Verslas

2015.10.22 11:08

Džiugi žinia dirbantiems: įmonės planuoja didesnius atlyginimus

Erika Fuks, DELFI.lt2015.10.22 11:08

Pastaraisiais metais Lietuvos įmonės didino darbuotojams atlyginimus, prognozuojama, kad ši tendencija išliks ir 2016 m. skelbia tarptautinės vadybos ir konsultacijų bendrovė „Hay Group“.  

Pastebima, kad didžioji dalis bendrovių didina darbuotojams bazinį darbo užmokestį, tačiau augimo vidurkis nėra didelis ir siekia apie 2 proc.

Numatoma, kad kitais metais 75 proc. įmonių Lietuvoje savo darbuotojams didins bazinį atlyginimą, kai šiemet tai darė 82 proc. bendrovių.

Tačiau jei šiemet bazinis atlyginimams pakelti įmonės vidutiniškai skyrė 2,1 proc. daugiau, kitais metais darbo užmokesčio fondas turėtų augti 2,3 proc.

„Tai, kad 2016 m. net 25 proc. įmonių neplanuoja peržiūrėti bazinio darbo užmokesčio rodo tam tikrą neužtikrintumą kaip elgtis su palyginimai mažais atlyginimo pakėlimo biudžetais. Tai gali būti ir dėl to, kad šiemet investavo kiek daugiau į atlyginimų peržiūrą arba apskritai keičia finansinio motyvavimo kryptį – koncentruojasi į kintamosios dalies kūrimą ir tobulinimą“, – kalbėjo bendrovės generalinis direktorius Baltijos šalims Eligijus Kajieta.

Pasak jo, dabar Lietuvoje dauguma įmonių siūlo kintamo atlyginimo sistemas, t. y. darbuotojus motyvuoja per premijas ir priedus. Visgi uždirbti premiją darbuotojams lieka pakankamai sudėtinga.

„Gauti premiją, kuri yra numatyta už visiškai pasiektus rezultatus, ne visuomet pavyksta ir tai ne tin pastų rezultatų pasekmė. Dažnai kalti nesubalansuoti įmonės tikslai, per didelė vertinimo kriterijų gausa, maža įmonės patirtis vertinant darbuotojus“, – sakė E. Kajieta.

Įmonės, klausiamos, kur dažniau yra keliami atlyginimai, dėstė, kad investuos į specialistus ir vidurinės grandies vadovus, visgi pastarųjų metų duomenys rodo, kad dažniau atlyginimai kilo jauniems specialistams ir darbininkiškų profesijų atstovams.

Anot E. Kajietos, tai yra rinkos ekonomikos pasekmė, kai mažesnės kvalifikacijos darbuotojams atlyginimai buvo keliami siekiant juos išlaikyti darbo vietose.

Prieš metus, 2014 m., bazinius atlyginimus didino 79 proc. įmonių.

Taip pat pastebima, kad atlyginimų atskirtis tarp tas pačias pareigas einančių darbuotojų išlieka didžiulė.

„Jei imtume analogiškas pareigas, atmestume 25 proc. pačių didžiausių ir pačių mažiausių atlyginimų, skirtumas tarp likusių atlyginimų už tą patį darbą rinkoje išlieka 53 proc. Tai – labai didelis skirtumas. Vakarų Europoje jis tesudaro apie 30 proc.“, – Lietuvos specifiką įvardijo E. Kajieta.

Pagrindinės emigracijos kryptys – kur didesnės algos

Nominalūs atlyginimai, t. y. neatskaičiavus mokesčių, Lietuvoje skiriasi nuo algų kitose šalyse ir dažnai ten, kur atlyginimai yra didesni kelis kartus, yra pagrindinės lietuvių emigracijos kryptys.

Jeigu skaičiuojama, kad kvalifikuotas darbininkas Lietuvoje uždirba 100 proc., tai kitose Baltijos šalyse jis uždirbtų daugiau. Latvijoje jau – 28 proc. daugiau, o Estijoje – 50 proc. daugiau.

E. Kajieta paaiškino, kad Latvijoje priskaičiuojami didesni atlyginimai kvalifikuotiems darbininkams dėl šalyje galiojančio didesnio darbo apmokestinimo.

Lenkijoje toks kvalifikuotas darbininkas uždirbtų 25 proc. daugiau.

Daugiau nei 3 kartus kvalifikuotas darbininkas uždirba Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje – beveik 6 kartus, Vokietijoje – 4,5 karto, kai po 3,5 karto Švedijoje, Airijoje, Suomijoje.

Bendrovė nagrinėja daugiau nei 300 bendrovių planus didinti atlyginimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.