Verslas

2013.02.12 10:28

TVF: Lietuvos valdžios surenkamos pajamos – per mažos

Pirmadienio rytą su premjeru Algirdu Butkevičiumi susitikę Tarptautinio valiutų fondo (TVF) misijos atstovai giria Lietuvos ekonomikos atsigavimo tempus po krizės, tačiau pastebi, kad visgi Lietuvoje perskirstoma mažiausiai pajamų, palyginus su bendru vidaus produktu (BVP), Europos Sąjungoje.

Pirmadienio rytą su premjeru Algirdu Butkevičiumi susitikę Tarptautinio valiutų fondo (TVF) misijos atstovai giria Lietuvos ekonomikos atsigavimo tempus po krizės, tačiau pastebi, kad visgi Lietuvoje perskirstoma mažiausiai pajamų, palyginus su bendru vidaus produktu (BVP), Europos Sąjungoje.

Misijos vadovė Julie Kozack po susitikimo su ministru pirmininku teigė, kad pirmojo vizito šiais metais metu misija pastebėjo, kad Lietuvos ekonomikoje matomas labai aiškus progresas po 2008–2009 m. krizės.

„Ekonomikoje buvo padaryta daug pakeitimų, ekonomikos pažeidžiamumo sumažinimas. Matome, kad ekonomika atsigauna ir toliau bus atsigavimo stadijoje 2013 m., – kalbėjo TVF atstovė. – Taip pat matome, kad mažėja infliacijos augimo tempai. Buvęs labai didelis nedarbas irgi mažėja. Tai yra teigiami ženklai ekonomikoje“.

Tačiau J. Kozack pabrėžė, kad Lietuvoje vis dar yra tam tikrų rizikų – išorinės (situacija Europos Sąjungoje) ir vidinės. „Atsigavimui svarbu, ar Lietuva pritrauks tiek investuotojų, kiek jų reikia tolimesniam augimui“, – kalbėjo ji.

TVF misija pateikė Vyriausybei pasiūlymus, tarp kurių šaliai siūloma perskirstyti daugiau pajamų.

„Lietuvos surenkamų pajamų ir BVP santykis yra mažiausias ES ir mes matome, kad yra erdvės surinkti daugiau pajamų“, – teigė J. Kozack.

Patarė, kaip skatinti investicijas

Kalbėdama apie bankinį sektorių, ekspertė teigė, kad bankinė sistema yra likvidi, tačiau blogų paskolų lygis vis dar aukštas, nors ir po truputį mažėja.

„Tai įspėja ir toliau būti budriems bankinėje sistemoje. Matėme, kad per krizę ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje reikėjo labai budraus priežiūros mechanizmo“, – pridėjo viešnia. Pasak jos, taip pat svarbu, kad kredito įstaigos vėl pradėtų kredituoti verslą ir privačius asmenis. Žinoma, nebe tokiu lygiu kaip prieš krizę.

TVF misija Lietuvą giria ir už konkurencingumo išlaikymą – eksportas bei konkurencingumas auga.

„Mes nenorime, kad šie pranašumai dingtų, todėl reikia toliau mažinti nedarbą, turėti produktyvią ir gerai paruoštą darbo jėgą bei skatinti investicijas“, – apibendrino J. Kozack.

Patardama, kaip skatinti investicijas Lietuvoje, viešnia teigė, kad būtina sumažinti verslui administracinę naštą, palengvinti teritorinį planavimą.

Žurnalistams pasiteiravus, kaip TVF vertina Lietuvos ryžtą siekti euro 2015 m., J. Kozack teigė, kad jei Lietuva to sieks ir sugebės atitikti kriterijus, tai euro įsivedimas šaliai turėtų atnešti teigiamų rezultatų.

A. Butkevičius: laukia radikalūs pokyčiai teritoriniame planavime

Premjeras A. Butkevičius, komentuodamas TVF atstovės žodžius, teigė, kad siekiant euro įsivedimo daugiausia bėdų gali kilti su infliacija.

„Mums didžiausia grėsmė yra infliacijos suvaldymas ir reikės nepaprastai atsakingai elgtis Seime, ypač svarstant 2014 m. biudžetą. Taip pat labai atsakingai reikės elgtis žiūrint į pateiktas pataisas, kurios numatytos priimant įvairiausias lengvatas. Taip pat apžvelgta ekonominė padėtis ES, kokią ji įtaką gali daryti mūsų eksportui. Buvo kalbama ir apie energetikos sektoriuje esančias globalias problemas, nes ir naftos kainos pokyčiai gali turėti įtaką infliacijos pokyčiams“, – susitikimą su TVF misija apibendrino ministras pirmininkas.

Pasak jo, nerimą kelia TVF pastebėjimas, kad Lietuva per viešuosius finansus lyginant su BVP perskirsto mažiausia.

„Čia didžiulis mums iššūkis. Ir tai ne vien mokesčių reforma gali išspręsti šitą problemą, bet reikia kovoti visomis priemonėmis su šešėline ekonomika“, – teigė premjeras.

Atsakydamas į žurnalistų klausimą, kaip bus gerinama investicinė aplinka, premjeras teigė, kad Aplinkos ministerija jau yra paruošusi Aplinkos planavimo įstatymo pataisas, kurios palengvins verslui investicinius planus.

„Tai bus radikalūs pokyčiai teritorinio planavimo darbuose. Tikimės, kad projektas bus įregistruotas kovo mėnesį“, – sakė jis.

TVF Europos departamento misija į Lietuvą atvyksta kas pusmetį. Misijai vadovauja Julie Kozack. TVF ekspertai vizito metu išanalizuoja šalies makroekonominę būklę, ūkio raidą, finansų sektoriaus situaciją bei apžvelgia, kaip įgyvendinamos biudžeto ir socialinės politikos priemonių įgyvendinimas.

Lietuva prie TVF, kuriai priklauso 187 šalys, prisijungė 1992 metais.