Verslas

2015.10.22 09:53

N. Nazarbajevas: tikroji krizė dar tik artėja

DELFI.lt 2015.10.22 09:53

Jau ketvirtį amžiaus didžiausią Centrinės Azijos energijos gamintoją valdantis Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas įspėjo vyriausybę, kad ši ruoštųsi ekonominiams sunkumams, nes tikroji krizė, anot jo, dar tik artėja.

N. Nazarbajevas šalies ministrui pirmininkui Karimui Massimovui sakė, kad pagerėjimą artimiausioje ateityje prognozuoti sudėtinga, o gyventojams gali būti smogta labiau nei 2007–2009 m.

Spalio 19 d. K. Massimovo internetinėje svetainėje paskelbtame pranešime teigiama, kad smukus naftos kainai įplaukos į šalies biudžetą sumažėjo 40 proc., rašo „Bloomberg“. „Mūsų žmonės turi žinoti esamą situaciją, kuri reiškia mūsų bendrovių pelno mažėjimą, pajamų traukimąsi ir galimą darbo vietų mažinimą“, – informavo N. Nazarbajevas.

„Mums reikia programos socialiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms remti“, – pridūrė jis.

Šių metų rugpjūčio mėn. Kazachstanas atsisakė griežto nacionalinės valiutos kurso reguliavimo. Šių priemonių imtasi dėl sulėtėjusios Kinijos ekonomikos paveikto naftos kainų smukimo. „Bloomberg“ duomenimis, rugsėjo mėn. Kazachstano valdžia vis dėlto ir vėl ėmėsi nacionalinės valiutos reguliavimo proceso po to, kai kurso svyravimai pasiekė neregėtas aukštumas, o valiutos vertė pasiekė rekordines žemumas – 299,99 tengių už vieną JAV dolerį. Šie rezultatai 34 proc. prastesni nei mėnesiu anksčiau.

Spalio 19 d. tengės kursas siekė 276,95 tengių už vieną JAV dolerį. Spalio 15 d. šalies centrinis bankas pranešė ketinantis atviroje rinkoje parduoti 3 mlrd. JAV dolerių (2,64 mlrd. eurų) iš Nacionalinio naftos fondo po Kazachstano centrinio banko jau išleistų 1,7 mlrd. JAV dolerių (1,49 mlrd. eurų) tengės kurso svyravimams švelninti.

2009 m. Kazachstanas devalvavo tengę apie 20 proc. ir išleido 10 mlrd. JAV dolerių (8,79 mlrd. eurų) ekonomikai stiprinti. Pranešama, kad, siekdamas stimuliuoti šalies ekonomikos augimą, Kazachstanas šiais metais planuoja panaudoti 686 mlrd. tengių (3,52 mlrd. eurų) iš Nacionalinio naftos fondo „Nurly Zhol“ programai finansuoti.

N. Nazarbajevas informavo K. Massimovą, kad šie pinigai skirti pramoninės gamybos pajėgumams didinti ir egzistuojančių pajėgumų panaudojimams užtikrinti, o ne nusilpusioms bendrovėms remti. N. Nazarbajevas pareiškė, kad nuomonė dėl pasaulinę ekonomiką ištikusių bėdų paremta pokalbiais su Rusijos ir Kinijos vadovais, o taip pat ir JAV atstovais.

Kinija ir Rusija – didžiausios Kazachstano prekybinės partnerės. Rusiją šiuo metu smaugia pirmasis nuo 2009 m. šalį ištikęs ekonominis nuosmukis, o Kinijos ekonominis augimas šių metų trečiąjį ketvirtį lėčiausias nuo 2009 m.