Verslas

2020.05.06 22:34

Darbo teisės specialistai rekomenduoja neskubėti grįžti į biurus, o darbdaviams – pasiruošti

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.06 22:34

Laisvinamos sąlygos darbui biuruose bei kitose įstaigose. Darbovietėse turės būti užtikrinamas darbuotojų ir klientų saugumas – pakankamas atstumas, patalpų dezinfekcija ir tinkamos apsaugos priemonės. Darbo teisės specialistai rekomenduoja neskubėti – darbdaviams teks pasiruošti numatytoms sąlygoms, o darbuotojams išlikti sąmoningiems.

Tačiau darbą namuose prisipratinę darbuotojai mano, kad ateityje gali keistis pats darbo pobūdis, mat darbdaviai pamatė, kad darbas tinkamai atliekamas gali būti ir nuotoliniu būdu.

Panorama. Lietuva ragina Minską stabdyti Astravo elektrinės paleidimo darbus ir nedelsiant priimti tarptautinių ekspertų grupę (su vertimu į gestų k.)

Vienkrypčiai koridoriai, apibrėžtos zonos aplink stalą, perregimi atitvarai, kiekvienam atėjusiam matuojama temperatūra. Taip ateityje gali atrodyti įprasta darbo diena biure. Baiminantis antros koronaviruso bangos, specialistai svarsto, kaip pritaikyti įprastą darbo ritmą prie neįprastų gyvenimo sąlygų. Tarptautinė JAV nekilnojamojo turto kompanija sukūrė tam pritaikytą darbo biure pavyzdį.

Prie pasikeitusių sąlygų tenka taikytis ir Lietuvos bendrovėms. Pavyzdžiui, komunikacijų bendrovės biuras Vilniuje dabar kasdien valomas ir dezinfekuojamas. Kol kas jis dar apytuštis, bet švelnėjant karantino sąlygoms gali po truputį pilnėti.

„Pirma ir svarbiausia taisyklė – paklausti pats savęs, ar tikrai tau reikia čia grįžti, tai vienas dalykas, kaip mes ir sakėme – grįžti kol kas kviečiame tik tuos žmones, kurie tikrai negali, neturi sąlygų dirbti iš namų“, – teigia „Tele2“ komunikacijos vadovas Andrius Baranauskas.

Šiame biure leidžiama grįžti tik ketvirtadaliui darbuotojų, bet net ir trečiadienį į darbo vietą atėjo dešimtadalis darbuotojų.

Prie nuotolinio darbo prisitaikė ir vilnietis Tomas Pūtys. Darbovietėje, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje, jis nebuvo kone tris mėnesius.

„Turbūt visai savotiškas patyrimas ir aš pats asmeniškai tai tikrai tą teigiamai vertinčiau. Ir manau, kad tai visai patrauklu, tampi gerokai atsakingesnis už laiko planavimą. Ypatingai turbūt tai pasijuto ir susitikimų atveju, jie turbūt tapo gerokai produktyvesni“, – sako T. Pūtys.

Jo teigimu, ateityje darbdaviai turės reaguoti į susidariusią situaciją ir priimti sprendimus, kurie tiktų ir jiems, ir darbuotojams.

„Aš tai turbūt būčiau už tai, kad pasinaudotume šita galimybe ir dirbtume nuotoliniu būdu, bet kaip ir minėjau prieš tai – mano supratimu, tas toks mišrus modelis turbūt būtų sveikiausias variantas“, – pastebi T. Pūtys.

Pasak psichologo Pauliaus Rakštiko, darbas per karantiną išmokė darbuotojus ir darbdavius, kad darbą galima organizuoti lanksčiai.

„Lengviau turbūt bus grįžti tiems, kuriems buvo sunku namuose arba buvo kitų žmonių, vaikų ir kam buvo galbūt intensyvus tas gyvenimo tempas, tiems, kam trūko to kontakto. Tie, kas atrado naujas naudas tame darbe namuose, jie galbūt galvos, kaip išlaikyti tokį darbo ritmą“, – pastebi psichologas.

Švelnėjant karantino sąlygoms, Vyriausybė pamažu leidžia grįžti darbuotojams į biurus. Toliau dirbti nuotoliniu būdu ar grįžti į darbovietę, spręs pačios įstaigos.

„Tikrai darbdaviams labai daug klausimų kyla, kaip padaryti ir kaip tas rekomendacijas įgyvendinti. Ne visi darbdaviai turi tokią galimybę. Tai darbdaviams tikrai tai yra galvos skausmas, nes vienų ofisai dideli ir galbūt jie gali atstumą išlaikyti, kitų ofisai mažesni ir žmonės glaudžiau vienas šalia kito dirba“, – sako darbo teisės specialistė Rūta Didikė.

Specialistai kartoja – svarbiausias išlieka kiekvieno darbuotojo saugumas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.