Verslas

2020.05.05 11:18

Kukuraitį suerzino kaltinimai pensininkų pirkimu: taip sumenkiname žmones, kad už 200 eurų galime nusipirkti jų balsą

po pateikimo Seimas pritarė, kitas svarstymas ketvirtadienį, papildyta 12.40
Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2020.05.05 11:18

Antradienį Seimui pristatytas daug kritikos sulaukęs Vyriausybės siūlymas rugpjūčio mėnesį išmokėti vienkartines 200 eurų išmokas pensininkams ir kai kurioms kitoms socialinėms grupėms. Opozicija šį siūlymą laiko rinkimų triuku ir siūlo pinigus išmokėti lygiomis dalimis jau nuo birželio. Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį tokie kaltinimai suerzino, jis siūlė parlamentarams nenuvertinti taip žmonių, kad neva už 200 eurų galima nusipirkti jų balsą.

Po pateikimo įstatymo projektui buvo pritarta, vadinasi, jis stumiasi į priekį.

Iš viso registravosi 117 Seimo narių, už buvo 108, prieš – 1, susilaikė 8 parlamentarai. Įstatymo projektas toliau bus svarstomas gegužės 7 dieną, ketvirtadienį.

Jei Seimas šią savaitę galutinai pritartų įstatymo projektui, 200 eurų išmokas iš viso gautų apie 910 tūkst. gyventojų. Be jokio prašymo rašymo, jas gautų senatvės pensijos, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko, socialinės ir dar kelių šalpos pensijų, taip pat kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjai.

Teisę į šią vienkartinę išmoką turėtų asmenys, kurie teisę gauti šių tipo išmokas įgijo iki pat šių metų galo. Vadinasi, 200 eurų vienkartinę išmoką gautų net tie, kurie dar tik taps pensininkais.

Taip pat įstatymo projekte pažymima, kad kelių socialinių išmokų gavėjai galės gauti tik vieną išmoką.

„Kadangi kitomis priemonėms skiriama pagalba ieškantiems darbo, ar netekusiems pajamų dėl COVID-19 plitimo grėsmės, šiuo projektu siūloma suteikti paramą tikslinei grupei neįgaliesiems ar pensinio amžiaus žmonėms“, – projektą Seime pristatė Linas Kukuraitis.

Opozicija vadina rinkiminiu truku, siūlo pinigus išmokėti anksčiau dalimis

Vienkartines išmokas socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo išmokėti rugpjūtį. Pirmiausia jas gautų pensijų ir socialinių išmokų gavėjai, kuriems pinigai būtų paskirti iki birželio, o tik vėliau įgiję teisę gauti kai kurias socialines išmokas, 200 eurų vienakartinę išmoką gautų su pirmąją jiems paskirta išmoka.

Seimo opozicija, pavadinusi šį siūlymą rinkimų triuku, mat spalį šalyje vyks Seimo rinkimai, pirmadienį paskelbė kitą siūlymą – pinigus išmokėti dalimis per keturis mėnesius nuo birželio.

Konservatorius Mykolas Majauskas netgi užregistravo siūlymą pakeisti įstatymo pavadinimą ir jį išdėstyti taip: „Rinkiminės išmokos socialinio darudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams įstatymas“.

Dar vieną pasiūlymą užregistravo parlamentarai Dovilė Šakalienė, Rasa Budbergytė, Liudas Jonaitis.

Jie siūlo išmokų dalimis neskaidyti, tačiau išmokėti jas jau birželio mėnesį.

Kukuraitis: menkiname žmones, kad už tiek galime nusipirkti jų balsą

Klausimas, kodėl išmokos gali būti išmokamos tik rugpjūtį, buvo keliamas ir antradienio Seimo posėdžio metu.

„Svarbu apsibrėžti, koks yra šios išmokos tikslas šiuo karatino laikotarpiu – ar tai ekonomikos skatinimas, ar visgi tai yra pensijų didinimas, nes jei tai ekonomikos skatinimas, išmoka turėtų būti išmokama skubiai, tada, kada labiausiai ekonomikai skatinimo reikia, o ne rugpjūčio mėnesį, kas panašu į rinkimų strategiją“, – teigė konservatorė G. Skaistė.

Tuo metu L. Kukuraitis dar kartą pakartojo, kad išmokėti išmokų anskčiau – nėra galimybių.

„Pats esu užklausęs „Sodros“, ar įmanoma birželio mėnesį išmokėti išmokas, ir gavau oficialų atsakymą, kad ne, neįmanoma, nes yra daug įsipareigojimų liepos 1 dienai. Priminsiu kokie. Priėmėme savarankiškai dirbančių asmenų išmokų korekcijas (turi omenyje 257 eurų per mėnesį siekiančias išmokas tiems, kurie turi ir darbo santykius ir už juos gavo pajamų iki 607 eurų), todėl „Sodros“ IT sistemą reikia perprogramuoti čia ir dabar. Jeigu priimsime darbo paieškos 200 eurų išmokas ir už jas nubalsuosime, <...> perprogramavimo irgi reikės čia ir dabar.

Šiuos darbus kainuoja ilgai perprogramuoti, o dar ir yra pensijų anuitetų klausimas, pensijų atnaujinimas iki liepos 1 dienos. Tai čia mes politiškai turime nuspręsti, ar mes kažką atidedame ir kažkam sakome ne, bet mokame tada šitą vienkartinę išmoką“, – sakė jis.

Tačiau toks paaiškinimas opozicijos neįtikino. M. Navickienė kėlė klausimą, ar netiesiogiai tie valstybės pinigai nebus panaudoti vienai „valstiečių“ partijai ir jos rinkimų akcijai, kurią atstovauja ministras.

Užverstas panašiais klausimais dėl išmokėjimo termino, L. Kukuraitis pridūrė, kad daugiau į diskusijas dėl datos nesiplės.

„Tiesiog mes sumenkiname žmones, kad už 200 eurų galime nusipirkti jų balsą, todėl nuo to aš atsiriboju“, – pabrėžė L. Kukuraitis.

„Tiesiog mes sumenkiname žmones, kad už 200 eurų galime nusipirkti jų balsą, todėl nuo to aš atsiriboju“, – pabrėžė L. Kukuraitis.

Kad išmokų nėra įmanoma išmokėti anksčiau prieš posėdį tikino ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Ta yra techninis sprendimas, anksčiau to sprendimo „Sodra“ įgyvendinti negali, nes tai susiję su programavimu. Mes visi norime, kad būtų kuo anksčiau, bet rugpjūtis yra anksčiausia data. Šitoje vietoje mes nieko negalime padaryti“, – antradienį žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Posėdžio metu konservatorius M. Majauskas kėlė kitą klausimą – ar apskritai verta skirti šias vienkartines išmokas. „Ar nebūtų racionaliau, atsižvelgiant į valstybės galimybes, skirti ne vienkartinę išmoką, o apskritai padidinti išmokas ir mokėti jas bent iki metų pabaigos. Tai padėtų ir dėl interpretacijų, kad išmokos skitos rinkimams, bet ir kartu paskantintų vartojimą“, – siūlė M. Majauskas.

Tačiau L. Kukuraitis teigė, kad vienkartinės išmokos skyrimas būtų tolygus 13 vadinamajai pensijai, todėl labiau tikima šios priemonės efektyvumu.

„Tai balsų pirkimas viduryje baltos dienos“, – sakė A. Armonaitė.

Tuo metu A. Armonaitė pridūrė, kad tokios išmokos skyrimas netgi žemina pensininkus: „Tai imkime ir pakelkime pensiją, o ne vaikščiokime su atskirais įstatymų projektais, kad, štai, mes jums numetame kažkokią malonę. Tai atrodo prastai.“ Vėliau ji pridūrė, kad tai „balsų pirkimas viduryje baltos dienos.“

Kritikos sulaukė ir iš ekonomistų

Šis pasiūlymas taip pat sulaukė daugybės kritikos dėl to, kad pinigai – vienakartinės išmokos bus skiriamos pensininkams, kurie nėra tiesiogiai nuo COVID-19 krizės nukentėjusi grupė, mat pensijos jiems nemažėjo.

Pavyzdžiui, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sakė, kad numatytos tiesioginės išmokos veikia ekonomiką geriausiai, nes tiesiogiai papildo gyventojų kišenes, tačiau kartu ir pabrėžė, kad šiam žingsniui skiriama kritika – ne iš piršto laužta, nes skirtos išmokos nesprendžia COVID-19 krizės pasekmių, o mažina socialinę nelygybę.

Aiškinamajame rašte rašoma, kad ši priemonė reikalinga siekiant sušvelninti dėl koronaviruso COVID-19 pandemijos kilusias socialines pasekmes ir finansinėmis priemonėmis paremti pažeidžiamiausias gyventojų grupes, užtikrinant adekvačią pajamų apsaugą.

Iš viso šiai priemonei numatyta skirti 182 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt