Naujienų srautas

Verslas2020.05.05 09:56

Valstybės biudžete žiojasi skylė: per pirmus keturis mėnesius nesurinkta 300 mln. eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.05.05 09:56

Per pirmus keturis šių metų mėnesius į valstybės biudžetą surinkta 300 mln. arba 10,5 proc. mažiau, nei buvo planuota. Balandžio mėnesį pajamų surinkta net trečdaliu mažiau, sako finansų ministras Vilius Šapoka. 

Balandžio mėnesį pajamų į biudžetą surinkta apie 31,1 proc. arba 212 mln. eurų mažiau, negu prognozuota, ir apie 28,5 proc. arba 195 mln. eurų mažiau, nei praėjusių metų balandžio mėnesį, nuotolinėje Vyriausybės spaudos konferencijoje skaičius pristato V. Šapoka.

Kovo mėnesį surinkta 13,8 proc. arba 95,6 mln. eurų mažiau, nei prognozuota ir 13,6 proc. mažiau nei prieš metus.

„Jeigu kovo mėnesio rezultatus daugiausiai lėmė įmonių likvidumo problemos, dėl ko jos naudojosi galimybe atidėti mokesčių mokėjimą, tai reikšmingesniam pajamų susitraukimui balandžio mėnesį įtakos turėjo prastesni kovo mėnesio įmonių veiklos rezultatai“, – sako V. Šapoka.

Anot jo, per pirmus keturis šių metų mėnesius į valstybės biudžetą surinkta 10,5 proc. arba beveik 300 mln. eurų mažiau, nei planuota ir apie 4,5 proc. arba 119 mln. eurų mažiau, nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu.

Prognozuoja dviženklį BVP nuosmukį

Nors šalies ekonomika, anot V. Šapokos, susiduria su sunkumais, Lietuvos BVP per pirmąjį šių metų ketvirtį smuko mažiau, nei kitose Europos Sąjungos (ES) ar euro zonos šalyse.

„COVID–19 poveikis matosi ne tik įvairiuose vertinimuose, bet ir oficialioje statistikoje. ES ekonomika susitraukė – 2,7 proc. o euro zonos – 3,3 proc. Prancūzijos BVP sumažėjo 5,8 proc., Ispanijos – 5,2 proc., Italijos – 4,8 proc. Tuo tarpu Lietuvos BVP vis dar augo ir siekė – 2,6 proc. Todėl situacija yra geresnė negu Europos Sąjungoje“, – pažymi finansų ministras.

Vis dėlto, jo teigimu, antrąjį šių metų ketvirtį tokių gerų rezultatų tikėtis neverta, o šalies ekonomika, tikėtina, smuks dviženkliu skaičiumi.

Finansų ministras taip pat pažymi, kad į istorines žemumas balandžio mėnesį smuko ir ekonominio vertinimo rodiklis. „Jis yra skelbiamas nuo 2013 m., o šiuo metu siekia – 26 proc. ir per metus nukrito – 37 proc. punktais“, – pažymi V. Šapoka bei priduria, kad didžiausias kritimas buvo fiksuojamas paslaugų sektoriuje.

Apžvelgdamas situaciją šalyje dėl mokesčių atidėjimų, V. Šapoka pažymi, kad šiuo metu mokesčių šalyje atidėta už daugiau nei 330 mln. beveik 200 tūkst. verslo subjektų.

V. Šapoka mini, kad pastaruoju metu dėl skolinimosi ekonomikai skatinti didėjo ir valstybės skola. Vidaus rinkoje valstybė pasiskolino 834 mln. eurų, su tarptautinėmis finansinėmis organizacijomis sudaryta sutarčių už 1,5 mlrd. eurų, išleistos 2 euro obligacijų emisijos už 2 mlrd. eurų.

Iš viso šiemet jau yra pasiskolinta 4,3 mlrd. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi