorių frakcijos vardu kalbėjęs J. Razma ragino parlamentarus balsuoti už ankstesnį išmokų skyrimo terminą.

„Kalbą norėčiau pradėti nuo apgailestavimo. Apgailestauju todėl, nes buvo galimybės šiuo klausimu gražiai sutarti ir priimti pakankamai solidarų sprendimą. Nes daugelis galime sutarti, kad Lietuvos pensininkų pensijos, palyginti su vidutiniu atlyginimu ar tuo labiau su kitomis šalimis, yra mažos“, – sakė J. Razma. Jis siūlė nustatyti ribas, kad didesnes pajamas gaunantys pensininkai, pavyzdžiui, Seimo nariai ir taip, jo teigimu, gaunantys apie 2000 eurų siekiantį atlyginimą ir apie 800 eurų dydžio pensiją, negautų išmokos.

„Šis „valstiečių“ siūlymas aiškiai suprojektuotas kaip rinkiminės kampanijos dalis“, – Konservatorių frakcijos vardu sakė J. Razma.

„Šis „valstiečių“ siūlymas aiškiai suprojektuotas kaip rinkiminės kampanijos dalis, jis iškart buvo palydėtas pasakymu: „Mes elgiamės kitaip nei konservatoriai. Štai, jie mažino, o mes esame geri ir didiname.“ Neatsitiktinai, manau, pasirinktas vėlesnis terminas. Rugsėjis, aišku, būtų gal jau nepadoru, nes per daug arti, tai tiks ir rugpjūtis“, – sarkastiškai bandė demonstruoti valdančiųjų mintis ir kvietė balsuoti už ankstesnį terminą, nes „anuitetai tikrai gali palaukti“.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vardu buvo siūlyta nustatyti, kad išmokų gavėjų sąrašai sudaromi iki gegužės 31 dienos, o vienkartinės išmokos pervedamos birželio mėnesį drauge su gavėjų gaunamomis pensijomis ar šalpos išmokomis.

Taip pat buvo siūloma išmoką mokėti dalimis nuo birželio.

„Siūlome išdėlioti išmoką ir išmokėti pinigus per 4 mėnesius ir galbūt pratęsti mokėjimus, nes nuolatinės periodinės pajamos užtikrintų pajamų saugumą ir juos paskatintų vartoti“, – pristatydamas siūlymą kalbėjo M. Majauskas.

Pagrindinis komitetas šiems pasiūlymams nepritarė, tam ketvirtadienį nepritarė ir Seimas.

M. Majauskas siūlė ir keisti įstatymo pavadinimą ir į pavadinimą vietoje „vienkartinės“ išmokos, įrašyti „rinkiminės“ išmokos.

„Manau, kad pavadinimas klaidina visuomenę. Siūlau neklaidinti visuomenės ir nevadinti vienkartine išmoka, o rinkimine išmoka“, – sakė M. Majauskas. Siūlymui buvo nepritarta.

„Valstiečiai“: išmokos padėtų sumažinti skurdą

„Valstietis“ Tomas Tomilinas frakcijos vardu ragino palaikyti įstatymo projektą.

„Jeigu mes išimsime šią stambią [pagalbos] priemonę, tai to skurdo sumažėjimo rodiklio nematysime kaip savo ausų“, – „Valstiečių“ frakcijos vardu sakė T. Tomilinas.

„Jūs norite pasakyti, kad vyresnio amžiaus žmonės niekaip nenukentėjo nuo krizės, kad beveik 3 mėnesius uždaryti pensininkai nepatyrė jokių nuostolių? – į Seimo narius kreipėsi jis. – Man labai keista girdėti argumentus, kad tie žmonės niekaip nenukentėjo nuo krizės. Tačiau mano kalba bus tikrai neemocinė, norėsiu kalbėti skaičiais.

Pernai turėjome absoliutaus skurdo rodiklį, siekiantį 5,1 proc. Šiemet, jeigu nebūtų jokios valstybės pagalbos, skurdo rodiklio prognozės padidėtų iki 8,1 proc. Šiemet su visomis pagalbos priemonėmis mes turėtume turėti 4,3 proc. skurdo rodiklį, taigi jis sumažėtų. [...] Jeigu mes išimsime šią stambią [pagalbos] priemonę, tai to skurdo sumažėjimo rodiklio nematysime kaip savo ausų“, – „Valstiečių“ frakcijos vardu sakė T. Tomilinas.

Karbauskis žemai lenkėsi „už" balsavusiems opozicijos nariams

„Oportunizmas, balsų pirkimas, cinizmas, pasityčiojimas – bet kas, tik nenuoširdus pasirūpinimas senjorais“, – prieš galutinį balsavimą apibendrino mišriai grupei priklausanti A. Armonaitė ir ragino balsuoti „prieš“.

K. Glaveckas ragino nepalaikyti įstatymo: „Jeigu prievartiniu būdu jūs nutarsite, kad aš turiu gauti dar papildomai 200 eurų prie savo ir taip didelių pajamų, aš pažadu, kad tuos pinigus paskirsiu alui nupirkti ir žmonėms , kuriuos tik sutiksiu, išdalinti, nežiūrint, kad pažeidžiu etiką <...>“ Tuo metu S. Jovaiša sakė nusišalinsiantis nuo balsavimo, tačiau ragino palaikyti įstatymą.

Nusišalino ir D. Šakalienė.

Po balsavimo, kai įstatymas buvo priimtas, prie mikrofono stojo R. Karbauskis.

„Prieš savaitę įsipareigojau nusilenkti tiems opozicijos nariams, kurie palaikys šį įstatymo projektą, tą ir darau dabar“, – sakė „valstiečių“ lyderis ir žemai nusilenkė.

„Prieš savaitę įsipareigojau nusilenkti tiems opozicijos nariams, kurie palaikys šį įstatymo projektą, tą ir darau dabar“, – sakė „valstiečių“ lyderis ir žemai nusilenkė.

Įstatymą dar turi pasirašyti prezidentas Gitanas Nausėda.

Opozicija vadino rinkimų triuku, bet įstatymo pateikimui antradienį neprieštaravo

LRT.lt primena, kad šios išmokos sukėlė diskusijų audrą ne tik tarp Seimo narių, bet ir platesnėje visuomenėje.

Seimo opozicija vadina šį siūlymą rinkimų triuku, nes išmokos būtų išmokėtos rugpjūtį, o spalį šalyje numatyti Seimo rinkimai.

Antradienio Seimo posėdžio metu, kai vyko įstatymo projekto pateikimas Seime, klausimais dėl išmokėjimo datos buvo užverstas ir ministras Linas Kukuraitis, vieną kartą atsakęs, kad to negalima padaryti dėl techninių kliūčių, daugiau į diskusijas jis nenorėjo leistis.

„Tiesiog mes sumenkiname žmones, kad už 200 eurų galime nusipirkti jų balsą, todėl nuo to aš atsiriboju“, – antradienį sakė jis.

Tiek premjeras Saulius Skvernelis, tiek „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, tiek socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ir „Sodros“ vadovė Julita Varanauskienė tvirtino, kad anksčiau išmokėti išmokų nebūtų įmanoma, nes reikia perprogramuoti IT sistemas, o techniškai tai yra sudėtinga, be to, yra kitų būtinų prioritetinių „Sodros“ IT sistemos perprogramavimo darbų.

Ketvirtadienį J. Varanauskienė pažymėjo, kad papildomam darbui dabar neužtenka resursų, o išmokėti 200 eurų išmokas būtų galima birželį tik atsisakius kai kurių kitų įstatymais nustatytų išmokų mokėjimo. Prioritetus, anot jos, turėtų sudėlioti politikai.

Vis dėlto, nepaisant opozicijos piktinimųsi, antradienį po pateikimo Seimas pritarė įstatymo projektui, prieš balsavo vienintelė Aušrinė Armonaitė, susilaikė 8 Seimo nariai, 4 socialdemokratai registravosi, bet nebalsavo.

Valdančiųjų priežastys dėl išmokėjimo datos taip pat neįtikino ir prezidentūros.

„Jeigu techninių problemų negali išspręsti dešimt žmonių, dešimt programuotojų, tai šimtas programuotojų tikrai gali“, – sakė prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Simonas Krėpšta.

Rinkimų triuku vadina ir politologai

Mykolo Romerio universiteto (MRU) Komunikacijos instituto direktorius dr. Virgis Valentinavičius LRT laidoje „LRT forumas“ sakė , kad jei tokios pinigų dalybos pensininkams būtų daromos dabar, tai būtų suprantama kaip parama, tačiau jos planuojamos už trijų mėnesių.

„Jeigu tai bus rugpjūčio mėnesį, tai yra rinkimai. Jeigu tai būtų dabar, tai būtų parama“, – įsitikinęs V. Valentinavičius.

Kad pinigus pensininkams skirti rugpjūtį yra politikavimas, laidoje sakė ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Kęstutis Girnius.

„Tie kiti pasiūlymai (kitų politinių partijų – LRT.lt) yra irgi neadekvatūs: pradėti mokėti nuo birželio mėnesio po 50 eurų kelis mėnesius. Tai irgi toks išblaškymas. Čia įdomus klausimas bus, ar Skvernelis paseks Trumpo pavyzdžiu, kuomet Amerikos gyventojams buvo išmokami čekiai už 1 200 dolerių, tai jis reikalavo, kad ant to čekio būtų parašas“, – teigė K. Girnius.

Be jokių prašymų išmokas gaus virš 910 tūkst. gyventojų

200 eurų išmokas iš viso turėtų gauti apie 910 tūkst. gyventojų. Jas gaus senatvės pensijos, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko, socialinės ir dar kelių šalpos pensijų, taip pat kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjai. Jiems nereikės rašyti jokio prašymo ar kaip nors kreiptis dėl išmokų.

Teisę į šią vienkartinę išmoką įgaus ir tie asmenys, kurie teisę gauti šio tipo išmokas įgis iki pat šių metų galo. Vadinasi, 200 eurų vienkartinę išmoką gautų net ir tie, kurie dar tik taps pensininkais.

Kelių socialinių išmokų gavėjai galės gauti tik vieną išmoką.

Iš viso šiai priemonei numatyta 182 mln. eurų.