Verslas

2020.05.06 11:57

Netrukus Vyriausybė svarstys ketvirtąjį karantino švelninimo etapą: kokie pokyčiai mūsų lauktų ir nuo kada

Aiškėja ketvirtojo karantino švelninimo etapo gairės. Jau nuo pirmadienio žadama leisti mokytis vairuoti, o nuo gegužės 18 d. – atnaujinti ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymo įstaigų veiklą, odontologijos paslaugų veiklą, renginius iki 30 žmonių lauke. Karantiną siūloma pratęsti iki gegužės 31 dienos.

Sveikatos apsaugos ministerija Seime užregistravo teisės akto projektą dėl ketvirtojo karantino švelninimo etapo. Jam trečiadienį dar turės pritarti Vyriausybė.

Vyriausybė svarstys siūlymą nuo gegužės 11 dienos leisti atvykti į Lietuvą asmenims iš Latvijos ir Estijos, netaikant 14 dienų saviizoliacijos. Taip pat atvykti į Lietuvą galėtų ir asmenys iš kitų Europos Sąjungos valstybių, atvykstantys darbo, verslo ar studijų reikalais. Pastariesiems, išskyrus asmenis atvykstančius iš Lenkijos, izoliacija būtų taikoma.

Siekiant išvengti spūsčių Lietuvos–Latvijos bei Lietuvos–Lenkijos pasieniuose, praplėsti asmenų ar jų automobilių atvykimo į Lietuvą Būtingės–Rucavos, Smėlynės–Medumi, Lazdijų–Aradninkų punktais.

Taip pat rengiamasi numatyti, kad į Lietuvą galėtų kursuoti keltai maršrutais tarp Kylio–Rostoko–Travemiundės ir Klaipėdos, kai nėra vykdomas keleivių įlaipinimas tarpiniuose uostuose, o persėdimo į kitą keltą tarpiniame uoste metu užtikrinamas minimalus kontaktas su pašaliniais asmenimis. Šios nuostatos taip pat įsigaliotų gegužės 11 dieną.

Vyriausybė taip pat švelnins reikalavimus dėl apsauginių kaukių devėjimo viešosiose vietose. Siūloma ribojimo netaikyti maudantis paviršiniuose vandens telkiniuose ar užsiimant vandens sportu ir pramogomis.

Žadama leisti vykdyti ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų veiklą

Siūloma jau nuo pirmadienio (gegužės 11 d.) leisti organizuoti visų transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminus bei praktinius mokymus visų rūšių transporto priemonėmis. Iki šio buvo leidžiami tik jūrininkų bei motociklininkų praktiniai vairavimo mokymai.

Nuo gegužės 18 d. žadama leisti vykdyti ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymo įstaigų veiklą. O nuo gegužės 11 d. užsienio kalbos lygio mokėjimo vertinimo egzaminus (įskaitas) asmenims, stojant į užsienio aukštąsias mokyklas, jeigu egzamine dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų bei užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei 2 m atstumas tarp asmenų.

Jau po dviejų savaičių siūloma leisti lankytis sporto klubuose privačiose treniruotėse. Tiesa, jas privalės vesti fizinio aktyvumo ar aukšto meistriškumo sporto instruktorius ar fizinio aktyvumo specialistas, o pratybose dalyvauti ne daugiau nei 6 asmenys, išskyrus artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus (nuo gegužės 18 d.).

Iki šiol aukšto meistriškumo sporto veikla sportininkams buvo leidžiama tik atviruose sporto paskirties inžineriniuose statiniuose. Tačiau nuo gegužės 18 d. siūloma leisti sportininkų aukšto meistriškumo sporto pratyboms ir vidaus patalpose, jeigu visais atvejais užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei 10 metrų atstumas tarp asmenų ir (ar) asmenų grupių (nuo gegužės 18 d.).

Jau nuo gegužės 18 dienos žadam leisti atnaujinti veiklą visoms grožio paslaugoms: kūno priežiūros, soliariumo, tatuiravimo, papuošalų vėrimo ir kitoms. Iki šiol veiktą vykdyti galėjo kirpyklos, nagų priežiūros salonai.

Žadama atnaujinti ir renginius lauke, kai renginyje dalyvauja ne daugiau nei 30 dalyvių ir užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei 2 metrų atstumas tarp asmenų (nuo gegužės 18 d.)

Iki šiol buvo draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai, išskyrus su tam tikrais apribojimais renginius automobiliuose.

Siūloma leisti lankyti ir pacientus: gydančio gydytojo leidimu ir sveikatos priežiūros įstaigos vadovo nustatyta tvarka. Taip sudaroma galimybė vyrams dalyvauti gimdyme (nuo gegužės 18 d.).

Pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose veikla vis dar bus draudžiama veikla.

Gera žinia ir tiems, kuriems reikia odontologijos paslaugų. Odontologijos salonų veiklą leista atnaujinti nuo gegužės 18 d. Iki šiol veikė tik kai kurie odontologijos salonai, o juose buvo galima aptarnauti tik tuose pacientus, kurie turėjo didelių nusiskundimų.

Odontologijos paslaugų teikimas buvo ribojamas dėl itin didelės rizikos užsikrėsti COVID–19.

Jie pritars Vyriausybė, nuo ketvirtadienio (gegužės 7 d.) bus leidžiama plaukioti mažaisiais, pramoginiais, sportiniais, asmeniniais, tradiciniais laivais ir kitais plūduriuojančiais įrenginiais ar priemonėmis, didesnes nei 2 asmenų grupes, išlaikant atstumą tarp šių asmenų bei užtikrinant būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.

Tai pat siūloma, kad darbas viešajame sektoriuje būtų organizuojamas ir klientai aptarnaujami užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu nustatytas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmens apsaugos priemonėmis sąlygas arba nuotoliniu būdu (nuo gegužės 18 d.).

Nutarimo projektu karantiną siūloma pratęsti iki gegužės 31 dienos. Tai būtų ilgiausias laikotarpis, kuriam Vyriausybė pratęstų karantiną. Iki šiol jis buvo tęsiamas po dvi savaites.