Verslas

2015.10.22 11:52

Žlugus idėjai išmesti alkoholį iš degalinių, Seime svarstoma draudimą atidėti

BNS2015.10.22 11:52

Artėjant sausio 1-ajai, kai įsigalios draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse, paaiškėjo, kad prekybos tinklai ir degalinės sugalvojo būdus, kaip šį draudimą apeiti. Todėl kai kurie parlamentarai abejoja, ar apsimoka šią prekybą drausti, nes idėja iš esmės sužlugdyta.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas trečiadienį negalėjo apsispręsti, ar leisti dar kelerius metus degalinėse prekiauti alkoholiu, ar palikti draudimą galioti. Parlamentarai paprašė pateikti savo poziciją Ūkio ministerijos ir Konkurencijos tarybos. Pastaroji komitetą jau įspėjo, kad negalima alkoholio pardavimo apriboti vieniems, o kitiems leisti – esą tai būtų konkurencijos pažeidimas. 

„Iš esmės tas draudimas būtų apeitas ir kai kas jau tai daro. Sakyčiau, prekybos centrai tam pasiruošė – prie visų degalinių, ypač prie išvažiavimų iš miestų, pastatytos parduotuvės. Mums buvo parodyta daug nuotraukų ir pasakyta, atseit, mes (Seimas – BNS) jau varžome konkurenciją ir proteguojame prekybos centrus“, – BNS teigė komiteto narys Antanas Matulas.

Pasak jo, jau dabar šalia degalinių arba jų patalpose atidarytos parduotuvės, kur prekiaujama alkoholiu.

„Buvo pasakyta verslininkų, kad jeigu uždrausite prekiauti degalinėse, tai dalis tų patalpų bus nuomojama parduotuvėms“, – BNS teigė A. Matulas.

„Sužlugdė tą idėją, nes buvo noras nutolinti prekybą alkoholiu nuo degalinių, nuo kelių, kad prie vairo nevartotų alkoholio, bet prekybos centrai per kelis metus nuo įstatymo (uždraudusio nuo 2016 metų prekybą alkoholiu degalinėse – BNS) priėmimo prisistatė parduotuvių šalia degalinių ir todėl žmogui nebėra jokio skirtumo – degalinėse įsigyti alkoholio ar už 10 metrų esančioje parduotuvėje“, – teigė A.Matulas.

Pasak jo, komitetas yra nusiteikęs leisti degalinėse prekiauti tik silpnu alkoholiu – iki 15 laipsnių stiprumo.

„Būtų tikslingiau leisti degalinėse prekiauti silpnu alkoholiu ir sutrumpinti prekybos juo laiką – dviem ar trim valandom – visuose prekybos taškuose“, – teigė jis.

Anot A. Matulo, Lietuvoje dabar yra išduota leidimų prekiauti alkoholiu 19 tūkst. vietų.

Komitetas svarstė parlamentarų Andriaus Palionio, Juro Požėlos ir Eduardo Šablinsko siūlymą toliau leisti prekiauti alkoholiu degalinėse.

Vyriausybė yra nepalaikiusi siūlymo iki 2019 metų atidėti draudimą. Jį įtvirtinančios pataisos priimtos 2011 metų gruodį, todėl įmonės turėjo ketverius metus pasiruošti.

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė BNS anksčiau sakė, kad nuo 2016-ųjų degalinėse uždraudus prekybą alkoholiu, jo vartojimas nesumažės, tačiau degalinės turės peržiūrėti ir koreguoti savo verslo planus. Pasak jos, kai kurios degalinės gali būti uždarytos arba pertvarkytos į automatines.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.