Verslas

2015.10.23 16:04

„Financial Times“: Maskvoje – sunkios pagirios po Krymo aneksijos

DELFI.lt2015.10.23 16:04

Augančios kainos, atlyginimų mažinimai ir prarandamos darbo vietos verčia rusus blaiviai pažvelgti į realybę.  

Dėl naftos kainų griūties ir Vakarų sankcijų padarinių gyvenimas Maskvoje tapo sunkus. Per pastaruosius du dešimtmečius Rusijos sostinė įgavo įmantresnį europietiškos sostinės veidą, rašo zn.ua.

Vis dėlto šis blizgesys slepia gilų liūdesį ir neviltį.

Apie tai „Financial Times“ rašo Guy Hazanas pridurdamas, kad, nepaisant pagerėjusio išorinio vaizdo, Maskvoje gyvena 12 milijonų žmonių, kurie taip ir nepasikeitė.

Euforija po agresyvaus Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio užėmimo praėjo palikdama po savęs karčias pagirias. Šalį apėmęs nuosmukis, prasidėjęs dėl naftos kainų smukimo ir Vakarų sankcijų. Daug žmonių neteko darbo vietų.

„Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusią savaitę pareiškė, kad krizė pasiekė savo dugną, tačiau žmonės, su kuriais bendravau, juo netiki“, – teigia apžvalgininkas.

G. Hazanas papasakojo apie susitikimą su drauge iš Maskvos, kurią jis pavadino Lena. Ji dirba dizainere, o užsakymų gauna vis mažiau. Rublio nuvertėjimas stipriai smogė per jos kišenę, JAV dolerio atžvilgiu rublio vertė smuko perpus.

„Financial Times“ apžvalgininkas prisimena 1999 m. krizę, kai Rusijos nacionalinės valiutos vertė staigiai krito. Tada Lena neteko reikšmingos savo pajamų dalies, tačiau vėliau sekusius kelerius metus dėl augančių naftos kainų Rusijos ekonomika sparčiai augo.

Lenos pajamos taip pat išaugo, tačiau dabar, moters teigimu, situacija ir vėl smuko iki lygio, kuris buvo prieš šešiolika metų. 1999 m. Lena buvo jaunesnė ir lengviau galėjo prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų. Dabar moteris tikina jaučianti nuovargį.

„Šioje šalyje niekada niekas nepasikeis“, – patikino Lena pridurdama, kad vis dėlto yra patriotė ir myli Rusiją.

„Šis pokalbis privertė mane suvokti pasikeitimų Maskvoje trapumą ir paviršutiniškumą. Už išorinio blizgesio slypi sunkus miestas, kuris vis dar po daugelio metų yra vos kelių žingsnių atstumu nuo chaoso“, – rašo apžvalgininkas.

V. Putino populiarumo reitingai po bombardavimų Sirijoje pradžios muša naujus rekordus. Rusų sociologai tikina, kad šiuo metu V. Putiną remia beveik 90 proc. šalies gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.