Verslas

2020.05.06 12:33

Europos Komisija paskelbė prognozę: Lietuvos ekonomika šiemet smuks 7,9 proc.

LRT.lt2020.05.06 12:33

Europos Komisija (EK) šiandien paskelbė atnaujintas trumpojo laikotarpio makroekonomines prognozes – numatoma, kad šiais metais dėl COVID-19 pandemijos Lietuvos ekonomika trauksis, o 2021 metais atsigaus. EK nuomone, mūsų šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) 2020 metais sumažės 7,9 proc., o 2021 metais išaugs 7,4 proc., rašoma ministerijos pranešime.

„Europos Komisijos makroekonominės prognozės yra artimos šių metų balandžio mėnesį Finansų ministerijos parengtam ekonominės raidos scenarijui, numatančiam, kad 2020 metais tikėtinas didesnis nei 7 proc. BVP nuosmukis.

Siekdami sušvelninti pandemijos padarinius Lietuvos ekonomikai, taikome ekonomikos skatinimo priemonių planą, kurio svarbą ekonomikos atsigavimui įvertino ir Europos Komisija. Visi tikimės mūsų šalies ekonomikos atsigavimo jau ateinančiais metais“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

EK prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika didžiausią žalą patirs antrąjį šių metų ketvirtį, o trečiąjį ketvirtį laukiamas spartus atsigavimas. Vidaus paklausą šiemet neigiamai veiks sumažėjusios namų ūkių pajamos ir ribotos skolinimosi galimybės. Eksporto atsigavimas priklausys nuo Šiaurės Europos valstybių ekonominės raidos. Lietuvos ekonomikos atsigavimą skatins Vyriausybės priimtas ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimas.

Karantinas labiausiai paveiks paslaugų sektoriaus darbuotojus, ypač savarankiškai dirbančiuosius asmenis. Siekdama išsaugoti darbo vietas, Vyriausybė mokės subsidijas įmonėms, kurios išlaikys savo darbuotojus karantino metu ir po jo. Atsižvelgdama į tai EK tikisi, kad nedarbo lygis 2020 metais išliks vienaženklis ir sudarys 9,7 proc., o 2021 metais jis sumažės iki 7,9 proc.

Infliacija 2020 metais sumažės iki 0,8 proc. EK nuomone, vartojimo prekių ir paslaugų kainos augs lėčiau nei pastaraisiais metais dėl mažesnio spaudimo darbo užmokesčiui ir pigesnių energijos prekių. 2021 metais infliacijos tempas sudarys 1,5 proc.

EK vertinimu, fiskalinio stimulo plano įgyvendinimas ir automatinės stabilizavimo priemonės padidins valdžios sektoriaus deficitą iki 6,9 proc. BVP. Valdžios sektoriaus skola padidės iki 48,5 proc. BVP. 2021 metais numatoma, kad valdžios sektoriaus deficitas sumažės iki 2,7 proc. BVP, tačiau skolos santykis su BVP iš esmės nesikeis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.