Verslas

2015.10.25 11:59

Ministerija sulaukė keliasdešimties pasiūlymų įdarbinti ar apgyvendinti pabėgėlius

BNS 2015.10.25 11:59

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sulaukė keliasdešimties pasiūlymų įdarbinti ar apgyvendinti į Lietuvą perkeliamus pabėgėlius.  

socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis BNS sakė, kad pasiūlymai kol kas bus kaupiami ir vertinami į Lietuvą jau atvykus pirmiesiems migrantams.

„Turime kelias dešimtis pasiūlymų. Labai gerai, kad prie pasiūlymų yra adresai. Kai atvyks žmonės, mes iškart galėsime spręsti: jei, tarkime, jis turi reikalų su statybomis, žiūrėsime, kur ir kaip gali būti įdarbinta“, – sakė A. Šešelgis.

Verslo atstovai nurodo, jog suteiktų darbo vietas metalo apdirbėjams, šaltkalviams, produkcijos pakuotojams, automobilių plovėjams, mūrininkams, pagalbiniams darbininkams, statybų technologijų, administravimo ir kitiems specialistams.

Taip pat gyventojai ir įmonės informuoja, jog pabėgėliams galėtų teikti paramą drabužiais, maistu, suteikti gyvenamąją vietą, aprūpinti malkomis ir kitais reikalingais daiktais. Į ministerijos kvietimą atsiliepė ir mažosios šalies savivaldybės – pasiūlymų sulaukta ne tik iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio miestų, bet ir iš Vilniaus, Šalčininkų, Rokiškio, Ukmergės, Anykščių, Šilutės, Varėnos rajono savivaldybių.

Dalis darbdavių įdarbintiems pabėgėliams žada suteikti ir gyvenamąją vietą. Pavyzdžiui, Vilniaus rajone įmonė apgyvendintų darbuotojus savo bendrabutyje, taip pat užtikrintų maitinimą valgykloje. Taip pat yra ir pageidavimų: kai kurie norėtų, jog įdarbinti pabėgėliai mokėtų susikalbėti ne tik lietuviškai, bet ir angliškai.

Kaip nurodo ministerija, daugelis darbdavių nenurodo tikslaus atlyginimo, tačiau tų, kurių nurodo, pasiūlymai svyruoja apie 500–600 eurų. Pavyzdžiui, sandėlininkams, pamainų vadovams, krovikams Vilniaus rajone siūloma 580 eurų alga, Klaipėdoje automobilių plovykloje pabėgėlius verslininkai įdarbintų už 500 eurų mėnesinį atlyginimą.

Pasiūlymų įdarbinti pabėgėlius teigia gaunantis ir Ruklos Pabėgėlių priėmimo centras. Kaip BNS sakė centro vadovas Robertas Mikulėnas, darbaviai siūlo daugiausia „darbininkiškas“ profesijas.

„Esame gavę ir pasiūlymų, kad įdarbintų programuotojus, informatikos specialistus, bet daugiausia šaltkalvius, statybininkus, mūrininkus siūlo mūsų darbdaviai šiandien“, –  nurodė jis.

Anot A. Šešelgio, kol kas dar yra sudėtinga įvertinti, kiek darbo pasiūlymų galėtų sudominti pabėgėlius ir ar jų kvalifikacija atitiks darbdavių lūkesčius. Jis taip pat pabrėžė, jog spekuliacijos, kad darbdaviai bus linkę priimti pigesnę atvykėlių darbo jėgą ir atleisti esamus darbuotojus „nėra rimtos“.

„Dabar gali atrodyti, kad darome daug tuščių žingsnių, bet jie gali būti labai vertingi ateityje. Mes esame labai dėkingi tiems žmonėms, kurie teikia pasiūlymus“, – pabrėžė viceministras.

Kaip anksčiau nurodė minsiterija, Darbo biržos atstovai jau praėjus savaitei po pabėgėlių atvykimo vertins jų kvalifikaciją ir tinkamumą darbo rinkai, padės ieškoti darbo konkrečioje savivaldybėje. Tai darys specialiai apmokyti specialistai Ruklos Pabėgėlių priėmimo centre.

Europą krečiant migracijos krizei, Lietuva įsipareigojo per artimiausius dvejus metus šalyje priimti apie 1105 pabėgėlius iš Sirijos, Irako ir Eritrėjos.