Verslas

2020.05.05 16:45

Seimo nariams užkliuvo už prezidento didesnis Lietuvos banko vadovo atlyginimas, siūlo jį mažinti 3 tūkst. eurų

papildyta Lietuvos banko komentaru, 17.08
Jonas Deveikis, LRT.lt2020.05.05 16:45

Seime užregistruotas įstatymo projektas, kuriame siūloma penktadaliu mažinti Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko Vito Vasiliausko atlyginimą, kuris šiuo metu gali siekti apie 12 tūkst. eurų popieriuje (apie 7260 eurų į rankas). Idėjos autorius, parlamentaras Kęstutis Glaveckas tikina, kad per pastaruosius 10 metų LB vadovo atlyginimas augo kone 3 kartus bei šiuo metu yra didesnis už prezidento atlyginimą, kuris siekia 5 756 eurų į rankas. 

Liberalas K. Glaveckas kartu su kitų frakcijų nariais Seime užregistravo įstatymo projektą, kuriame siūloma Lietuvos banko vadovui Vitui Vasiliauskui penktadaliu sumažinti atlyginimą.

Tai padarius, kartu mažėtų ir Lietuvos banko valdybos narių atlyginimai, kadangi jie negali viršyti 90 proc. valdybos pirmininko atlyginimo dydžio.

Įstatymas užregistruotas argumentuojant tuo, kad juo siekiama visuomenės pajamų gavimo ir paskirstymo solidarumo, kuris aktualus valstybei bandant įveikti COVID–19 sukeltos ekonominės krizės pasekmes.

Įstatymo projekte pažymima, kad vidutinis Lietuvos banko valdybos nario darbo užmokestis 2020 m. kovo mėnesį (neatskaičius mokesčių) sudarė 10 994 eurų, o pirmininko alga gali sudaryti daugiau kaip 12 tūkst. eurų, kai dar 2011 m. šis dydis sudarė apie 5 705 eurų (19 700 litų) iki mokesčių. Taip pat pažymima, kad šalies prezidento alga yra 5 756 eurų, atskaičius mokesčius.

Atsižvelgiant į tai, siūloma nustatyti mažesnį Lietuvos banko valdybos pirmininko atlyginimą, kuris būtų lygus keturiems (dabar – penkiems) piniginio tarpininkavimo įstaigų darbuotojų vidutiniams mėnesiniams darbo užmokesčiams, skelbiamiems Lietuvos statistikos departamento.

Taip pat norima, kad už 15 proc. Lietuvos banko vadovo darbo užmokesčio dalį, kuri yra skiriama papildomai LB vadovo atstovavimo šalyje ir užsienyje išlaidoms finansuoti kas mėnesį, reikėtų atsiskaityti. Toks siūlymas užregistruotas dėl to, kaip teigia K. Glaveckas, kad iki šiol už šias išlaidas atsiskaityti nereikėdavo.

Tikina, kad LB vadovo atlyginimas per 10 metų didėjo 3 kartus

Susisiekus su K. Glavecku, LRT.lt jis teigė, kad 2008 m. prasidėjus finansų krizei, tuometinis Lietuvos banko vadovas Reinoldijus Šarkinas atlyginimą susimažino nuo 6 iki 5 piniginio tarpininkavimo įstaigų darbuotojų vidutiniams mėnesiniams darbo užmokesčiams siekiančio atlyginimo, todėl tai galėtų padaryti ir V. Vasiliauskas.

„Mano supratimu, Lietuvos banko vadovo atlyginimas per 10 metų padidėjo beveik 3 kartus. Jis yra du kartus didesnis nei prezidento alga. Ieškant solidarumo, supratimo, būtų protinga sumažinti Lietuvos banko valdybos pirmininko atlyginimą bent jau viena padala, o tai prilygtų apie 3 tūkst. eurų. Taip pat reikia 15 proc. siekiančias reprezentacines išlaidas padaryti atsiskaitomomis, kad už jas būtų atsiskaitoma, o ne pridedama prie algos kaip priedas “, – sako įstatymo projekto iniciatorius K. Glaveckas.

Jo pasiteiravus, ar ir Seimo nariams solidarizuojantis nereikėtų susimažinti atlyginimų, K. Glaveckas nuo tiesioginio atsakymo susilakė, tačiau pridūrė, kad Seimo nariai tiek neuždirba.

Kokius atlyginimus gauna Seimo nariai? Apie 2,8 tūkst. eurų popieriuje, bet ne 14 tūkst. eurų. Prezidentas gauna 5,7 tūkst. eurų į rankas. O premjeras – 5,7 tūkst. eurų, bet ne 14 tūkst. eurų.

„Kokius atlyginimus gauna Seimo nariai? Apie 2,8 tūkst. eurų popieriuje, bet ne 14 tūkst. eurų. Prezidentas gauna 5,7 tūkst. eurų į rankas. O premjeras – 5,7 tūkst. eurų, bet ne 14 tūkst. eurų. Aš sutinku, kad Lietuvos banko vadovas eina atsakingas pareigas, tačiau šiuo laikotarpiu, kada laukia didžiulis išbandymas ir kada mes pjovėme algas 2009 m., o dabar nepjauname, tai bent tie, kurie gauna didžiules algas, galėtų susimažinti bent penktadaliu ar ketvirtadaliu atlyginimą, “, – įsitikinęs K. Glaveckas.

Su Lietuvos banko vadovu V. Vasiliausku LRT.lt susisiekti nepavyko.

LRT.lt primena, kad 2017 m. pasirodžiusioje „Bloomberg“ publikacijoje rašoma, kad LB vadovo V. Vasiliausko atlyginimas yra mažiausias tarp Europos šalių centrinių bankų vadovų, o jo atlyginimas iki mokesčių siekia 89 tūkst. eurų per metus (2020 m. ši suma galėtų būti padidėjusi iki 144 tūkst. eurų). Didžiausią atlyginimą tarp euro zonos šalių centrinių bankų vadovų tuo metu gavo Belgijos centrinio banko vadovas – 481 tūkst. eurų

Lietuvos bankas: iniciatyvos nevertinsime ir nekomentuosime

Lietuvos banko Komunikacijos departamento direktorė Aistė Almanaitė LRT.lt teigia, kad LB tokios Seimo narių iniciatyvos nevertins ir nekomentuos.

„Norime tik atkreipti dėmesį, kad dėl Lietuvos banko įstatymo pakeitimo būtų privalu konsultuotis su Europos Centriniu Banku“, – sako LB atstovė.

Taip pat pažymima, kad Lietuvos banko valdybos pirmininko ir valdybos narių darbo užmokesčio nustatymo tvarka apibrėžta Lietuvos banko įstatyme, kuriame nurodyta, kad Lietuvos banko valdybos pirmininko atlyginimas lygus penkiems piniginio tarpininkavimo įstaigų darbuotojų vidutiniams mėnesiniams darbo užmokesčiams, skelbiamiems Lietuvos statistikos departamento.

„Ta formulė reiškia, kad atlyginimas susietas su nurodytu dydžiu ir tiesiogiai priklauso nuo vidutinio darbo užmokesčio rinkoje“, – pažymi A. Almanaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.