Verslas

2020.05.06 12:24

Į Astravo AE atgabentas branduolinis kuras

BNS2020.05.06 12:24

Į Astravo atominę elektrinę atgabentas branduolinis kuras pirmajam reaktoriui, trečiadienį pranešė Baltarusijos energetikos ministerija.

„Į Baltarusijos AE statybos aikštelę atvyko branduolinį kurą atgabenęs sąstatas“, – teigiama pranešime.

Jame pažymima, jog „užtikrinta jėgainės patalpų, įrangos, sistemų ir elementų būtina techninė parengtis, personalas parengtas saugiam šviežio branduolinio kuro tvarkymui“.

„Pagal techninį reglamentą Baltarusijos AE specialistai kartu su generaliniu rangovu užtikrins kuro priėmimą ir įvedimo kontrolę“, – praneša ministerija.

Kaip jau buvo skelbta Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas („Gosatomnadzor“) praėjusio mėnesio pabaigoje išdavė Astravo AE leidimą priimti šviežią branduolinį kurą pirmajam reaktoriui.

„Gosatomnadzor“ Astravo AE parengtį branduolinio kuro priėmimui tikrino vasario-kovo mėnesiais.

Balandžio viduryje Baltarusijos energetikos ministras Viktoras Karankevičius pranešė, jog Astravo AE pirmojo reaktoriaus „fizinis įjungimas“ numatytas liepos mėnesį, o prijungimas prie Baltarusijos energetikos sistemos – „kažkuriuo metu tarp rugsėjo ir spalio“.

Priežasčių, dėl kurių teko dar kartą atidėti pirmojo reaktoriaus įjungimą, V. Karankevičius nenurodė.

Pirmosios branduolinės jėgainės Baltarusijoje įjungimas jau daug kartų buvo atidėliojamas. Pagal pradinius Astravo AE projekto planus, pirmasis iš dviejų reaktorių turėjo pradėti veikti 2018-ųjų lapkritį, bet tai buvo nukelta į praėjusių metų vidurį, po to – į rudenį, vėliau – į šių metų sausį. Neilgai trukus terminas buvo išplėstas iki antrojo šių metų ketvirčio pradžios.

Antrasis branduolinės jėgainės reaktorius būtų įjungtas praėjus maždaug vieneriems metams nuo pirmojo reaktoriaus veiklos pradžios.

Astravo AE stato Rusijos valstybinė branduolinės energetikos korporacija „Rosatom“. Jėgainė turės du rusiško VVER projekto reaktorius, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų. Jėgainės statyba finansuojama Rusijos valstybine paskola.

Premjeras siūlo kuo greičiau susitarti dėl Astravo AE elektros

Premjeras Saulius Skvernelis siūlo susitarti, kad politinė trijų Baltijos šalių deklaracija dėl Baltarusijos Astravo atominės elektrinės pagamintos elektros boikoto būtų įtvirtinta iki gegužės pabaigos.

Anot jo, negalima delsti Baltijos šalių saugumo kaina ir visos trys valstybės turi bendrą interesą riboti nesaugios ir nešvarios elektros importą.

„Mano prašymas – pademonstruokime vienybę, nebesiųskime Europos institucijoms skaldančių signalų ir, patobulinę esamą modelį, susitelkime į premjerų aukščiausiu lygiu prižiūrimą projekto įgyvendinimą, laikantis jau ne kartą sutartų terminų“, – pranešime cituojamas S. Skvernelis.

Nuotoliniame susitikime su Latvijos ir Estijos premjerais Krišjaniu Karinšu ir Juriu Ratu trečiadienį sutarta trijų šalių energetikos ministrams pavesti, kad sprendimai būtų rasti artimiausiu metu.

Balandžio pradžioje prezidentas Gitanas Nausėda pokalbyje su Baltijos šalių vadovais užsiminė, kad politinėje deklaracijoje dėl Astravo elektros nepirkimo dalyvauja Lietuva ir Estija, tačiau dar trūksta Latvijos ministro parašo.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas balandžio pabaigoje sakė BNS besitikintis, jog svarbų vaidmenį pasirašant susitarimą atliks Europos Komisija. Pasak jo, derybos tarp trijų šalių iš esmės baigtos, o kitas etapas – užbaigti pasirašymo procedūras.

Ministro teigimu, aukšto lygio derybos truko nuo 2019 metų rudens iki šių metų vasario. Anot jo, galutinai neužbaigus, „rizikuotumėme negatyviomis pasekmėmis mūsų bendriems projektams, tokiems, kaip sinchronizacija“.

Latvijos vyriausybė vasarį atidėjo sprendimą, ar patvirtinti bendrą Baltijos šalių poziciją dėl elektros importo iš Astravo AE. Pernai Ryga skelbė, kad Lietuvai nutraukus elektros prekybą su Baltarusija, ji perkels ją ties Latvijos siena.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt