Verslas

2020.05.05 14:02

Į šipulius sudaužė „valstiečių“ užmojį padalinti po 200 eurų pensininkams: tai įžūlu ir ciniška

„Trečias, ketvirtas ir penktas mėnuo karantine gali atvesti mus prie didelės problemos, o pensininkams tie 200 eurų bus tiesiog nulio verti, nes kainos šaus į viršų“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT Forumas“ sako „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius Rolandas Barysas.

Šalies politikai ir vadovai nepaliauja kovoti tarpusavyje net pandemijos metu. Vyriausybė sukurpė planą, kaip už milijardą gelbėti skurdžiausiai gyvenančius – prieš pat rinkimus pensininkams padalins po 200 eurų.

Į „LRT forumą“ susirinkę politologai ir apžvalgininkai prognozuoja, kad koronaviruso sukelta krizė iš valdančiųjų gali pažerti dar daugiau „dovanėlių“, jie pasigenda aiškios pozicijos ir lyderystės iš opozicijos gretų.

LRT forumas. Šalies politikai nepaliauja kovoti tarpusavyje net pandemijos metu – ar krizė iškels naujus lyderius?

Opoziciją ragina „kilti iš apkasų“

Mykolo Romerio universiteto (MRU) Komunikacijos instituto direktorius, humanitarinių mokslų daktaras Virgis Valentinavičius sako, kad jei tokios pinigų dalybos pensininkams būtų daromos dabar, tai būtų suprantama kaip parama, tačiau jos planuojamos už trijų mėnesių.

„Jeigu tai bus rugpjūčio mėnesį, tai yra rinkimai. Jeigu tai būtų dabar, tai būtų parama“, – įsitikinęs V. Valentinavičius.

Pasak jo, perėjimas nuo pandemijos prie rinkimų priklausys nuo to, kiek „valdantieji bus įžūlūs naudotis situaciją ir jau dabar „varyti“ rinkimų kampaniją“.

„Tie 200 eurų įrodo, kad jie pakankamai įžūlūs šiuo klausimu“, – pastebi MRU Komunikacijos instituto vadovas.

Toks pažeidžiamas socialinis sluoksnis kenčia nuo bet kokios krizės. Tai čia tokia objektyvia situacija yra žaidžiama tų žmonių jausmais.

Anot jo, dabar kyla kitas klausimas, „ar opozicijai užteks ryžto ir kada tas ryžtas sukils oponuoti šitiems dalykams jau kaip rinkimų dalykams“.

„Situacija yra labai kebli. Pandemija yra rimtas reikalas. Visiems reikia vieningai reaguoti. Visuomenė, pasakyčiau, labai adekvačiai tą daro. Bet ar tai reiškia, kad galima labai lengvai, kaip iki šiol buvo daroma, valdantiesiems atleisti politikavimą pandemijos metu? – retoriškai klausia V. Valentinavičius. – Manau, kad opozicijai jau reikia „kilti iš apkasų“.

S. Skvernelis seks D. Trumpo pavyzdžiu?

Socialdemokratai pinigus pensininkams siūlo išmokėti birželio mėnesį. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Kęstutis Girnius neabejoja, kad sprendimas pensininkus palepinti būtent rugpjūčio mėnesį, prieš pat rinkimus, yra gryniausias politikavimas. Pinigus gavę rugpjūtį, pensininkai per rinkimus šį gestą tikrai atsimins, sako jis. Politologas teigia įtariantis, kad kitos politinės partijos elgtųsi panašiai.

„Tie kiti pasiūlymai (kitų politinių partijų – LRT.lt) yra irgi neadekvatūs: pradėti mokėti nuo birželio mėnesio po 50 eurų kelis mėnesius. Tai irgi toks išblaškymas gaunasi. Čia įdomus klausimas bus, ar Skvernelis paseks Trumpo pavyzdžiu. Kuomet Amerikos gyventojams buvo išmokami čekiai už 1200 dolerių, tai jis reikalavo, kad ant to čekio būtų parašas“, – sako K. Girnius.

Politologas įsitikinęs, kad 200 eurų pensininkams bus siunčiami atskirai, ne bendrame „Sodros“ mokėjime, kad potencialūs rinkėjai suprastų tai kaip „dovaną iš premjero ir „valstiečių“.

Žaidžia pensininkų jausmais

„Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris sako pritariantis kalbėjusiesiems, kad toks pensininkų palepinimas yra akivaizdus politikavimas prieš pat rinkimus.

„Toks politikavimas yra ciniškas. Tai akivaizdu. Jie (valdantieji – LRT.lt) naudojasi tokia situacija, niekas neneigia, kad ji yra bloga – pensininkai, kaip socialinė grupė, yra viena silpniausių Lietuvoje. Toks pažeidžiamas socialinis sluoksnis kenčia nuo bet kokios krizės. Tai čia tokia objektyvia situacija yra žaidžiama tų žmonių jausmais. Ciniškai, – sako V. Bruveris. – Tai įžūlus žaidimas ir politikavimas.“

Apžvalgininkas „LRT forumo“ dalyviams priminė ir kitą akivaizdų faktą, rodantį, kad valdantieji būsimiems Seimo rinkimams ruošiasi iš peties.

„Dar priminsiu, kad jei kam kas neaišku, tai R. Karbauskis pasistengė, kad visiems būtų maksimaliai aišku: jo viešas laiškas ar atsišaukimas (kaip brošiūra platintas periodiniuose leidiniuose – LRT.lt) buvo išplatintas ne tik apie šį veiksmą, bet ir apskritai, kiek daug ši valdžia nuveikė gerų darbų mūsų mylimiems senjorams. Tai čia yra visiškai akivaizdus veiksmas, paaiškinantis tikruosius motyvus šito rūpesčio pensininkais ir tų motyvų prasmę“, – sako V. Bruveris.

Opozicijai derėtų, siekiant maksimaliai atrodyti konstruktyviai, kritikuoti šitą valdžios žingsnį, konstatuojant, kad tai yra politinis rinkiminis žaidimas.

Pasak jo, dabar labai trūksta aiškesnio ir ryžtingesnio opozicijos balso ir tvirtos pozicijos šiais klausimais.

„Vieną dieną jie šaukia, kad tai yra politikavimas ir tai yra blogai. Kitą dieną jie visgi sako, kad reikia tuos pinigus duoti, bet pradėti dalinti anksčiau. <...> Opozicijai derėtų, siekiant maksimaliai atrodyti konstruktyviai, kritikuoti šitą valdžios žingsnį, konstatuojant, kad tai yra politinis rinkiminis žaidimas, – kritikos ne tik valdančiųjų sprendimams, bet ir opozicinių partijų neveiksnumui negaili V. Bruveris. – Tų pinigų skyrimas pensininkams, kaip įrodinėja ekonomikos ekspertai, nebuvo jau toks labai būtinas, ir kad nuo jo gali nukentėti kitos visuomenės grupės, kurioms šitoje situacijoje tų pinigų reikia dar daugiau, nes jos nukentėjo ir nukentės dar labiau, negu dabar pensininkai.“

„Valstiečių“ rankose visos komunikacijos priemonės

K. Girnius oponuoja, kad „valstiečiai“ vis tik nieko pikto nedaro, jei reklamuojasi apie tai, jog pensininkams daug gero jau yra padaryta. Politologas čia įžvelgia du valdančiųjų kozirius.

„Pirmas koziris bus tas, kad vis dėl to buvo imtasi žingsnių mažinti socialinę atskirti. Na, o didysis argumentas bus tas, kad štai žiūrėkite, kiek daug žuvo žmonių (nuo koronaviruso – LRT.lt) kitose šalyse, o mes tą padėtį puikiai suvaldėme. Tai labai svarbūs du rinkiminiai valdančiųjų koziriai, – įsitikinęs TSPMI politologas. – Na, o opozicija miega – jie atostogauja.“

Savo rankose jie turi visas komunikacijos priemones, visą laiką yra dėmesio centre.

Tačiau V. Bruveris sako esantis įsitikinęs, kad tokie valdančiųjų veiksmai yra akivaizdus rinkėjų papirkinėjimas, „už kurį vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėtų bausti“.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos (LKA) politologė Jūratė Novagrockienė sako, kad „valstiečiai“ naudojasi visu kompleksu priemonių“, o minimi 200 eurų yra tik viena to komplekso dalis.

„Jų rankose yra sutelkti visi administraciniai resursai. „Valstiečiai“ prisiėmė lyderystę, ypatingai Sauliaus Skvernelio asmenyje, susidoroti su pandemija, su tam tikrais kritiniais momentais krizės valdymo procese. Reikia turėti omenyje, kad jie naudoja žymiai daugiau svertų, negu 200 eurų“, – sako J. Novagrockienė. – Savo rankose jie turi visas komunikacijos priemones, visą laiką yra dėmesio centre.“

200 eurų – kaip „nabašnikui“ kompresas

Į LRT forumo diskusiją vėliausiai įsitraukęs verslo dienraščio „Verslo žinios“ vyriausiasis redaktorius Rolandas Barysas sako, visų pirma, pritariantis V. Bruveriui dėl jo išsakytos pozicijos, kad „valstiečių“ perkami rinkėjų balsai yra ciniškas veiksmas šios pandemijos metu.

„Labai ciniška, nes yra naudojama pati pažeidžiamiausia auditorija, siekiant politinių tikslų, – teigia jis. – Ciniška dar ir todėl, kad mes turime didelę ir netgi labai didelę problemą su ekonomika, kuri, šiuo metu, neaišku kaip funkcionuoja. <...> Mūsų nuostabioji Vyriausybė sukūrė tokias taisykles, iš pradžių garsiai pareiškusi, kad yra 1,3 mlrd. eurų ekonominei paramai, sugebėjo nuo vasario 1 d. paskirti 34 mln. eurų.“

Su tokiais tempais, anot R. Baryso, ekonomiką reiktų gaivinti bent keturis metus.

„Tai maždaug 2,6 proc. nuo bendros sumos, skirtos ekonomikos skatinimui, nuo kurios priklauso tų pačių pensininkų gerovė. Gali būti, kad tie 200 eurų jų neišgelbės, kuomet viskas šaus į viršų: kainos ir problemos gamyboje, tiekime ir panašiai. Tam, kad paremtų ekonomiką, prireiktų 4 metų. Tokiais tempais, kaip dabar – po milijoną ar beveik du per dieną. Tai yra katastrofa“, – konstatuoja R. Barysas.

Ciniška dar ir todėl, kad mes turime didelę ir netgi labai didelę problemą su ekonomika, kuri, šiuo metu, neaišku kaip funkcionuoja.

Pašnekovas įsitikinęs, kad tokiais veiksmais „iš principo yra programuojama žymiai didesnė problema“.

„Bijau, kad rugpjūčio mėnesį tie 200 eurų bus kaip „nabašnikui“ kompresas – tuo metu įsisuks žymiai didesnės problemos. Tai milžiniškos bedarbystės problemos. Pensininkams „Sodra“ mokėjo ir mokės pensijas, bet yra visuomenės grupių, kurios praranda darbą.

Kol kas dar pristabdytas tas bedarbystės kreivės didėjimas, bet tai tik laiko klausimas. Verslas išnaudojo savo lašinukus, kaip kai kurie mėgsta pajuokauti, ir neįsisukant ekonomikai atsiras žymiai daugiau problemų.

Trečias, ketvirtas ir penktas mėnuo karantine gali atvesti mus prie didelės problemos, o pensininkams tie 200 eurų bus tiesiog nulio verti, nes kainos šaus į viršų ir blogiausia, kas yra šitoje situacijoje, kad mes pamirštame apie tuos, kurie jau yra praradę darbą, ir apie tuos, kurie netrukus praras darbą. Štai jie, jei nebus normalių programų, negaus tų periodinių išmokų nei iš „Sodros“, nei iš kažkur kitur“, – dėstė R. Barysas.

Platesnė LRT forumo diskusija – vaizdo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT forumas. Šalies politikai nepaliauja kovoti tarpusavyje net pandemijos metu – ar krizė iškels naujus lyderius?