Verslas

2020.05.05 10:13

Vilnius pristatė savo planą kovai su pandemijos pasekmėmis

LRT.lt2020.05.05 10:13

Vilniaus miesto savivaldybė antradienį pristatė savo pagalbos priemonių planą, kuriame aptariamos keturios kryptys: pagalba asmeniui, pagalba verslui, pagalba kultūrai ir galimybių išnaudojimas.

„Vilniaus 4x3 planas“ – taip pavadintą dokumentą šiandien pristatė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ir savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Plane, kurį rengė savivaldybės, verslo, kultūros sričių atstovai, numatytos jau naudojamos bei dar tik planuojamos Vilniaus priemonės, taip pat įtraukti pasiūlymai Vyriausybei, kurie savivaldai, anot Vilniaus miesto savivaldybės, leistų efektyviau kovoti su krizės pasekmėmis. Dėmesys skiriamas ir kultūrai – jos gelbėjimui Vilnius artimiausiu metu planuoja skirti apie milijoną eurų.

Šis planas ir toliau bus pildomas naujomis priemonėmis, o jų visų įgyvendinimui reikalingas biudžetas šiuo metu tikslinamas.

Nuo išmokų iki psichologinės pagalbos

Pirmosiomis karantino savaitėmis kai kuriems Vilniaus gyventojams buvo skirta socialinė parama, atleidimas nuo mokesčių už darželius, mokėjimų už komunalinius mokesčius atidėjimas tiems, kas negali susimokėti. Dėmesys skirtas medikams – jų gyvenimo sąlygoms gerinti buvo sukurtas atskiras paketas.

Artimiausiu metu Vilnius planuoja įgyvendinti naujas priemones. Tai užimtumo didinimas, palaikomojo gydymo ir slaugos apmokėjimas, psichologinės pagalbos prieinamumo didinimas, pagalba su būsto nuoma neįgaliesiems ir be globėjų likusiems bei kitas priemones.

Tarp prašymų Vyriausybei sostinė siūlo švelninti išmokų gyventojams taisykles, dirbantiems su individualia veikla didinti išmokas iki MMA lygio.

Verslui – renovacija, turizmo skatinimas ir daugiau užsakymų

Verslo gyvybingumas bandomas palaikyti atleidžiant jį nuo įvairių rinkliavų – nuomos, NT, gatvių užtvėrimo darbų ir kitų mokesčių. Taip pat praėjusią savaitę pagalbos paketas buvo pasiūlytas viešojo maitinimo įstaigoms, iš kurių plačiausiai nuskambėjusi idėja – laisvė lauko kavinėms.

Toliau ketina plėsti pagalbą verslui didindama užsakymus iš įmonių, inicijuojant daugiabučių renovacijos spartinimą, vietinio turizmo skatinimą, biurokratijos naikinimą pristabdytiems projektams. Parama verslui žadama ir kitomis formomis – leidžiant išnaudoti savivaldybės turimus komunikacijos kanalus bei formuojant informacinius paketus įmonėms, kurie padėtų paspartinti jų grįžimą į aktyvią veiklą.

Tarp pasiūlymų Vyriausybei Vilniaus plane numatyti ir konkretūs žingsniai, kaip Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo paskyrimas, ar didžiųjų Vilniaus projektų, kaip Daugiafunkcio komplekso arba sostinės Bendrojo plano, patvirtinimas, kas verslui taip pat būtų šviežio oro gūsiai.

Kultūrą skatins dotacijomis ir naujomis erdvėmis

Finansinė parama kultūrinėms ir kūrybinėms industrijoms, dalinis atšauktų renginių kompensavimas, vienkartinė parama scenos menams, atleidimas nuo rinkliavų, švietimo įstaigų įtraukimas į kultūrines edukacijas, festivalių stiprinimas vietiniais kūrėjais – šios ir kitos priemonės, kurių paramos vertė siekia 1 mln. eurų, Vilniaus kultūrai turėtų leisti greičiau atsistoti ant kojų po karantino ribojimų. Numatytas 21 punktas, skirtas kultūros sektoriaus pagalbai.

Galimybės – nuotolinio darbo tęsimas ir rezervo sandėlio sukūrimas

Pasak Vilniaus mero, plane ypatingas dėmesys skiriamas atsiradusių galimybių išnaudojimui.

Tarp galimybių, kurias sukūrė ši krizė ir kurias verta išnaudoti, Vilnius išskiria judėjimo senamiestyje keitimą, nuotolinio darbo tęsimą ir po karantino, Vilniaus konkurencingumo komandos sukūrimą, sveikatos sektoriaus vadybos reforma, civilinės saugos rezervo sandėlio sukūrimą ir kitos priemonės.

Planas parengtas remiantis Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ parengta ekosistemos analize, konsultuojantis su verslo ir kultūros ekspertais, įvertinus šiuos sektorius skirtingais pjūviais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt