Naujienų srautas

Verslas2020.05.06 14:47

Apdovanoti žada ne tik pensininkus: Seimui pritarus, 200 eurų per mėnesį pusę metų gautų ir nedirbantys studentai

Seime priėmus nutarimą, kad darbo ieškantiems žmonėms būtų mokama laikinoji darbo paieškos išmoka, ja pasinaudoti galėtų ir studentai, užsiregistravę į Užimtumo tarnybą. Į tai dėmesį Seimo socialinių reikalų ir darbo komitete atkreipė „valstietis“ Tomas Tomilinas.

Tokią galimybę patvirtino ir socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Tokia situacija susidaro dėl praėjusiais metais priimto Konstitucinio Teismo nutarimo, kuris pripažino, kad bedarbiai studentai turėtų gauti teisę įgyti bedarbio statusą ir, esant reikiamam darbo stažui, pretenduoti į nedarbo socialinio draudimo išmoką.

Savo „Facebooko“ paskyroje Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas T. Tomilinas atkreipė dėmesį, kad sunkiomis karantino sąlygomis neapsaugoti yra ne tik pensininkai, bet ir studentai.

„Daug kalbama apie pensininkus, tačiau pagrindinės priemonės yra skiriamos verslui, apsaugai nuo nedarbo, šeimų teisei į papildomus vaiko pinigus ir socialinę paramą. Čia galima pateikti studento pavyzdį. Neturintis darbo studentas šiandien nėra apsaugotas, jei neturi pasiturinčių tėvų. Įvedus minėtą laikiną išmoką, jis turės teisę į 200 eurų vertės darbo paieškos sumą“, – rašė T. Tomilinas.

Parlamentaro tvirtinimu, pandemijos sukelta krizė suteikia unikalų šansą atsikratyti įsitikinimo, kad viskas priklauso nuo asmens pastangų.

„Kartais aplinkos reakcija į pagalbos prašymą negatyvi, įtari. Bet istorija mus moko, kad anksčiau ar vėliau turėsime išmokti ieškoti pagalbos ir ją suteikti prašantiems“, – nurodė T. Tomilinas.

Seimo narys atkreipia dėmesį, kad dirbantis studentas jau yra tapęs normaliu reiškiniu, todėl tampa normalu, kad atsiranda ir kita sąvoka – „studentas bedarbis“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė LRT.lt patvirtino, kad siūlomas projektas suteiktų galimybę darbo paieškos išmoką gauti ir studentams, užsiregistravusiems Užimtumo tarnyboje.

Kaip primena ministro patarėja, Konstitucinis Teismas dar praėjusių metų lapkritį priėmė nutarimą, kad Užimtumo įstatymo nuostatos, pagal kurias nuolatinės formos studijų programų studentai netenka teisės į nedarbo išmoką, prieštarauja Konstitucijai.

Dėl šios priežasties Seime buvo priimti įstatymo pakeitimai. Tačiau nedarbo išmoką galėjo gauti tik tie studentai, kurie turėjo sukaupę reikiamą darbo stažą. Kiti, stažo neturintys, galėjo registruotis Užimtumo tarnyboje, tačiau nedarbo išmoka jiems nebūtų skirta.

Pagal šiuo metu siūlomą Užimtumo įstatymo pakeitimą vadinamąją darbo paieškos išmoką gautų ir tie studentai, kurie užsiregistravo Užimtumo tarnyboje, bet stažo sukaupti nespėjo.

„Laikinoji darbo paieškos išmoka bus skiriama visiems bedarbiams. Absoliučiai visiems. Jeigu studentas nėra sukaupęs tinkamo stažo nedarbo išmokai, bet jis šiuo metu yra registravęsis kaip bedarbis, jis galėtų gauti laikinąją darbo paieškos išmoką. Jeigu jis turi sukaupęs reikiamą stažą nedarbo socialinio draudimo išmokai, bet, pavyzdžiui, jos mokėjimas jau yra pasibaigęs, jis irgi gautų tą laikinąją darbo paieškos išmoką“, – sakė E. Samoškaitė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad, norint gauti darbo paieškos išmoką, taip pat svarbu nedalyvauti jokiose darbo rinkose priemonėse. Tokiomis, pavyzdžiui, gali būti laikomi įvairūs mokymai ar kursai.

„Jeigu yra kokie nors mokymai, kvalifikacijos kėlimas, žmogus automatiškai nepatenka, jis tada yra kaip iš dalies užimtas asmuo. Be to, ta laikinoji darbo paieškos išmoka yra laikina. Tai ji įvedama šiuo sunkiu laikotarpiu ir būtų mokama iki 6 mėn., bet ne ilgiau nei iki 2020 m. gruodžio 31 d.“, – akcentavo E. Samoškaitė.

Paklausta, ar tokiu atveju negali kilti rizika, kad sistema bus piktnaudžiaujama ir kaip bedarbiai ims registruotis net ir tie, kurie darbo neieškotų, E. Samoškaitė tvirtino, kad studentai šiuo atveju vertinami taip pat, kaip ir nestudijuojantys asmenys.

„Jeigu jie yra bedarbiai ir nedalyvauja kitose priemonėse, jie yra kaip ir kiti žmonės – tiesiog bedarbiai“, – teigė E. Samoškaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi